Spojenecké údery na Sýrii: Hrozí třetí světová válka?

Washington – Během uplynulé noci provedly vojenské síly USA, Francie a Velké Británie cílené letecké údery na vojenské cíle v Sýrii. Rusko je dle svých vyjádření krokem západních zemí pobouřeno a slibuje reakci. Jak ovlivní dnešní noční události vztahy mezi Ruskem a Západem?

Důležitým faktem, který by měl být v tomto kontextu určitě zmíněn je, že spojenecké útoky na Sýrii z pohledu Ruska nejsou jen útoky na jejich blízkého spojence Asada, jde o mnohem závažnější problém. Při amerických (a nově i britských a francouzských) útocích totiž umírají i Rusové. Těch je v Sýrii značné množství a to jak vojáků tak civilních poradců.

V uplynulém týdnu proběhlo v americkém Kongresu slyšení s kandidátem na post ministra zahraničí a dosavadním šéfem CIA Mikem Pompeem. Ten podle televize FOX News jasně uvedl, že americké údery již v Sýrii zabily několik set Rusů. Jde o o první případ, kdy vysoce postavený člen americké administrativy řekl něco takového veřejně.

Na základě scénáře útoku z dnešní noci se zdá, že ani západní spojenci nemají zájem na další eskalaci konfliktu mezi nimi a Ruskem. Rusové totiž dle dostupných zpráv byli o plánovaných útocích předem informováni. Tím sice přišly západní síly o moment překvapení – Rusové ihned informace předali Syřanům – ale jednalo se o rozumný krok západních představitelů ve snaze minimalizovat možnost vypuknutí třetí světové války.

Otázkou je, jak teď bude vypadat ruská reakce. Že by se Rusové vrhli do otevřeného konfliktu není příliš reálné. K takovému postupu nemají ani vojenské a ani ekonomické kapacity. Rusko by zřejmě nebylo sto vést ani omezený konflikt proti západu například na území Sýrie. Je ale možné, že se v rámci odvety Rusové pokusí eskalovat napětí v jiných částech světa, například v Pobaltí.

Putinův režim by tak mohl odvést pozornost od Sýrie a ruský prezident by mohl pro své domácí publikum (opět) sehrát roli silného vůdce a to díky akcím v regionu, v němž mu nehrozí bezprostřední vojenská porážka, která by mohla otřást jeho (zdánlivě) neotřesitelnou pozicí. Zvolí-li ale Putin takový postup, bude se jednat o velký hazard. Litva, Lotyšsko i Estonsko jsou členské státy NATO a případný ruský útoku na Pobaltí by mohl mít v konečném důsledku ještě fatálnější dopady než případný omezený střet mocností v Sýrii.

Otázkou ale je, zda má Putin na výběr. Prezentace sebe sama jako silného a tvrdého lídra je základem jeho vnitrostátní propagandy. A těžko si lze představit, že by Putin ponechal západní útoky na Sýrii bez reakce. Rusové by si pak mohli začít myslet, že není tak silný, jak se jim doposud zdálo a to není v Putinově zájmu.

S určitou mírou nadsázky lze současnou situaci Ruska přirovnat k pozici, v níž se ocitlo Rakousko-Uhersko před první světovou válkou. Slábnoucí velmoc se tehdy ocitla v pozici, kdy byla v předchozích desetiletích a staletích vytlačena z mnoha důležitých regionů, jako bylo Nizozemí nebo Itálie. Habsburská říše se proto upnula k Balkánu, jelikož šlo o poslední region, v němž měla možnost realizovat své velmocenské zájmu.

Pokud by je nerealizovala, sama by uznala politickou porážku a ústup z nejvyšších pater světové politiky, což rakouská říše odmítala připustit. I Rusko muselo v posledních desetiletích mocensky vyklidit řadu regionů. Rakouské lpění na velmocenském postavení (zprostředkovaně) uvrhlo svět do první světové války. Co světu přinese ruská reakce na údery proti Asasdovi uvidíme již brzy.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie útok Západu na Sýrii (14.4.2018) letectví Rakety USA (Spojené státy americké) Syrská krize Rafale F2

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy