Afghánec roky pracoval pro britské úřady. Takhle krutě se mu za to pomstily

Londýn - Po spojenecké invazi do Afghánistánu se mnoho místních rozhodlo hledat obživu jako civilní zaměstnanci americké nebo britské armády. Pracovali jako překladatelé, řidiči, průvodci nebo dělníci. Již tehdy, tito lidé často čelili výhrůžkám místních radikálů.

Mnozí spoléhali, že se situace zlepší a výhrůžky nebude mít Talibán sílu splnit. Když se nyní situace obrací mnozí Afghánci, kteří pro spojence pracovali, se k nim obracejí pro pomoc. Britové se však k mnohým obracejí zády.

Abdul Bari, sedmadvacetiletý muž z Kundúzu, pracoval v letech 2009-10 jako tlumočník pro britskou armádu. Když se začala bezpečnostní situace v zemi zhoršovat a výhrůžky se stávaly častějšími, rozhodl se Abdul v roce 2015 Afghánistán opustit.   

 Doufal, že bezpečí najde v zemi, které pomáhal - Velké Británii. K jeho překvapení však Britové ohledy na dělníky, kteří pro ně pracovali, naprosto neberou. Abdul se ocitl na ubytovně pro uprchlíky, bez práva pracovat, se zákazem řídit a sehnat si vlastní bydlení. Na přežití dostává 38 liber týdně (1100 Kč) sociální podpory.

„Žiju ve strachu, že mě vrátí do Afghánistánu, a tam mě zabije Talibán,“ děsí se mladý muž v rozhovoru pro CCN, „Nemohu spát. Mám deprese. Kdybych alespoň mohl studovat nebo pracovat, ale nic mi nepovolí.“ Ve svém malém pokoji má svůj jediný majetek - varnou konvici.

Britská vláda slíbila, že lidé, kteří v Afghánistánu od roku 2012 pro Brity pracovali, budou z deportací vyřazeni. To však Abdula neuklidňuje. Pro britskou armádu pracoval o dva roky dříve.  Proto s dalšími 150 kolegy napsal britské vládě dopis, ve kterém žádají britskou vládu o ochranu. Ta zatím neodpověděla.

Britská vláda prohlásila v roce 2013 Afghánistán za bezpečnou zemi. Žadatele o azyl z této země začali Britové masově vracet. Jen v letech 2014-2016 bylo násilně deportováno 1378 uprchlíků. Stejně se začalo chovat i Německo. To jen za rok 2016 vrátilo do Afghánistánu 3300 běženců.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Velká Británie válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy