Singapur - Celý svět upíná pozornost do Singapuru, kde se již zítra sejdou tváří v tvář americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un. Ten má podle agentury AP širokou paletu vyjednávacích taktik. Kterou ale zvolí?
Charisma
To je další technika, které Kim dokázal dobře využít během setkání s jihokorejským prezidentem. Nešetřil při něm úsměvy, s Munem konverzoval zdvořile, přivezl s sebou svou ženu a obecně se projevoval jako běžný smrtelník, a nikoli jako psychopatické monstrum, jak jej často vykreslují jihokorejská média. Od setkání s Munem se tak Kimovi nebývale povedlo naklonit si jihokorejské veřejné mínění na svou stranu - navzdory tomu, že tisíce Kimových děl míří na Soul a mohou jej rozmělnit na prach, kdykoli vůdce poručí.
Kim je navíc skutečnou prvotřídní celebritou, která může sledovanost vyhnat do nebeských výšin. To mu u Trumpa, který v minulosti pořádal reality show, může přinést další body.
Moment překvapení
Ten Kim bez váhání použil při jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, když se před dvěma měsíci sešli v demilitarizované zóně, která obě země odděluje. Poté, co si potřásli rukama a Kim, jak bylo domluveno, překročil hranici a vstoupil na její jižní stranu, vzal Muna za ruku a odvedl jej zpět k hranici a na severní stranu. Tento zdánlivě prostý a improvizovaný akt byl plný symboliky. Jihokorejci jej obecně přivítali jako známku toho, že Kim si přeje korejskou jednotu.
Výhoda přípravy
Severokorejští vyjednávači se zodpovědně připravují a zarputile si drží svou linii. Trump může čekat, že Kim bude o jednotlivých bodech vyjednávání výborně informován. Zcela jistě toho bude vědět víc o Spojených státech a jejich dějinách, než bude vědět Trump o Severní Koreji.
Kim bude jinými slovy vycházet z pevných a ideologicky zaštítěných pozic. Bude si jasně vědom toho, čeho se severokorejský režim, bez jehož podpory se neobejde, bojí a jaké jsou jeho zájmy. Ať už vůči Trumpovi nasadí jakoukoli strategii, ta bude před prvním stiskem ruky pečlivě promyšlena do nejmenšího detailu. Vezmeme-li do úvahy zprávy o tom, že Trump s přípravou příliš trpělivosti nemá, může na to Pchjongjang sázet jako na svou největší výhodu.
Nechat protějšek tápat
Nejasnost může být skvělý vyjednávací prostředek. Dá se očekávat, že jej Kim bude často používat. Singapurský summit se koná jen díky tomu, že se nikomu nepodařilo přesně určit, jak severokorejský vůdce pojímá hlavní téma tohoto vrcholného setkání, tedy jaderné odzbrojení.
Z pesimistického čtení dosavadních prohlášení KLDR může vyplývat, že Kim se rozhodně nechystá jednat o předání svých jaderních zbraní Trumpovi. Spíše světu oznamuje, že dokud se nukleárních zbraní nevzdají ostatní jaderné mocnosti, podrží si je i Severní Korea.
Klíčem k porozumění strategie KLDR je přijmout skutečnost, že se Severokorejci pokusí udržet dostatečný manévrovací prostor - tak mohou vyvolat zdání příslibu, ale později od něj upustit. Na tom není nic nečestného, Severokorejci tím neporušují žádný slib. Ale je to velmi chytrý krok.
Související
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
Kim Čong-un , Donald Trump , singapur , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák