Kim Čong-un dorazil do Singapuru na summit s Trumpem

Singapur - V úterý 12. června by se v Singapuru měli sejít šéf Bílého domu Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Pokud se tak stane, bude to vůbec první schůzka amerického prezidenta s nejvyšším představitelem KLDR. Kim už dorazil. Jeho letoun přistál dnes na singapurském letišti Changi.

Severokorejského vůdce dopravil do Singapuru stroj společnosti Air China, uvedl singapurský list tisk. Policie v okolí letiště uzavřela silnice zhruba hodinu před Kimovým příletem. Kim a jeho delegace budou ubytováni v hotelu St Regis, kolem nějž byly od rána patrné přípravy a přísná bezpečnostní opatření.

Kolona odjela z letiště a Singapur zveřejnil fotografii uvítání Kima singapurským ministrem zahraničí Vivianem Balakrishnanem.

Trump a Kim byli donedávna zapřisáhlými nepřáteli, kteří si navzájem hrozili jadernými útoky a častovali se množstvím urážek. Ve svém letošním novoročním projevu Kim varoval USA, že má stále na stole jaderné odpalovací tlačítko a může kdykoli zahájit útok na Spojené státy. Trump mu vzkázal, že má v Bílém domě "mnohem větší a mocnější" jaderný knoflík. Americký prezident rovněž opakovaně nazval Kim Čong-una "rakeťákem" s odkazem na pokračující severokorejské raketové a jaderné testy, zatímco Kim o Trumpovi prohlásil, že je choromyslný.

V novoročním projevu ale dal Kim zároveň naději na zlepšení napjatých vztahů na Korejském poloostrově a nabídl Jižní Koreji vzájemné sblížení, což vyústilo v jeho dubnové setkání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. V březnu nabídl Kim setkání také Trumpovi a ten jeho návrh přijal. Nad summitem ale dlouho visely otazníky. Nejprve Pchjongjang hrozil, že schůzku zruší kvůli každoročnímu společnému vojenskému cvičení USA a Jižní Koreje, pak zase summit odřekl Trump kvůli nepřátelským postojům KLDR.

Nakonec ale Bílý dům oznámil, že se summit přece jen konat bude. Vzhledem k nevyzpytatelnosti obou vůdců ovšem stále není jisté, že si Trump s Kimem v úterních 09:00 místního času (03:00 SELČ) v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa skutečně potřesou rukama.

Americká vláda opakovaně zdůrazňuje, že od Severní Koreje očekává úplné, nezvratné a ověřitelné jaderné odzbrojení. V případě, že na to Pchjongjang přistoupí, jsou Spojené státy ochotny poskytnout Severní Koreji požadované bezpečnostní záruky a nakonec i uvolnit sankce. Trump ale před odletem do Singapuru připustil, že nadcházející summit bude jen začátkem plánovaného procesu likvidace severokorejských jaderných zbraní, který potrvá delší dobu.

Trump se také před odletem nechal slyšet, že se při jednání s Kimem bude řídit především svým instinktem a že hned během první minuty pozná, zda to Severokorejci myslí s denuklearizací vážně. 

Ze strany Trumpa je podle analytiků největším ústupkem skutečnost, že je ochoten osobně se sejít se severokorejským diktátorem. Analytici ale varují, že by summit neměl být předčasně vyzdvihován jako zvrat v americko-severokorejských vztazích a v procesu denuklearizace Korejského poloostrova. Poukazují přitom na sliby KLDR o zmrazení jaderného programu z minulosti, po nichž země zase vývoj nukleárních zbraní obnovila.

Jedním z mála konkrétních výsledků summitu by podle expertů mohl být podpis mírové dohody, která by oficiálně ukončila korejskou válku z 50. let, jež skončila pouze příměřím. Pchjongjang v minulosti opakovaně žádal uzavření mírové dohody se Spojenými státy, protože právě ony jsou přímým signatářem smlouvy o příměří. Tu podepsali 27. července 1953 v Pchanmundžomu generálplukovník americké armády Kelly Harrison jako reprezentant společného velitelství jednotek OSN a severokorejský generál Nam Il jako představitel Korejské lidové armády a Čínské dobrovolnické armády.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Donald Trump singapur Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Lee Hsien Loong (Singapur)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy