Pchjongjang - Vůdcové Jižní a Severní Koreji se dnes setkali v severokorejské metropoli Pchjongjangu na třetím korejském summitu. Po tři dny spolu budou jednat o denuklearizaci Korejského poloostrova. Přinese však schůzka nějaký skutečný posun?
Jihokorejský prezident Mun Če-in je velký zastáncem dialogu s KLDR. Jeho úsilí, které napomohlo i ostře sledované schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, je zřejmě vnímáno z druhé strany poměrně pozitivně. Naznačuje to nebývale vřelé přijetí, které se jihokorejskému prezidentovi dostalo.
Muna jeho manželku přivítal jásající dav. Byla nastoupena i severokorejská čestná garda, která jej pozdravila svými zbraněmi. Její představitel, generál Kim Myong-ho, oslovil jihokorejského prezidenta jako „Vaše Excelence.“
Jihokorejské noviny The Hankyoreh upozorňují na to, že celá ceremonie je velmi neobvyklá v kontextu po dlouhá léta napjatých vztahů mezi oběma zeměmi. Munovi předchůdci v prezidentském úřadu během svých návštěv KLDR byli sice uvítáni čestnou gardou, jak se sluší na hlavu státu, ta však neuskutečnila pozdrav zbraněmi ani její představitel neuvítal prezidenty oslovením „Vaše excelence.“
KLDR tímto gestem v podstatě recipročně odpověděla na podobně v kontextu korejských vztahů bezprecedentní uvítání severokorejského vůdce v Jižní Koreji na prvním korejském summitu. Jižní Korea Kima pozdravila ceremonií s uvítací čestnou gardou, jejíchž součástí byla shromážděná armáda, námořnictvo a letectvo. Dosud žádný severokorejský vůdce nebyl takto pozdraven. Jižní Korea nicméně svůj tradiční vítací ceremoniál vlivem mnoha faktorů zjednodušila a Kim tak nebyl pozdraven zbraněmi.
Obě ceremonie ukazují, že oba představitelé korejských zemí si přejí vystupovat před světem a zvláště před lidem té druhé země jako osoby projevující svému protějškovi nejvyšší pocty a ochotní s ním jednat jako rovný s rovným.
Kim má spoustu důvodů, proč se snaží získat Muna na svou stranu a proč se s ním schází ohledně diskuze o nukleárním programu. USA nyní vykazují znepokojení ohledně slibů KLDR o denuklearizaci, jejich skepse je podpořená satelitními snímky, které ukázaly, že Severní Korea pokračuje ve vylepšování svých jaderných komplexů. Pro Kima jihokorejský prezident představuje prostředníka, jehož prostřednictvím může získat opětovně důvěru Američanů a připravit půdu pro potencionální druhé setkání s Trumpem, upozorňuje australský zpravodajský server news.com.au.
Pro Muna úspěšný summit představuje znamení, že jeho politika přátelských vztahů s KLDR má svoje výsledky a je na dobré cestě. Podle některých kritiků na summitu závisí Munova domácí politická kariéra, Zatímco v dubnovém summitu s Kimem oscilovala jeho popularita kolem 83%, vlivem propadu ekonomiky a vzrůstem nezaměstnanosti na nejvyšší úroveň za posledních osm let jeho popularita v září spadla pod 50%, podle průzkumu korejské pobočky společnosti Gallup uskutečněného 7. září.
Mnozí ve Washingtonu a Seulu jsou skeptičtí ohledně toho, že by třetí korejský summit měl představovat změnu. Podle nich KLDR se snaží jen tvářit dobře před světem, aby ten polevil v ekonomickém tlaku a zvedl sankce. Munova administrativa však věří, že Kima lze přinutit k změně kurzu. Mun má za to, že toho nelze dosáhnout tvrdým americkým přístupem, který požaduje před zvednutím sankcí kompletní denuklearizaci, ale postupně, prostřednictvím povzbuzování a pobídek.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , Kim Čong-un , Mun Če-in
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák