Jak se žije v muslimském ghettu? Cítí se lidé ohroženi?

Sydney - Místo, o kterém je převážně řeč, je západosydneyská čtvrť Lakemba. Zde dnes žije převážně muslimská komunita z Bangladéše. To se místním nezamlouvá, neboť tito lidé podle nich vnesli do města nové zvyklosti, se kterými se těžko sžívají. Informace o sydneyském ghettu přinesl australský server News.

Jedním z lidí, kteří nemají ze současné situace radost, je čtyřiaosmdesátiletý muž, který žije v Sydney dlouhou dobu. "Žiju tu už 43 let. Když už tady byli nějací cizinci, byli to většinou Angličané, Řekové, Poláci. Dnes jsou nejvíc rozšíření lidi z Bangladéše. To nestrpím! Jsem rasista," přiznává a následně potvrzuje pro reportéra australského serveru.

"Nesnáším ty lidi sedící na chodníku, všechny jejich zvyky. Pořád se škrábou, plivou kolem sebe, nevyvíjejí žádné úsilí, jsou líní. Tahle změna se mi nelíbí," dodává důchodce. Podle serveru News však tento muž není zdaleka jediným, kdo má na čtvrť Lakemba podobný názor.

Souhlasí s ním například další muž, jenž se představil jako Leigh. Když se ho reportér zeptal na názor na muslimské předměstí, odpověděl impulsivně. "Chcete, aby mě zabili? Nemůžu zaparkovat auto v ulicii, kde bydlím. Už jednou mi rozbili okénka a poškodili auto. To všechno jen proto, že jsem vládním úředníkem a tito lidé zkrátka nechtějí dodržovat zákony.

Na otázku, jestli nepřemýšlel o přestěhování z oblasti odvětli, že nemůže. V současné chvíli má konkrétní plán, jak by se dala oblast "vylepšit". "Kolem roku 1949 museli zájemci o bydlení ve městě zvládnout zkoušky z angličtiny. To je dnes jediný a největší problém. Místní tomu nerozumí," stěžuje si.

Zároveň Leigh dodává, že se zde necítí dobře. Nezapadá do předměstí a musí snášet od muslimů diskriminaci. "Hned, jak vycházím z domu, už si na mě ukazují a kříčí: 'Hele, Anglán!' Bohužel jednou z největších obtíží vidím v tom, že jsou tito obyvatelé většinou vesničané. Zajímají se jen o sebe, společnost jim je ukradená," myslí si Leigh.

A jak to vidí zdejší muslimská komunita? Manažerka prodeje v jednom z obchodů Zena Bejdúnová říká, že lidé jsou ve městě různí. "Jsou křesťané, kteří se stavují u mě v obchodě, kupují si plavky s dlouhými rukávy, parfémy a další věci. Indové a Pákistánci jsou jednoduší lidé, snaží se na všechny být milí a neustále se usmívat, i když neznají řeč," tvrdí.

Sama v předměstí Lakemba pracuje, žije ve čtvrti Erskine Park, kde velká muslimská komunita není. "Někteří mě hned zdraví, ptají se, jak se mám, a zase se rozloučí. To jsou ale přátelé, posílají mi třeba i vánoční přání," vypráví. Zato v jiných čtvrtích to má složité. Především poté, co před sedmi lety "zapadla více do své víry". Například začala nosit hidžáb.

"Ve čtvrti Penrith panuje velký rasismus. Když se snažíte někde zaparkovat, lidé vám skákají na auto a ukazují prostředníček," sděluje svoji zkušenost.

Někteří z muslimů si však na své náboženské zvyky tolik nepotrpí. To potvrzuje i čtyřiačtyřicetiletá žena z Libanonu, která žije v Austrálii přes 25 let. "Nemyslím si, že je dobrý nápad nosit v Austrálii burku nebo nikáb. V takovém případě se na vás lidé dívají špatnýma očima," myslí si.

To potvrzuje i dvaačtyřicetilatá Joumana Akhdarová, která pracuje v potravinářství. Říká, že ani ona, ani její muž si nepotrpí na "dodržování muslimských pravidel". Neslaví Ramadán, ani se nemodlí.

Podle všech těchto lidí se o neslavný obraz muslimů postarala především média. Všichni doufají, že se rasismus ze světa vytratí, i když názory ostatních lidí dokážou pochopit. "Televize a zpravodajství dělají z muslimů špatné lidi. Zkuste ale k nějakému příjít a zaklepat na dveře - uvidíte, že vám nabídnou jídlo, pohostí vás a budete si připadat vítaní," říká Bejdúnová.

"Ukažte, jací jsou muslimové," vyzývá Bejdúnová sdělovací prostředky. "Myslím, že by to byl velký rozdíl."

Související

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

Více souvisejících

Austrálie Policie Austrálie Muslimové islám strach libanon

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 40 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy