Tokio/Brusel - Ničivé záplavy v Japonsko mají na svém kontě už nejméně 100 lidí. 62 lidí se stále pohřešuje, většina z nejhůře postižené prefektury Hirošima. Kvůli řádění živlu musel být odložen summit s EU.
Vydatně pršet začalo v pátek a přes víkend déšť ještě zesílil. Z měst se stala jezera a desítky lidí voda uvěznila na střechách domů.
Určování počtu obětí je obtížné, protože dešti, záplavami a sesuvy půdy je zasažena rozsáhlá oblast. Úřady varovaly, že sesuvy půdy mohou nastávat i poté, co déšť ustane, informovala agentura AP.
Současné záplavy patří k nejtragičtějším živelním pohromám v Japonsku za poslední čtvrtstoletí, pokud se tedy odhlédne od dvou nejhorších - zemětřesení a tsunami v roce 2011 (skoro 19.000 mrtvých) a ničivého zemětřesení v Kóbe o 16 let dříve (5500 obětí).
Kvůli záplavám byl odložen summit Evropské unie a Japonska, plánovaný na středu do Bruselu, uvedl dnes mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Šéf komise Jean-Claude Juncker podle něj hovořil telefonicky s japonským premiérem Šinzó Abem a vyjádřil soustrast v souvislosti se ztrátami na životech. "Evropská unie je připravena Japonsku všemi způsoby pomoci, pokud to bude potřeba," uvedl Schinas.
Představitelé unie a japonský premiér se ve středu chystali podepsat dohody o strategické a obchodní spolupráci, které by měly odstranit naprostou většinu překážek ve vzájemném obchodu. Podpis se nakonec odehraje v Tokiu v úterý 17. července, kam Juncker zamíří ze své návštěvy Číny.
Související
Povodně v Japonsku si vyžádaly nejméně 55 životů
Japonsko zápolí s povodněmi. Je nasazena armáda, masa bahna zabila ženu
povodně v Japonsku , Japonsko , Povodně , EU (Evropská unie) , Summit EU , Jean-Claude Juncker , Šinzó Abe
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
před 1 hodinou
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
před 2 hodinami
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
před 3 hodinami
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
před 5 hodinami
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 6 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 7 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 9 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Írán utrpěl velmi těžké zásahy poté, co Spojené státy dokončily devátou noc leteckých úderů. Napříč íránským územím byly hlášeny četné výbuchy. Narůstající počty vojenských obětí a šířící se útoky v posledním období výrazně zvýšily obavy z propuknutí rozsáhlejšího válečného konfliktu.
Zdroj: Libor Novák