Jihokorejský prezident navštíví KLDR, setkají se rozdělené rodiny

Pchanmundžom - Severní a Jižní Korea se na dnešním summitu dohodly na řadě kroků ke snížení napětí mezi oběma zeměmi. Jihokorejský prezident Mun Če-in letos na podzim navštíví severokorejskou metropoli Pchjongjang. Severní a Jižní Korea také uspořádají další setkání rodin rozdělených korejskou válkou z 50. let, ukončí propagandistické vysílání a shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti a otevřou na hranici styčný úřad. Příští měsíc by se měly konat mezikorejské vojenské rozhovory na vysoké úrovni.

Přesné datum Munovy návštěvy stanoveno nebylo. Podle komuniké se ale vůdci Severní a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun Če-in budou scházet pravidelně a budou si také telefonovat prostřednictvím nedávno zřízené horké linky.

V severokorejském městě Kesong v blízkosti společné hranice bude vytvořen stálý styčný úřad, který usnadní komunikaci obou zemí. Obnovena budou také setkání příbuzných, které od sebe oddělila korejská válka z let 1950-53. Nejbližší schůzka členů rozdělených rodin by se mohla uskutečnit kolem 15. srpna, kdy oba korejské státy slaví výročí osvobození poloostrova od japonské nadvlády.

Konfliktem a následným vznikem dvou znepřátelených států v 50. letech byly rozděleny miliony příbuzných, z nichž většina již zemřela. Těm, kteří zůstávají naživu, je většinou přes 80 let.

Pravidelná setkání rozdělených rodin začala po historickém mezikorejském summitu v roce 2000 a původně se konala jednou do roka. Vzhledem k obnovovanému napětí na Korejském poloostrově v důsledku jaderných a raketových testů se ale schůzky v poslední době konaly méně často. Poslední schůzka rozdělených rodin se uskutečnila koncem roku 2015.

Doposud se schůzek rozdělených rodin zúčastnilo takřka 19.000 Korejců, kteří měli možnost sejít se s příbuznými přímo, a dalších asi 3750, kteří si s blízkými mohli popovídat prostřednictvím videokonference.

Atmosféru na Korejském poloostrově má zlepšit také ukončení propagandistického vysílání a shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti. Tlampače utichnou 1. května a budou rozebrány, napsala agentura AP.

Jihokorejští aktivisté pravidelně používají horkovzdušné balony k posílání letáků či bankovek přes demilitarizovanou zónu oddělující oba korejské státy do Severní Koreje. Propagandu namířenou proti KLDR hlásá Jižní Korea také z tlampačů umístěných u hranice. Obsahem vysílání je jihokorejská populární hudba, zprávy ze světa a informace o špatné hospodářské situaci a porušování lidských práv v Severní Koreji. Severokorejský režim podniká podobné kroky; v letácích a vysílání například kritizuje jihokorejskou vládu či hrozí dalšími zbrojními testy.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Jižní Korea Severní Korea (KLDR) Mun Če-in

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy