Jakarta - Indonéské katastrofální zemětřesení bylo doprovázeno značným šířením fake news. Jejich hlavními tvůrci byli tzv. muslimští Anonymous. Hackerská skupina Muslimská kybernetická armáda (Muslim Cyber Army - MCA), která nechvalně proslula online kampaní postavené na identifikaci a internetovém harašení „nepřátel islámu“.
MCA v jedné své kampani využila pro Anonymous typickou proslulou masku Guye Fawkese, kterou zpopularizoval komiks a jeho následná filmová adaptace V jako Vendeta. S nejznámější hackerskou skupinou ji především pojí podobný typ organizace, respektive neorganizace. MCA nemá žádného vůdce, žádnou strukturu, žádný příjem a žádnou „tvář.“ I členové MCA jsou dokonale anonymní.
S Anonymous jsou jinak, co se týče jejich ideologie a cílů jejich aktivit, přirození nepřátelé. Zatímco Anonymous vyhlásily kybernetickou válku radikálnímu islámu, MCA útočí na odpůrce islamistického učení. Jejich taktiky jsou nicméně podobné – obě skupiny jsou rozeseté na všech typech sociálních sítí a neváhají provádět kybernetické útoky na své odpůrce a osoby, vůči kterým nechovají sympatie, a to včetně takových, co jsou za hranou zákona.
Oblíbeným typem útoku MCA je tzv. „doxování“. Jedná se o krádež online dat osobní povahy. MCA těchto útoků používá k identifikaci lidí, které považuje za odpůrce islámu. V souvislosti s odsouzením indonéského guvernéra čínského původu a křesťanského vyznání, Basukiho Tjahajama Purnamaho, za údajné rouhání se vůči Koránu, MCA spustila online kampaň vyzývající muslimy, aby identifikovali další lidi, kteří se měli nelichotivě vyjadřovat o islámu a Koránu.
Na facebookové stránce „Databáze lidí hledaných muslimskou komunitou“ bylo možné najít seznam lidí obviněných z urážky islámu s údaji o jejich sociálních účtech a dalších osobních informací, včetně telefonních čísel a poštovních adres. Tito lidé pak byli vystavěni nepříjemnému online obtěžování.
Ještě znepokojivější je, že útoky v online prostoru se přesunovaly do offline prostoru. Na MCA napojené skupiny jako Fronta obránců islamismu (Islamic Defenders Front - FPI) využily získaných údajů k tomu, aby mohli fyzicky napadnout či jinak poškodit osoby zveřejněné na facebookové stránce, případně je převáděli před úřady s tím, že je třeba proti nim jako rouhačům vést trestní stíhání.
MCA též vyžívá v šíření fake news. Prostřednictvím internetových botů spamuje online prostor příspěvky z falešných adres (a to i reálných lidí), které nesly výrazně radikálně islamistické poselství. Některé příspěvky jsou mnohem sofistikovanější a mají nemalý vliv na veřejné myšlení. MCA např. zveřejnila falešné průzkumy veřejného mínění, které se rychle šířily na sociálních sítích mezi nic netušícími uživateli, než byly odhaleny.
Britský deník The Guardian uvedl, že podle analytiků je MCA širší zastřešující síť sestávající z několika menších podskupin, které mají odlišné zájmy, ale sdílí netolerantní, radikální názory a nechuť k demokratickému zřízení Indonésie a chtějí svrhnout současného prezidenta. Jedná se nejenom o skupiny napojené radikální islamistické hnutí, ale též na armádu či opoziční politické skupiny.
Experti se obávají, že MCA zesílí své aktivity, jak se blíží prezidentské volby v Indonésii v roce 2019. V zemi s největší muslimskou komunitou na světě jsou sociální sítě a internet hojně užívané, což z ní činí ideální prostor pro šíření fake news. Okolo 130 miliónů Indonésanů, což je asi polovina populace, tráví v průměru téměř tři a půl hodiny denně sledováním sociálních médií, jeden z nejvyšších počtů na světě, podle údajů londýnské kreativní agentury We Are Social a sociální platformy pro správu médií Hootsuite.
Podle expertů MCA naposledy o sobě dala vědět po zemětřesení a následném cunami na indonéském ostrově Sulawesi. MCA šířila falešné poplašné zprávy o dalších místech, kde se má stát katastrofa. Tyto falešné facebookové příspěvky též vyzývaly čtenáře, aby zprávu poslali dál a tím byly od situace ochráněni.
Související

Tragická nehoda autobusu v Indonésii. O život přišli úspěšní studenti střední školy

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami
indonésie , Anonymous , Muslimové , Hackeři
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Kdo vystřídá Součka? České televizi se přihlásilo 21 uchazečů o post šéfa
před 1 hodinou

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení
před 2 hodinami

Na D7 jelo auto v protisměru, jiný vůz skončil na střeše. Policie už zná provinilce
před 2 hodinami

Česko má novou nejbohatší osobu. Kellnerovou střídá Strnad z CSG
před 3 hodinami

Horskou vesničku ve Švýcarsku pohřbil masivní sesuv půdy. Jeden člověk se pohřešuje
před 3 hodinami

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii
před 4 hodinami

Putinovi dává ještě dva týdny na rozmyšlenou. Trump naznačil, co bude pak
před 5 hodinami

První letní předpověď počasí. Víkend potěší milovníky tepla
před 6 hodinami

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod
před 7 hodinami

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE
před 12 hodinami

Nezapomenutelný moment: Ewa Farna si zazpívala s Dua Lipou
včera

Prahu čekají víkendové výluky. Tramvaje nahradí metro a dočasně změní trasy
včera

Podvodů na WhatsAppu přibývá. Policisté upozornili na další praktiku
včera

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok
včera

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
včera

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
včera

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
včera

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
včera

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
včera
USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.
Zdroj: Libor Novák