Čínská armáda v tichosti zprovoznila svojí druhou letadlovou loď

Peking - Čínské vojenské námořnictvo v naprostém utajení provádí testy své druhé letadlové lodi. Do testovací oblasti v Pochajském moři je do 28. dubna přísný zákaz vstupu. Loď se stavěla od roku 2014 a jedná se o upravenou sovětskou konstrukci. Do plné operační připravenosti by loď měla být uvedena do konce roku.

Svoji první letadlovou loď, píše news.com.au, získala Čína odkoupením nedostavěné sovětské letadlové lodi Varjag z Ukrajiny. Původně se spekulovalo, že tento spíše vrak než loď bude rozebrán na šrot nebo přestavěn na plavoucí kasino. Místo toho loď Číňané dostavěli a Liao-ning, jak ji pojmenovali, je od roku 2012 chloubou jejich loďstva. V těchto dnech v naprosté tajnosti probíhají testy druhé čínské letadlové lodi. O té se neví prakticky nic, kromě toho, že byla vyrobena kompletně v Číně. Nevíme, kdy začala její konstrukce, stavba, ba ani jak se jmenuje. Loď sice vychází ze sovětské konstrukce, přesto jsou na ni patrné úpravy. 

Loď by se mohla podle některých spekulací jmenovat Wei Wen, podle starověkého generála, který provedl invazi na Tchaj-wan.  Ve hře je však i možnost, že se loď, bude tak jako LIoa-nig, jmenovat podle nějaké čínské provincie. Stejně tak nejasné jsou zatím úpravy lodi. Oproti sovětské konstrukci má čínský typ menší ostrov – tedy nástavbu odkud se navádějí letadla na přistání a je na ni velitelský můstek. Paluba je širší a o něco delší. Odborníci spekulují o zcela nové radarové a senzorové výbavě.

Z lodi o výtlaku zhruba 70 000 tun, kterou zatím odborníci překřtili na Typ 001 A, podle označení na jejím boku, by mělo operovat až 44 letounů. Na její palubu by se měla vejít celá letka stihaček J-15, tedy mezi 24 a 32 letouny nebo 6 protiponorkových vrtulníků, 4 helikoptéry včasného varování a dvě transportní helikoptéry.

Oproti americkým letadlovým lodím je Typ 001 A poháněn parní turbínou a ne atomovým reaktorem. To její akční rádius omezuje přibližně na 25000 kilometrů při rychlosti 14 uzlů.  Loď je místo katapultu, usnadňujícímu start letadel, vybavena tzv. skokanským můstkem. Takto konstruovány byly například i britské letadlové lodi, ze kterých operoval legendární letoun Harrier. Se skokanským můstkem se již nepočítá pro Typ 002.

Ten by měl být vybaven supermoderním elektromagnetickým katapultem. Z Typu 002 by měly operovat nejmodernější stealth stihačky 5. generace J-21. Loď by měla být spuštěna na vodu v roce 2021.  Podle nepotvrzených zpráv začala už i stavba čínské letadlové lodi Typu 003. Ta by vedle supermoderního elektromagnetického katapultu, měla mít i jaderný pohon. Do provozu by měla být uvedena do konce 30. let 21. století.   Čína by chtěla celkem postavit šest letadlových lodí. Čtyři by měla mít ve výzbroji do roku 2030. Pro srovnání Spojené státy mají deset letadlových lodí a dvě jsou ve výstavbě.     

Sdílejte článek

Související

Čínská letadlová loď Šan-tung

Čína chce posílit svůj útočný potenciál, varuje bývalý pracovník Pentagonu

NÁZOR - Čína plánuje získat masivní, více než 40 letounů přepravující, technologicky vyspělou, elektromagnetickým katapultem vybavenou letadlovou loď o výtlaku 85 tisíc tun, která by měla mnohem větší útočný potenciál než první čínské letadlové lodě. Situaci rozebral vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu Kris Osborn v komentáři pro server National Interest.

Více souvisejících

Šan-tung (čínská letadlová loď) Čína Rusko

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 38 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Barrandovský most nebude opravený už na konci léta. Praha musí změnit plány

Špatná zpráva pro pražské řidiče přišla ve čtvrtek od vedení Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Firma dnes oznámila, že rekonstrukce Barrandovského mostu se oproti poslednímu plánu protáhne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy