Aun Schan Su Ťij půjde před soud? Za genocidu proti Rohingům musí být potrestaná, hřímají muslimové

Neipyijto - Zeid Ra'ad Al Hussein, komisař OSN pro lidská práva, se domnívá, že barmská vůdkyně Aun Schan Su Ťij by měla být postavená před mezinárodní soudní tribunál kvůli zločinům, protože jen tiše přihlíží tomu, jakých zvěrstev se vojáci a armáda na muslimech dopouští.

To, čím si musí Rohingové v Barmě prožít, považuje Zeid Ra'ad Al Hussein za zrůdnosti nejvyššího kalibru a zločiny nesmí zůstat nepotrestány. A komisař OSN slibuje, že klidně půjde i do nejvyšších vrstev politiky a obviní i Aun Schan Su Ťij, která v roce 1991 na návrh Václava Havla získala Nobelovu cenu míru. Vedle ní by měl před spravedlností stanout i generál Aung Min Hlaing.

Zeid Ra'ad Al Hussein si je jist, že systematické vyvražďování a perzekuce Rohingů v Barmě je důkazem genocidy. "Vzhledem k tomu, jak je to organizované, není pochyb o tom, že se na tom podílí nejvyšší špičky ve vládě a armádě," řekl Hussein v Ženevě novinářům. Genocida podle něj patří k nejhorším zločinům vůbec.

Genocida je zločin proti lidskosti definovaný mezinárodním trestním právem jako „úmyslné a systematické zničení, celé nebo části, etnické, rasové, náboženské nebo národnostní skupiny“. Pojem vymyslel v roce 1944 Raphael Lemkin, právník polsko-židovského původu, původně pro události 2. světové války a holokaust.

Podle Zeida Ra'ada Al Husseina není v jeho kompetenci shromažďovat důkazy, to může přikázat jen soud, komisař však volal po vytvoření mezinárodního týmu, který byl "šokující brutalitu" prošetřil. Sám očekává, že důkazy o genocidě se budou shromažďovat velmi obtížně. "Přirozeně, pokud plánujete genocidu, nebudete po sobě zanechávat důkazy, a už vůbec ne dokumenty," myslí si Hussein.

Útoky na Rohingy začaly v srpnu 2017 a doteď se má za to, že své domovy muselo opustit již 650 tisíc uprchlíků, což je zhruba dvě třetiny muslimské populace žijící v Arakanském státe v Barmě. Zločiny prováděné armádou zahrnují hromadná znásilnění, vraždy a masakry. Aun Schan Su Ťij navzdory mezinárodní tlaků jen tiše exodu přihlíží a světu několikrát vzkázala, že nemá dělat předčasné závěry, když do problémů země nevidí.

Zeid Ra'ad Al Hussein přiznává, že pravomoce Aun Schan Su Ťij se na armádu nevztahují, přesto se domnívá, že prakticky vůdkyně Barmy se mohla aspoň přimluvit za ukončení brutálního tažení. "Mluvil jsem s ní (Aun Schan Su Ťij) několikrát a snažil se apelovat, aby zastavila tato zvěrstva. Nic se však nestalo," podotkl komisař OSN.

Barmská vláda trvá na tom, že armáda pouze reaguje na teroristické hrozby a její tažení je určeno proti radikálům a ne obyčejným lidem. Reportéři z celého světa jsou však přesvědčení o tom, že armáda cvičí a poskytuje zbraně místním buddhistům a rozněcuje v nich dlouho trvající spor s muslimy.

Související

Více souvisejících

barma Rohingové genocida

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy