O co jde Kimovi? Odborníci se neradují, důvod k optimismu prý není

Pusan - Severní Korea podle svých slov přerušila nukleární výzkum a testy mezikontinentální střel. Před nedávnem také nevyhrožovala, jako tradičně, během společných jihokorejských manévrů za účasti amerických vojsk. Vyhnula se i komentářů během rozmisťování dalších amerických jednotek v nedávné době. Jedná se skutečně o posun v politice KLDR? Ptá se ve své analýze na stránkách Guardianu profesor univerzity v Pusanu Robert E Kelly.

Podle Kellyho je možné, že se Kim Čong-un pokouší o korejskou verzi perestrojky a glasností. Bohužel, Severní Korea je pro nás stále stejně nepochopitelná a její politika neprůhledná, jako byla pro okolí vždy. Za touto změnou mohou skutečně také být sankce. Minimálně dovoz ropy se podle všeho do KLDR skutečně omezil a silně zasáhl její ekonomiku.

To může být především nátlak Číny, která se pokouší situaci v regionu uklidnit a dostat KLDR pod kontrolu. Vedle toho je tu možná hra s vnitropolitickou situací v USA. Prezident Trump je pod tlakem ze všech stran. Proto by mohl být otevřený dohodě, která by pro něj znamenala rychlý úspěch, který by doma nepochybně zúročil.   

Kelly však vidí jinou možnost: KLDR dokončila svůj jaderný a raketový program. Už nemá potřebu pokračovat v testech. V loňském roce došlo na testovacím polygonu  Pchunggje k sesuvům, které měly za následek smrt 200 severokorejských specialistů.

Severokorejské reaktory jsou údajně ve špatném stavu a u některých hrozí podobná katastrofa jako v Černobylu. KLDR má podle odhadů specialistů ve výzbroji 30-50 atomových hlavic. Bylo postaveno několik desítek mezikontinentálních střel. Už nepotřebuje svět strašit testy.  Kim dosáhl toho, co si přál už jeho děd. Z KLDR je jaderná mocnost.

Proto si může do světa vyhlašovat jejich přerušení. Kim ukáže svojí dobrou vůli, aniž by ztratil cokoliv ze svého arzenálu. Pokud by se situace změnila, bude pro něj snadné opět začít hrozit. O nějakém atomovém odzbrojení nelze vůbec mluvit, pochybuje o pohnutkách severokorejského vůdce profesor Kelly. 

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Kim Čong-un Atomová bomba

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy