Írán je rozpolcený: Do ulic tentotkrát vyšli příznivci vlády, do krize se vložilo Turecko

Teherán/Ankara - Od čtvrtka se v Íránu konají demonstrace, při nichž lidé protestují po celé zemi nejen proti špatnému stavu ekonomiky, ale také proti vedení země. Na manifestace uspořádané v asi deseti íránských městech na podporu vlády dnes přišly desítky tisíc lidí. Do krize se rázně vložilo Turecko.

Na dnešek úřady svolaly akce občanů, kteří stojí za vládou. Mnozí z nich nesli hesla odsuzující násilnosti, jež provázely protivládní demonstrace. O život při nich přišlo od minulého týdne 21 lidí a ve vězení skončilo až 450 osob. Mnoho mrtvých bylo hlášeno v minulém týdnu po nočních střetech, noc na dnešek byla v Teheránu klidná.

Kromě podpory duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu provolávali účastníci dnešních akcí smrt Americe a Izraeli a také členům opoziční skupiny Lidoví modžáhedové, jíž Teherán připisuje podněcování k násilí.

Velitel íránských revolučních gard generál Muhammad Alí Džafarí podle zpravodajského serveru BBC na provládní akci prohlásil, že podněcování k protestům proti vládě je u konce a že nepřátelé země byli poraženi v důsledku připravenosti bezpečnostních složek a bdělosti obyvatel. Na každé z protivládních demonstrací podle něj nebylo více než 1500 osob a v celé zemi se těchto protestů zúčastnilo maximálně 15.000 lidí. Dodal, že za protesty stáli monarchisté a nepřátelé revoluce a že demonstrace podpořila někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Dnešní shromáždění se konala v Ahvázu, který je střediskem ropné provincie Chúzestán, v kurském městě Kermánšáhu i v Komu, považovaném za středisko šíitského islámu. Mnozí nesli íránské vlajky a provolávali podporu duchovenstvu a vládě.

Prezident Hasan Rúhání řekl, že Íránci mají právo kritizovat, ale způsobem, který přispěje k nápravě. Dnes Rúhání řekl v telefonickém rozhovoru tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi, že doufá, že protesty do několika dní skončí. Ankara odmítá zahraniční vměšování do protivládních protestů i jiných záležitostí v Íránu, řekl dnes turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Dodal, že v sobotu se sejde se svým německým protějškem Sigmarem Gabrielem.

Mluvčí německé vlády dnes řekla, že Německo vyzývá Írán, aby na protesty odpověděl patřičným způsobem. Prozatím podle mluvčí nic nenasvědčuje tomu, že by krize měl vliv na německé podniky působící v Íránu. Británie vyzvala Írán ke smysluplné debatě, Francie kritizovala zákroky proti demonstrantům, které podle ní odporují právu na svobodu projevu.

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru vyjádřil úctu protestujícím Íráncům a slíbil jim podporu. "Tolik úcty vůči lidem v Íránu, kteří se snaží zbavit zkorumpované vlády. Od Spojených států uvidíte ve vhodnou dobu velkou podporu!" napsal prezident bez dalších podrobností.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Demonstrace v Íránu Hasan Rúhání Recep Tayyip Erdogan Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy