Při útocích v Barmě zabito nejméně 6 700 Rohingů, oběťmi jsou i malé děti

Neipyijto - V Rakhinském státě v Myanmaru (Barmě) zemřelo od 25. srpna do 24. září nejméně devět tisíc Rohingů, vyplývá z průzkumů provedených v uprchlických táborech v Bangladéši mezinárodní humanitární a zdravotnickou organizací Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF). Z tohoto počtu bylo - dle nejkonzervativnějších odhadů - nejméně 6 700 Rohingů zabito, násilí se nevyhnulo ani dětem mladším pěti let. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Výsledky průzkumů Lékařů bez hranic ukazují, že se Rohingové stali terčem násilí. Zároveň jsou tyto výsledky dosud nejzřetelnější známkou rozsáhlého násilí, které začalo 25. srpna, kdy myanmarská armáda, policie a milice zahájily v Rakhinském státě nejnovější operace, a to v reakci na útoky provedené Arakanskou armádou za spásu Rohingů. Od té doby uprchlo z Myanmaru do Bangladéše více než 647 000 Rohingů.

„Setkali jsme se a hovořili s lidmi, kteří přežili násilí v Myanmaru, a nyní přežívají v nehygienických podmínkách v přeplněných táborech v Bangladéši. To, co jsme zjistili, bylo šokující. A to jak z hlediska počtu lidí uvádějících smrt člena rodiny v důsledku násilí, tak v tom, jakými otřesnými způsoby byli jejich příbuzní podle nich zabiti nebo vážně zraněni. Nejvyšší počet úmrtí se časově shoduje se zahájením nejnovějších operací myanmarských bezpečnostních sil během posledního srpnového týdne,“ uvedl  Sidney Wong, vedoucí zdravotnických aktivit Lékařů bez hranic.

 Lékaři bez hranic provedli počátkem listopadu šest retrospektivních průzkumů mortality v různých částech uprchlických táborů v bangladéšském městě Cox´s Bazar. Celkový počet obyvatel v oblasti, kde Lékaři bez hranic prováděli průzkumy, byl 608 108 lidí. Z nich 503 698 opustilo Myanmar po 25. srpnu (mezi nimi 100 464 dětí mladších pěti let).

Pravděpodobně jde o velmi nízký odhad

Celková úmrtnost v období mezi 25. srpnem a 24. zářím byla 2,26 procent (mezi 1,87 procenty a 2,73 procenty) u vybraného vzorku populace. Pokud by byl tento poměr aplikován na celkovou populaci, která do uprchlických táborů (kde Lékaři bez hranic prováděli průzkum) dorazila po 25. srpnu, naznačovalo by to, že během zmíněných 31 dní po vypuknutí násilí zemřelo 9 425 až 13 759 Rohingů, z toho nejméně tisíc dětí mladších pěti let.

Z průzkumů vyplývá, že 71,7 procent z těchto lidí zemřelo v důsledku násilí. To představuje nejméně 6 700 lidí včetně 730 dětí. Střelba byla příčinou smrti v  69 procentech případů, devět procent lidí bylo upáleno ve svých domech a pět procent ubito. U dětí mladších pěti let, jež byly oběťmi násilí, bylo ve stejném období více než 59 procent údajně zastřeleno, 15 procent bylo upáleno v  domovech, ubito jich bylo sedm procent a dvě procenta zemřely kvůli explozím nášlapných min.  

„Pravděpodobně jde o velmi nízký odhad, jelikož jsme neprováděli průzkum ve všech uprchlických táborech v Bangladéši, a také z toho důvodu, že průzkumy nezohledňují rodiny, které se nikdy nedostaly z Myanmaru. Slyšeli jsme o celých rodinách, které zahynuly poté, co byly uvězněny ve svých domovech a ty pak byly zapáleny,“ doplnil Sidney Wong.

„Lidé stále prchají z Myanmaru do Bangladéše. Ti, kterým se daří překračovat hranice, upozorňují, že se stali oběťmi násilí i v posledních týdnech. Jelikož do oblasti Maungdaw v Rakhinském státě má přístup jen málo nezávislých humanitárních organizací, máme obavy o osud Rohingů, jež tam stále zůstávají,“ podotkl Sidney Wong.

 Z těchto důvodů je podpis dohody mezi vládami Myanmaru a Bangladéše o návratu uprchlíků předčasný. Rohingové by neměli být nuceni k návratu a jejich bezpečnost a práva by měla být garantována  dříve, než budou podobné plány dohodnuty.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy