Washington – Během uplynulé noci provedly vojenské síly USA, Francie a Velké Británie cílené letecké údery na vojenské cíle v Sýrii. Rusko je dle svých vyjádření krokem západních zemí pobouřeno a slibuje reakci. Jak ovlivní dnešní noční události vztahy mezi Ruskem a Západem?
Důležitým faktem, který by měl být v tomto kontextu určitě zmíněn je, že spojenecké útoky na Sýrii z pohledu Ruska nejsou jen útoky na jejich blízkého spojence Asada, jde o mnohem závažnější problém. Při amerických (a nově i britských a francouzských) útocích totiž umírají i Rusové. Těch je v Sýrii značné množství a to jak vojáků tak civilních poradců.
V uplynulém týdnu proběhlo v americkém Kongresu slyšení s kandidátem na post ministra zahraničí a dosavadním šéfem CIA Mikem Pompeem. Ten podle televize FOX News jasně uvedl, že americké údery již v Sýrii zabily několik set Rusů. Jde o o první případ, kdy vysoce postavený člen americké administrativy řekl něco takového veřejně.
Na základě scénáře útoku z dnešní noci se zdá, že ani západní spojenci nemají zájem na další eskalaci konfliktu mezi nimi a Ruskem. Rusové totiž dle dostupných zpráv byli o plánovaných útocích předem informováni. Tím sice přišly západní síly o moment překvapení – Rusové ihned informace předali Syřanům – ale jednalo se o rozumný krok západních představitelů ve snaze minimalizovat možnost vypuknutí třetí světové války.
Otázkou je, jak teď bude vypadat ruská reakce. Že by se Rusové vrhli do otevřeného konfliktu není příliš reálné. K takovému postupu nemají ani vojenské a ani ekonomické kapacity. Rusko by zřejmě nebylo sto vést ani omezený konflikt proti západu například na území Sýrie. Je ale možné, že se v rámci odvety Rusové pokusí eskalovat napětí v jiných částech světa, například v Pobaltí.
Putinův režim by tak mohl odvést pozornost od Sýrie a ruský prezident by mohl pro své domácí publikum (opět) sehrát roli silného vůdce a to díky akcím v regionu, v němž mu nehrozí bezprostřední vojenská porážka, která by mohla otřást jeho (zdánlivě) neotřesitelnou pozicí. Zvolí-li ale Putin takový postup, bude se jednat o velký hazard. Litva, Lotyšsko i Estonsko jsou členské státy NATO a případný ruský útoku na Pobaltí by mohl mít v konečném důsledku ještě fatálnější dopady než případný omezený střet mocností v Sýrii.
Otázkou ale je, zda má Putin na výběr. Prezentace sebe sama jako silného a tvrdého lídra je základem jeho vnitrostátní propagandy. A těžko si lze představit, že by Putin ponechal západní útoky na Sýrii bez reakce. Rusové by si pak mohli začít myslet, že není tak silný, jak se jim doposud zdálo a to není v Putinově zájmu.
S určitou mírou nadsázky lze současnou situaci Ruska přirovnat k pozici, v níž se ocitlo Rakousko-Uhersko před první světovou válkou. Slábnoucí velmoc se tehdy ocitla v pozici, kdy byla v předchozích desetiletích a staletích vytlačena z mnoha důležitých regionů, jako bylo Nizozemí nebo Itálie. Habsburská říše se proto upnula k Balkánu, jelikož šlo o poslední region, v němž měla možnost realizovat své velmocenské zájmu.
Pokud by je nerealizovala, sama by uznala politickou porážku a ústup z nejvyšších pater světové politiky, což rakouská říše odmítala připustit. I Rusko muselo v posledních desetiletích mocensky vyklidit řadu regionů. Rakouské lpění na velmocenském postavení (zprostředkovaně) uvrhlo svět do první světové války. Co světu přinese ruská reakce na údery proti Asasdovi uvidíme již brzy.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , útok Západu na Sýrii (14.4.2018) , letectví , Rakety , USA (Spojené státy americké) , Syrská krize , Rafale F2
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě