Představují mladí hrozbu pro velká města?

Peking - Wang Feng je osmadvacetiletý kuchař žijící v Pekingu. V čínské metropoli se ovšem nenarodil a podle čínských zákonů není považován za oficiálního obyvatele, i když tu pracuje a má tu rodinu. Jedné mrazivé noci loni v listopadu se vrátil domů a zjistil, že městská vláda prohlásila bytové bloky, kde bydlel, nevhodné k bydlení. Jejich obyvatelům dala 24 hodin k vystěhování.

Celá řada mladých rodin končí ve městech a obcích, kde se nenarodily. Pan Wang i jeho žena se nakonec rozhodli, že se nechtějí vrátit k farmaření a rozhodli se v jiné části Pekingu začít znova. Pan Wang ovšem přiznává, že nyní platí mnohem vyšší nájem. „Přinejmenším mám práci a zůstanu tak dlouho, jak jen mohu. Kdybych odešel bude to proto, že chci a nikoli, že mi to nakáží úřady" říká muž.

Pan Wang patří k nové generaci mladých lidí z venkova, kteří se přestěhovali do měst za prací. Během uplynulých čtyřiceti let se miliony lidí podílely tímto způsobem na čínském ekonomickém zázraku. Sama čínská vláda se plácá po ramenou za to, že se tyto přesuny obyvatelstva odehrávají bez masových nepokojů.

Lidé jako pan Wang ale upozorňují na to, že v městském prostředí čelí celé řadě problémů, než předchozí generace, kterých se exodus z venkovských oblastí dotkl také.  Čínští pozorovatelé upozorňují na to, že pro stranu představuje nebezpečí nárůst obyvatel nové střední třídy.

Připomínají, že jednoho dne nastane okamžik, kdy miliony bohatých Číňanů budou požadovat zodpovědnější a demokratickou vládu, tak jako střední třídy v jiných státech. Mnozí analytici však upozorňují na problém, který představují chudí pracovníci ve městech, kteří mají vazby na venkov. První vlna sestěhovavání venkovských obyvatel do měst nastala už v roce 1978, kdy se začala mnohem více otevírat čínská ekonomika.

Obrovské množství zemědělců najednou začalo zaplňovat nové pracovní pozice nejprve v menších městech a později v těch větších. V roce 2010 začaly stranické dokumenty otevřeně hovořit o nové generaci migrantů narozených od roku 1980. V některých případech jde o potomky starších venkovanů, kteří do měst přišli v prvních vlnách.

Tyto dvě generace jsou ale velmi odlišné. První generace se dotkla doba Kulturní revoluce a do měst přišli odhodláni polepšit si ze života v chudobě a bídy.

Pokud se jim uspět nepodařilo, mohli se vrátit k životu na poli. Současná generace se zemědělstvím vlastně nikdy neživila a není ochotná vykonávat ta nejbídnější zaměstnání, aby zajistili svoji rodinu na venkově. Mladí migranti nejsou dobře vzdělaní, získávají nižší mzdu a čelí diskriminaci. Na rozdíl od předchozích generací jsou více nespokojení. Jejich naděje na uplatnění se ve vysokých městech je navíc malá jednak kvůli vysokým životním nákladům, ale i nepřátelskou politikou místních úřadů. 

Podle studie Fenga Tiana z Čínské akademie sociálních věd se ukazuje, že migrující vesničané narození v letech šedesátých až sedmdesátých letech měli v průměru deset let formálního vzdělání, ale ti, kteří se narodili po roce 1980 měli dvanáct a více let. Neznamená to ovšem vyšší kvalitu vzdělání u těchto nových příchozích do měst. Studie z roku 2010 navíc ukázala, že jen 17 procent příchozích z venkova je přesvědčeno o tom, že jejich děti získali v Pekingu dobré vzdělání. Většina z těchto dětí je totiž posílána do soukromých škol, kde není kvalita vzdělání tak dobrá, jako na státních školách. 

Nová generace je také zasažena politikou jednoho dítěte, kterou čínská vláda zavedla v roce 1980 (i když na venkově byly rodinám někdy dovoleny dva potomci). Tato politika totiž přispěla k drastické změně poměru pohlaví, protože většina párů si přála, aby jejich jediným dítětem byl syn. Mladí venkované v městech také budou čelit bohatějším a vzdělanějším mužům, které mladé Číňanky při výběru potenciálního manžela preferují. Mladí přistěhovalci se tak pozvolna stávají občany druhé kategorie. 

  

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Čínská vláda

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 42 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy