Proč tančíme, jak Kim píská? Společná vlajka na olympiádě naštvala konzervativce

Soul - Ne všichni vnímají plánovanou účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji pozitivně. Vlna kritiky se vzedmula mezi konzervativci hlavně proti plánu, aby obě Koreje nastoupily společně pod jednou vlajkou

"Z pchjongčchangské olympiády se stává pchjongjangská olympiáda," podotkl vůdce hlavní jihokorejské opoziční konzervativní strany Hong Čun-pchjo s odkazem na název metropole KLDR. "Tančíme podle toho, jak (severokorejský diktátor) Kim Čong-un píská," dodal.

Podle průzkumů veřejného mínění, citovaných agenturou AP, většina Jihokorejců podporuje účast Severní Koreje na olympijských hrách. Čtvrteční průzkum soukromé agentury Realmeter ale ukázal, že polovina občanů Jižní Koreje je proti tomu, aby výpravy Severní a Jižní Koreje pochodovaly společně pod bílou vlajkou, na níž je modře vyobrazen Korejský poloostrov.

Korejské delegace pod touto vlajkou poprvé nastoupily při slavnostním zahájení letní olympiády v Sydney v roce 2000. Stalo se tak krátce po prvním mezikorejském summitu, jímž tehdejší jihokorejský vůdce Kim Te-džung společně se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem prolomili otevřené nepřátelství mezi oběma státy z dob studené války.

Výpravy obou Korejí v Sydney pochodovaly pod názvem "Korea" v jedněch stejnokrojích a k tomu jim místo státních hymen hrála lidová píseň Arirang, která je populární v obou částech Korejského poloostrova. Jejich nástup vyvolal ovace vstoje a potlesk pokračoval i poté, co Korejci opustili stadion.

V současnosti tento znovu plánovaný, vysoce symbolický akt ale zdaleka nevzbuzuje tolik entuziasmu jako před 18 lety.

Vládní činitelé argumentují, že jihokorejská vlajka zavlaje nad olympijským stadionem na úvod zahajovacího ceremoniálu bez ohledu na společný nástup výprav Severní a Jižní Koreje a že bude stoupat také vždy, když některý z jihokorejských sportovců získá medaili.

Agentura Reuters uvedla, že podpora prezidenta Mun Če-ina klesla v dnes zveřejněném průzkumu veřejného mínění institutu Gallup Korea na čtyřměsíční minimum. Zatímco minulý týden byla 73 procent, nyní dosahuje pouhých 67 procent.

Reuters to dává do souvislosti právě s prezidentovým prosazováním společného ženského hokejového týmu. Pochybnosti budí také plán, aby jihokorejští lyžaři odjeli příští týden trénovat společně se severokorejskými kolegy do zimního střediska Masikrjong v KLDR. Podle kritiků by tato společná akce mohla znamenat porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Sankce, které RB OSN uvalila na Severní Koreu, zakazují poskytovat KLDR hotovost. Jihokorejští lyžaři ale budou zřejmě muset za využívání severokorejského střediska nějakým způsobem platit, napsal server Korea Times. Severokorejský režim uvádí, že zimní středisko Masikrjong s deseti sjezdovkami a 400 hotelovými místy za odhadovanou cenu 35 milionů dolarů bylo vybudováno z iniciativy vůdce Kim Čong-una, který si lyžování oblíbil za svých studií ve Švýcarsku.

Aktivisté za lidská práva ale budování takovýchto středisek, která jsou řadovým Korejcům nedostupná, považují za plýtvání penězi v zemi, kde 40 procent lidí trpí podvýživou.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea Olympijské hry 2018 Vlajky

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy