Jsou vědci sexisté? Vědkyně dostávají méně příležitostí, poměr se bude srovnávat celá staletí

Melbourne – Nerovnoprávnost mezi muži a ženami je častým tématem vášnivých společenských debat. Ženy si za poslední staletí dokázaly vybojovat celou řadu občanských práv, jejich boj ale není ještě zdaleka dobojován. Z výzkumu australských výzkumníků totiž plyne, že nemají rovnoprávné postavení například ani na poli vědy.

Podle akademika Luka Holmana z univerzity v australském Melbourne je genderová nerovnoprávnost mezi vědci velký problém. Holman se na ni zaměřil ve svém výzkumu a postupně prošel více než 10 miliónů odborných vědeckých periodik vydaných během posledních patnácti let, aby zjistil o kolik větší prostor v nich dostávají mužští autoři.

Jaký je výsledek? Ze 115 zkoumaných odvětví publikují ženy častěji pouze v jednom. Jde o vědeckou disciplínu jíž autoři výzkumu nazvali „péče“. Ta mimo jiné zahrnuje třeba práci pečovatelek. V další třiadvaceti oborech je poměr vyrovnaný. Jde o odvětví jako je psychologie nebo výživové poradenství. Ve zbylých oborech mají navrch muži.

Některé obory by mohly pro ženy nepříznivý poměr brzy vyrovnat. Jde například o antropologii, biomedicínu nebo mikrobiologii. V oborech jako je matematika nebo fyzika ale „genderová rovnost“ hned tak nebude. Autoři výzkum tak vypočítali, že například ve fyzice by ženy dohnaly muže v počtu příspěvků za 258 let.

„Určitě bychom měli dělat víc. My všichni – instituce, vlády, vědci.“ říká k problematice nizozemská vědkyně Kelly Ramirezová. Není divu že se ženy cítí nedoceněny. Při momentálním tempu by dosažení rovnoprávného stavu neviděly nejen například stávající fyzičky, ale pravděpodobně ani jejich pravnoučata.

Podle Holmana ale nemají zdaleka vyhráno ani ty obory, v nichž panuje přibližná rovnoprávnost. Pořád je prý potřeba udělat spousty práce. „I když má například biologie 40% zastoupení žen neznamená to, že by se bioložky běžně nesetkávaly se sexismem.“ říká autor výzkumu pro magazín The Atlantic.

Svá tvrzení dokládá dalšími příklady. Pokud je vědecká práce sepsána více autory anglosaská vědecká praxe velí, aby byl na posledním místě napsán hlavní autor. Na prvním místě je naopak psán ten autor, jež se na společné práci podílel nejméně. Ve všech oborech však platí, že muži bývají častěji uváděni jako poslední, zatímco ženy jako první.

Související

Ledovec, Antarktida

Vědci odhalují tajemství vzniku života. Vděčíme za něj objektům, které změnou počasí devastujeme

Před více než půl miliardou let, během období, kdy byla Země pokryta silnou vrstvou ledu, sehrály ledovce klíčovou roli při utváření podmínek pro vznik složitějších forem života. Nová studie naznačuje, že ledovce nejenže modelovaly povrch planety, ale také přispěly ke změně chemického složení oceánů, čímž poskytly základní živiny pro rozvoj života.

Více souvisejících

Vědci věda genderová rovnost sexismus

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 54 minutami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

včera

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy