Pchjongjang - Uzavření severokorejského testovacího jaderného střediska nemusí být tak snadné, jak se zdá, napsala agentura Reuters. Nepovedený odstřel podzemních tunelů by mohl vést k uvolnění radioaktivního odpadu. Jaderný materiál skončí sice pohřben pod zemí, ale stále jej půjde vykopat a vojensky využít. A třebaže budou testovací tunely zničeny, pokud budou severokorejští inženýři chtít provést další jaderný test, mohou jednoduše vykopat tunel nový.
Pchjongjang veřejně přizval ke zničení testovacího střediska zahraniční média, ale nikoli technické inspektory. Odborníci na odzbrojení a jaderní vědci si tedy kladou otázku, zda je plán efektivní a bezpečný. Podle posledních zpráv jsou některé části testovacího střediska u obce Pchunggje po poslední a nejsilnější jaderné zkoušce v září nestabilní.
Více explozí by zbytečně zvýšilo riziko, Severní Korea by při uzavření střediska mohla postupovat důvěryhodněji a bezpečněji, soudí So Kun-jul, profesor jaderného inženýrství na Národní univerzitě v Soulu. Odstřel není nejideálnější způsob, dodává. "Zaplnění tunelů betonem, pískem nebo štěrkem sice není tak dramatické jako výbuch, ale bylo by to nejlepší řešení," vysvětluje So.
V jednom z tunelových komplexů, kde KLDR provedla většinu jaderných zkoušek - včetně té zářijové, po níž Pchjongjang uvedl, že testoval vodíkovou bombu - lze stále detekovat nezanedbatelné množství radiace, uvedl So Kun-jul.
Podzemní tunely a šachty, v nichž se provádějí jaderné pokusy, bývají obvykle projektovány tak, že je tlaková vlna po jaderném výbuchu neprodyšně utěsní před tím, než může uniknout radioaktivní materiál. Severní Korea se v průběhu svých šesti jaderných zkoušek pravděpodobně naučila, jak úniku radiace zabránit, myslí si někteří odborníci.
"Pokud se odstřel provede dobře, nehrozí žádný únik radiace. Otázkou ovšem je, zda jsou tunely uzavřeny takovým způsobem, který znemožňuje jejich opětovné použití," uvedl politolog Jon Wolfsthal, bývalý poradce Baracka Obamy pro nešíření atomových zbraní. "Jako jediné riziko se mi jeví předpoklad, že zničení několika tunelů fyzicky zabrání budoucím jaderným testům, dodal.
V uzavření severokorejského testovacího střediska někteří analytici spatřují opakování historie, kdy se některé jaderné mocnosti vzdaly jaderných pokusů, ale nikoli jaderných zbraní. Vedle uzavření tunelů a stržení budov bude třeba místo zabezpečit, aby Severní Korea, nebo nějaký podnikavec nevykopali jaderný materiál, který lze znovu vojensky využít, popřípadě prodat na černém trhu, soudí So Kun-jul. Minulá uzavření jaderných testovacích lokalit popisuje jako komplikované a zdlouhavé záležitosti.
V roce 1999 například Spojené státy vydaly 800.000 dolarů (zhruba 17,4 milionů Kč) na kontrolovanou explozi, která uzavřela 186 podzemních tunelů a šachet sovětské jaderné střelnice v kazašském Semipalatinsku. Sovětský svaz na tomto území o velikosti Belgie provedl během studené války přes 450 jaderných testů, z toho více než 340 v podzemních šachtách, napsala agentura Reuters. Podle Belferova střediska Harvardovy univerzity trvalo vyčištění a zabezpečení místa 17 let a stálo 150 milionů dolarů (přibližně 3,3 miliardy Kč).
Mnozí mají za to, že se severokorejský vůdce Kim Čong-un nákladných jaderných zbraní, na kterých si velmi zakládá, nikdy nevzdá. A pokud by jaderný program omezil, analytici varují, že by se jednalo o dlouhý proces.
"Obávám se, že Kim Čong-un může jednostranně přikročit k nějakému činu, například k uzavření testovacího střediska, a provést to v přítomnosti (zahraničních) pozorovatelů," uvedla Sharon Squassoniová z washingtonského institutu, který se zabývá mezinárodní politikou v oblasti vědy a technologie. "Vznikla by tak komplikovaná situace - KLDR by podnikala věci, za níž bychom jí za normálních okolností tleskali, ale ty nepůjdou nijak ověřit," dodává.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Severní Korea (KLDR) , Severokorejské zbraně , Kim Čong-un , Jaderné zbraně
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 2 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera