Jsou vědci sexisté? Vědkyně dostávají méně příležitostí, poměr se bude srovnávat celá staletí

Melbourne – Nerovnoprávnost mezi muži a ženami je častým tématem vášnivých společenských debat. Ženy si za poslední staletí dokázaly vybojovat celou řadu občanských práv, jejich boj ale není ještě zdaleka dobojován. Z výzkumu australských výzkumníků totiž plyne, že nemají rovnoprávné postavení například ani na poli vědy.

Podle akademika Luka Holmana z univerzity v australském Melbourne je genderová nerovnoprávnost mezi vědci velký problém. Holman se na ni zaměřil ve svém výzkumu a postupně prošel více než 10 miliónů odborných vědeckých periodik vydaných během posledních patnácti let, aby zjistil o kolik větší prostor v nich dostávají mužští autoři.

Jaký je výsledek? Ze 115 zkoumaných odvětví publikují ženy častěji pouze v jednom. Jde o vědeckou disciplínu jíž autoři výzkumu nazvali „péče“. Ta mimo jiné zahrnuje třeba práci pečovatelek. V další třiadvaceti oborech je poměr vyrovnaný. Jde o odvětví jako je psychologie nebo výživové poradenství. Ve zbylých oborech mají navrch muži.

Některé obory by mohly pro ženy nepříznivý poměr brzy vyrovnat. Jde například o antropologii, biomedicínu nebo mikrobiologii. V oborech jako je matematika nebo fyzika ale „genderová rovnost“ hned tak nebude. Autoři výzkum tak vypočítali, že například ve fyzice by ženy dohnaly muže v počtu příspěvků za 258 let.

„Určitě bychom měli dělat víc. My všichni – instituce, vlády, vědci.“ říká k problematice nizozemská vědkyně Kelly Ramirezová. Není divu že se ženy cítí nedoceněny. Při momentálním tempu by dosažení rovnoprávného stavu neviděly nejen například stávající fyzičky, ale pravděpodobně ani jejich pravnoučata.

Podle Holmana ale nemají zdaleka vyhráno ani ty obory, v nichž panuje přibližná rovnoprávnost. Pořád je prý potřeba udělat spousty práce. „I když má například biologie 40% zastoupení žen neznamená to, že by se bioložky běžně nesetkávaly se sexismem.“ říká autor výzkumu pro magazín The Atlantic.

Svá tvrzení dokládá dalšími příklady. Pokud je vědecká práce sepsána více autory anglosaská vědecká praxe velí, aby byl na posledním místě napsán hlavní autor. Na prvním místě je naopak psán ten autor, jež se na společné práci podílel nejméně. Ve všech oborech však platí, že muži bývají častěji uváděni jako poslední, zatímco ženy jako první.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Vědci věda genderová rovnost sexismus

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy