Proč tančíme, jak Kim píská? Společná vlajka na olympiádě naštvala konzervativce

Soul - Ne všichni vnímají plánovanou účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji pozitivně. Vlna kritiky se vzedmula mezi konzervativci hlavně proti plánu, aby obě Koreje nastoupily společně pod jednou vlajkou

"Z pchjongčchangské olympiády se stává pchjongjangská olympiáda," podotkl vůdce hlavní jihokorejské opoziční konzervativní strany Hong Čun-pchjo s odkazem na název metropole KLDR. "Tančíme podle toho, jak (severokorejský diktátor) Kim Čong-un píská," dodal.

Podle průzkumů veřejného mínění, citovaných agenturou AP, většina Jihokorejců podporuje účast Severní Koreje na olympijských hrách. Čtvrteční průzkum soukromé agentury Realmeter ale ukázal, že polovina občanů Jižní Koreje je proti tomu, aby výpravy Severní a Jižní Koreje pochodovaly společně pod bílou vlajkou, na níž je modře vyobrazen Korejský poloostrov.

Korejské delegace pod touto vlajkou poprvé nastoupily při slavnostním zahájení letní olympiády v Sydney v roce 2000. Stalo se tak krátce po prvním mezikorejském summitu, jímž tehdejší jihokorejský vůdce Kim Te-džung společně se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem prolomili otevřené nepřátelství mezi oběma státy z dob studené války.

Výpravy obou Korejí v Sydney pochodovaly pod názvem "Korea" v jedněch stejnokrojích a k tomu jim místo státních hymen hrála lidová píseň Arirang, která je populární v obou částech Korejského poloostrova. Jejich nástup vyvolal ovace vstoje a potlesk pokračoval i poté, co Korejci opustili stadion.

V současnosti tento znovu plánovaný, vysoce symbolický akt ale zdaleka nevzbuzuje tolik entuziasmu jako před 18 lety.

Vládní činitelé argumentují, že jihokorejská vlajka zavlaje nad olympijským stadionem na úvod zahajovacího ceremoniálu bez ohledu na společný nástup výprav Severní a Jižní Koreje a že bude stoupat také vždy, když některý z jihokorejských sportovců získá medaili.

Agentura Reuters uvedla, že podpora prezidenta Mun Če-ina klesla v dnes zveřejněném průzkumu veřejného mínění institutu Gallup Korea na čtyřměsíční minimum. Zatímco minulý týden byla 73 procent, nyní dosahuje pouhých 67 procent.

Reuters to dává do souvislosti právě s prezidentovým prosazováním společného ženského hokejového týmu. Pochybnosti budí také plán, aby jihokorejští lyžaři odjeli příští týden trénovat společně se severokorejskými kolegy do zimního střediska Masikrjong v KLDR. Podle kritiků by tato společná akce mohla znamenat porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Sankce, které RB OSN uvalila na Severní Koreu, zakazují poskytovat KLDR hotovost. Jihokorejští lyžaři ale budou zřejmě muset za využívání severokorejského střediska nějakým způsobem platit, napsal server Korea Times. Severokorejský režim uvádí, že zimní středisko Masikrjong s deseti sjezdovkami a 400 hotelovými místy za odhadovanou cenu 35 milionů dolarů bylo vybudováno z iniciativy vůdce Kim Čong-una, který si lyžování oblíbil za svých studií ve Švýcarsku.

Aktivisté za lidská práva ale budování takovýchto středisek, která jsou řadovým Korejcům nedostupná, považují za plýtvání penězi v zemi, kde 40 procent lidí trpí podvýživou.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea Olympijské hry 2018 Vlajky

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy