Jsou vědci sexisté? Vědkyně dostávají méně příležitostí, poměr se bude srovnávat celá staletí

Melbourne – Nerovnoprávnost mezi muži a ženami je častým tématem vášnivých společenských debat. Ženy si za poslední staletí dokázaly vybojovat celou řadu občanských práv, jejich boj ale není ještě zdaleka dobojován. Z výzkumu australských výzkumníků totiž plyne, že nemají rovnoprávné postavení například ani na poli vědy.

Podle akademika Luka Holmana z univerzity v australském Melbourne je genderová nerovnoprávnost mezi vědci velký problém. Holman se na ni zaměřil ve svém výzkumu a postupně prošel více než 10 miliónů odborných vědeckých periodik vydaných během posledních patnácti let, aby zjistil o kolik větší prostor v nich dostávají mužští autoři.

Jaký je výsledek? Ze 115 zkoumaných odvětví publikují ženy častěji pouze v jednom. Jde o vědeckou disciplínu jíž autoři výzkumu nazvali „péče“. Ta mimo jiné zahrnuje třeba práci pečovatelek. V další třiadvaceti oborech je poměr vyrovnaný. Jde o odvětví jako je psychologie nebo výživové poradenství. Ve zbylých oborech mají navrch muži.

Některé obory by mohly pro ženy nepříznivý poměr brzy vyrovnat. Jde například o antropologii, biomedicínu nebo mikrobiologii. V oborech jako je matematika nebo fyzika ale „genderová rovnost“ hned tak nebude. Autoři výzkum tak vypočítali, že například ve fyzice by ženy dohnaly muže v počtu příspěvků za 258 let.

„Určitě bychom měli dělat víc. My všichni – instituce, vlády, vědci.“ říká k problematice nizozemská vědkyně Kelly Ramirezová. Není divu že se ženy cítí nedoceněny. Při momentálním tempu by dosažení rovnoprávného stavu neviděly nejen například stávající fyzičky, ale pravděpodobně ani jejich pravnoučata.

Podle Holmana ale nemají zdaleka vyhráno ani ty obory, v nichž panuje přibližná rovnoprávnost. Pořád je prý potřeba udělat spousty práce. „I když má například biologie 40% zastoupení žen neznamená to, že by se bioložky běžně nesetkávaly se sexismem.“ říká autor výzkumu pro magazín The Atlantic.

Svá tvrzení dokládá dalšími příklady. Pokud je vědecká práce sepsána více autory anglosaská vědecká praxe velí, aby byl na posledním místě napsán hlavní autor. Na prvním místě je naopak psán ten autor, jež se na společné práci podílel nejméně. Ve všech oborech však platí, že muži bývají častěji uváděni jako poslední, zatímco ženy jako první.

Související

Více souvisejících

Vědci věda genderová rovnost sexismus

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 10 hodinami

USA nevidí, že by Čína chtěla spravedlivé ukončení války na Ukrajině

Podle Johna Kirbyho by Spojené státy uvítaly, kdyby se Čína zúčastnila globálního mírového summitu, ale vyjádřil pochybnosti, zda Peking chce podpořit spravedlivý mírový plán pro Ukrajinu.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy