Blíží se první lidský klon? Renomovaný server varuje před velkým problémem

NÁZOR - Snímky prvních dvou naklonovaných primátů vyvolaly hluboké znepokojení, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný britský týdeník v něm tvrdí, že myšlenka vytvoření přesné kopie mrtvého člověka zůstává iluzí.

Opatrnost je namístě

Neexistovala šance, aby se dva klonovaní makakové s velkýma očima a dlouhými končetinami, kteří se narodili v Číně, jak bylo minulý týden oznámeno, nedostali na titulní stánky médií, připouští editorial. Přiznává, že vědci stvořené opice pojmenované Chua Chua a Čung Čung zajisté vypadají roztomile a když se k sobě choulí, vykazují téměř lidskou zranitelnost.

Tato linka také neunikla médiím, když jeden z titulků zněl O krok blíže lidským klonům, podotýká The Observer. Ten ostatně teprve před 21 lety odhalil světu, že vědci ve Skotsku vytvořili první klon savce, ovci Dolly.

"Nyní po tomto triumfu následuje pár klonovaných makaků, stvoření, která jsou z genetického hlediska mnohem blíže Homo sapiens než ovce," pokračuje prestižní týdeník. Dodává, že proto nelze ignorovat myšlenku, že podobný "kousek" bude brzy vykonán na lidech.

Měli bychom být nicméně opatrní, než dospějeme k tak dramatickému závěru, nabádá britský server. Předně zdůrazňuje, že existuje zásadní rozdíl v procedurách použitých při stvoření Dolly a Chua Chua s Čung Čungem, jelikož makakové byli naklonováni z buňky odebrané nikoliv dospělému primátovi, ale plodu, zatímco Dolly pocházela z buňky dospělé ovce.     

Čínský tým se pokusil tento postup zopakovat a skutečně se značnými potížemi stvořil dvě mláďata makaka, která se narodila z embryí naklonovaných z dospělce, ale žádné nepřežilo - jedno pošlo kvůli nesouměrnému vývoji těla, druhé na respirační selhání, vysvětluje The Observer. Doplňuje, že proto šanghajští vědci stále zaostávají za úspěchem stvořitelů Dolly, kteří z buňky dospělce vytvořili životaschopný plod.

Pro porovnání považuje renomovaný deník za důležité zmínit, jak neefektivní byly procedury použité při stvoření Chua Chua a Čung Čunga - do 21 samic bylo implantováno 79 embryí, přičemž pouhých šest se uchytilo a pouze dva zmínění jedinci přežili až do porodu. "Jak mnoho genetiků stačilo postřehnout, vytvoření dvou geneticky identických makaků ve skutečnosti ukazuje, že klonování primátů zůstává vysoce neefektivním a nebezpečným podnikem a myšlenka, že se taková práce zaměří na lidi je stále vzdálenou vyhlídkou," konstatuje editorial.

Více neštěstí než úlevy  

Je férové přiznat, že tým zodpovědný za stvořený Chua Chua a Čung Čung nechtěl vyvinout techniku, která by umožnila klonování lidí, ale makaky klonuje, aby získal lidské modely využitelné v rozvoji medicíny a lékařské péče, uvádí britský týdeník. Odkazuje na slova jednoho ze zainteresovaných vědců z minulého týdne, který novinářům zdůraznil, že cílem není aplikovat tuto metodu na lidi, ale spíše získat nové poznatky o onemocněních jako Alzheimerova choroba  - pokud se totiž podaří získat soubor geneticky identických primátů, bude možné následně studovat jejich DNA a pochopit, jak neuro-degenerativní nemoc postupuje.  

"Takový výzkum je nepochybně přínosný," míní The Observer. Připomíná, že pokud vědci použili primáty, nevyhnutelně tím znovuotevřeli debatu o lidském reprodukčním klonování, byť je takové úsilí v mnoha zemích, včetně Velké Británie, zakázáno, a stejně se ukazuje, že zůstává vzdálenou budoucností.

Myšlenka, že jednoho dne bude možné vytvořit přesnou kopii člověka - například mrtvého bližního -, nadále láká spisovatele a novináře, poukazuje editorial. Deklaruje však, že jde o iluzi, protože i za předpokladu, že se stane reálným vytvořit klon jedince, taková osoba bude stále velmi odlišnou bytostí, jelikož ke genovým změnám dochází v děloze v rámci procesu epigenetiky, stejně jako v důsledku výživy a dalších náhodných událostí, což povede k osobě, která sice může vypadat velmi povědomě, ale bude se chovat velmi odlišně od zemřelého.

Namísto úlevy od bolesti, by tedy klon pravděpodobněji způsobil neštěstí a rozrušení, obává se renomovaný server. Dodává, že lidské klonování není momentálně možné, ale z dlouhodobého hlediska není ani žádoucí, a proto bychom měli raději oslavovat různost, která je našemu druhu vlastní.

Související

Ovečka Dolly (5. července 1996 – 14. února 2003).

Ovečka Dolly změnila pohled na možnosti klonování savců

Ve skotském Roslinově ústavu přišlo v červenci 1996 na svět zvíře, jehož narození znamenalo velký vědecký úspěch, zároveň ale otevřelo řadu otázek. Ovečka Dolly byla totiž prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce a metoda, díky níž se narodila, je teoreticky použitelná i v případě člověka. Asi nejznámější ovčí celebrita, narozená 5. července 1996, ovšem na výjimečnost možná doplatila, a to o půlku kratším životem ve srovnání s obyčejnými ovcemi. Ovečka byla utracena před 20 lety, 14. února 2003.
Ilustrační foto

Čína naklonovala policejního psa, "Sherlocka Holmese" čeká intenzivní výcvik

Vědci v provincii Jün-nan na jihozápadě Číny vytvořili klon čtyřnohého příslušníka policejního sboru, který dostal přezdívku "Sherlock Holmes policejních psů". Naklonování psa jménem Kchun-sün je součástí programu, který by měl zkrátit čas a snížit náklady potřebné na výcvik policejních psů, informovaly čínské sdělovací prostředky, které citovala agentura Reuters.

Více souvisejících

klonování Čína věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Harvardova univerzita

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty

V mimořádně ostrém kroku rozhodla administrativa prezidenta Donalda Trumpa o odebrání oprávnění Harvardově univerzitě přijímat a udržovat zahraniční studenty. Podle vyjádření amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) musí současní zahraniční studenti Harvard opustit nebo riskovat ztrátu svého právního statusu. Opatření, které může ovlivnit více než čtvrtinu celé studentské populace univerzity, vyvolalo rozsáhlou paniku i rozhořčení ve vědecké komunitě.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

včera

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

včera

včera

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

včera

včera

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

včera

včera

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

včera

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy