Čínská armáda v tichosti zprovoznila svojí druhou letadlovou loď

Peking - Čínské vojenské námořnictvo v naprostém utajení provádí testy své druhé letadlové lodi. Do testovací oblasti v Pochajském moři je do 28. dubna přísný zákaz vstupu. Loď se stavěla od roku 2014 a jedná se o upravenou sovětskou konstrukci. Do plné operační připravenosti by loď měla být uvedena do konce roku.

Svoji první letadlovou loď, píše news.com.au, získala Čína odkoupením nedostavěné sovětské letadlové lodi Varjag z Ukrajiny. Původně se spekulovalo, že tento spíše vrak než loď bude rozebrán na šrot nebo přestavěn na plavoucí kasino. Místo toho loď Číňané dostavěli a Liao-ning, jak ji pojmenovali, je od roku 2012 chloubou jejich loďstva. V těchto dnech v naprosté tajnosti probíhají testy druhé čínské letadlové lodi. O té se neví prakticky nic, kromě toho, že byla vyrobena kompletně v Číně. Nevíme, kdy začala její konstrukce, stavba, ba ani jak se jmenuje. Loď sice vychází ze sovětské konstrukce, přesto jsou na ni patrné úpravy. 

Loď by se mohla podle některých spekulací jmenovat Wei Wen, podle starověkého generála, který provedl invazi na Tchaj-wan.  Ve hře je však i možnost, že se loď, bude tak jako LIoa-nig, jmenovat podle nějaké čínské provincie. Stejně tak nejasné jsou zatím úpravy lodi. Oproti sovětské konstrukci má čínský typ menší ostrov – tedy nástavbu odkud se navádějí letadla na přistání a je na ni velitelský můstek. Paluba je širší a o něco delší. Odborníci spekulují o zcela nové radarové a senzorové výbavě.

Z lodi o výtlaku zhruba 70 000 tun, kterou zatím odborníci překřtili na Typ 001 A, podle označení na jejím boku, by mělo operovat až 44 letounů. Na její palubu by se měla vejít celá letka stihaček J-15, tedy mezi 24 a 32 letouny nebo 6 protiponorkových vrtulníků, 4 helikoptéry včasného varování a dvě transportní helikoptéry.

Oproti americkým letadlovým lodím je Typ 001 A poháněn parní turbínou a ne atomovým reaktorem. To její akční rádius omezuje přibližně na 25000 kilometrů při rychlosti 14 uzlů.  Loď je místo katapultu, usnadňujícímu start letadel, vybavena tzv. skokanským můstkem. Takto konstruovány byly například i britské letadlové lodi, ze kterých operoval legendární letoun Harrier. Se skokanským můstkem se již nepočítá pro Typ 002.

Ten by měl být vybaven supermoderním elektromagnetickým katapultem. Z Typu 002 by měly operovat nejmodernější stealth stihačky 5. generace J-21. Loď by měla být spuštěna na vodu v roce 2021.  Podle nepotvrzených zpráv začala už i stavba čínské letadlové lodi Typu 003. Ta by vedle supermoderního elektromagnetického katapultu, měla mít i jaderný pohon. Do provozu by měla být uvedena do konce 30. let 21. století.   Čína by chtěla celkem postavit šest letadlových lodí. Čtyři by měla mít ve výzbroji do roku 2030. Pro srovnání Spojené státy mají deset letadlových lodí a dvě jsou ve výstavbě.     

Související

Čínská letadlová loď Šan-tung

Čína chce posílit svůj útočný potenciál, varuje bývalý pracovník Pentagonu

NÁZOR - Čína plánuje získat masivní, více než 40 letounů přepravující, technologicky vyspělou, elektromagnetickým katapultem vybavenou letadlovou loď o výtlaku 85 tisíc tun, která by měla mnohem větší útočný potenciál než první čínské letadlové lodě. Situaci rozebral vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu Kris Osborn v komentáři pro server National Interest.

Více souvisejících

Šan-tung (čínská letadlová loď) Čína Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy