Mírová smlouva po 65 letech? Korejský summit by mohl definitivně ukončit válku

Soul - Denuklearizace Korejského poloostrova a nastolení míru budou pravděpodobně ústředními tématy mezikorejského summitu, který je plánován na 27. dubna. Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in by měli hovořit také o zlepšování vztahů mezi oběma zeměmi. Případné společné hospodářské projekty ale na programu jednání asi nebudou. Podle agentury Reuters to dnes uvedl představitel jihokorejského prezidentského úřadu Im Čong-sok. Jihokorejský tisk s odvoláním na nejmenované zdroje uvádí, že obě země, které jsou od války z let 1950-1953 stále technicky ve válečném stavu, by na summitu mohly i nastínit plán na oficiální ukončení vojenského konfliktu.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Jihokorejský list Munhwa ilbo (Kulturní deník) uvedl, že poslanci z obou Korejí nyní diskutují o možné podobě společného prohlášení, které by mělo být vydáno na závěr vrcholné schůzky. Obsahovat by mohlo i plán na ukončení konfliktu, napsal Kulturní deník. Stejný zdroj uvedl, že Kim a Mun by mohli hovořit také o návratu přísně střežené demilitarizované zóny, oddělující oba státy, k původnímu stavu.

První mezikorejský summit po více než deseti letech se uskuteční právě v demilitarizované pohraniční zóně, v jihokorejské části obce Pchanmundžom. Již tento pátek by mohla být zprovozněna horká linka mezi Kim Čong-unem a Mun Če-inem. Na zřízení tohoto telefonického spojení, které má zjednodušit kontakty a omezit možnost nedorozumění v obdobích zvýšeného napětí, se Soul a Pchjongjang dohodly již dříve.

Ve středu se představitelé Severní a Jižní Koreje sejdou k další pracovní schůzce, a pokud to bude nutné, navštíví ještě před summitem severokorejskou metropoli Pchjongjang šéf jihokorejské rozvědky So Hun nebo bezpečnostní poradce Čchong Ui-jong, aby dokončili přípravy na vrcholnou schůzku.

Jižní Korea doufá, že KLDR zopakuje svůj slib denuklearizace. "Ačkoli zvláštní vyslanci potvrdili ochotu (Kim Čong-una přistoupit k denuklearizaci), je to něco úplně jiného, když to potvrdí dva vůdci na summitu a napíší to do prohlášení," řekl personální šéf Modrého domu Im Čong-sok. Modrý dům je sídlem jihokorejských prezidentů.

Donedávna mezi nimi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu.

Nadcházející summit bude teprve třetí vrcholnou schůzkou od dob rozdělení Korejského poloostrova. První setkání vůdců obou korejských států se uskutečnilo v roce 2000, kdy se sešel tehdejší jihokorejský prezident Kim Te-džung se severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem. Kim Čong-il se pak v roce 2007 také setkal s Kim Te-džungovým nástupcem Ro Mu-hjonem. Výsledkem vrcholných schůzek byla řada projektů spolupráce.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea Kim Čong-un Mun Če-in

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy