Islámští Anonymous: muslimská hackerská síť vyhledává a zveřejňuje osobní údaje o „nepřátelích islámu.“ Její spojenci je pak fyzicky napadají

Jakarta - Indonéské katastrofální zemětřesení bylo doprovázeno značným šířením fake news. Jejich hlavními tvůrci byli tzv. muslimští Anonymous. Hackerská skupina Muslimská kybernetická armáda (Muslim Cyber Army - MCA), která nechvalně proslula online kampaní postavené na identifikaci a internetovém harašení „nepřátel islámu“.

MCA v jedné své kampani využila pro Anonymous typickou proslulou masku Guye Fawkese, kterou zpopularizoval komiks a jeho následná filmová adaptace V jako Vendeta. S nejznámější hackerskou skupinou ji především pojí podobný typ organizace, respektive neorganizace. MCA nemá žádného vůdce, žádnou strukturu, žádný příjem a žádnou „tvář.“ I členové MCA jsou dokonale anonymní.

S Anonymous jsou jinak, co se týče jejich ideologie a cílů jejich aktivit, přirození nepřátelé. Zatímco Anonymous vyhlásily kybernetickou válku radikálnímu islámu, MCA útočí na odpůrce islamistického učení. Jejich taktiky jsou nicméně podobné – obě skupiny jsou rozeseté na všech typech sociálních sítí a neváhají provádět kybernetické útoky na své odpůrce a osoby, vůči kterým nechovají sympatie, a to včetně takových, co jsou za hranou zákona.

Oblíbeným typem útoku MCA je tzv. „doxování“. Jedná se o krádež online dat osobní povahy. MCA těchto útoků používá k identifikaci lidí, které považuje za odpůrce islámu. V souvislosti s odsouzením indonéského guvernéra čínského původu a křesťanského vyznání, Basukiho Tjahajama Purnamaho, za údajné rouhání se vůči Koránu, MCA spustila online kampaň vyzývající muslimy, aby identifikovali další lidi, kteří se měli nelichotivě vyjadřovat o islámu a Koránu.

Na facebookové stránce „Databáze lidí hledaných muslimskou komunitou“ bylo možné najít seznam lidí obviněných z urážky islámu s údaji o jejich sociálních účtech a dalších osobních informací, včetně telefonních čísel a poštovních adres. Tito lidé pak byli vystavěni nepříjemnému online obtěžování.

Ještě znepokojivější je, že útoky v online prostoru se přesunovaly do offline prostoru. Na MCA napojené skupiny jako Fronta obránců islamismu (Islamic Defenders Front - FPI) využily získaných údajů k tomu, aby mohli fyzicky napadnout či jinak poškodit osoby zveřejněné na facebookové stránce, případně je převáděli před úřady s tím, že je třeba proti nim jako rouhačům vést trestní stíhání.

MCA též vyžívá v šíření fake news. Prostřednictvím internetových botů spamuje online prostor příspěvky z falešných adres (a to i reálných lidí), které nesly výrazně radikálně islamistické poselství. Některé příspěvky jsou mnohem sofistikovanější a mají nemalý vliv na veřejné myšlení. MCA např. zveřejnila falešné průzkumy veřejného mínění, které se rychle šířily na sociálních sítích mezi nic netušícími uživateli, než byly odhaleny.

Britský deník The Guardian uvedl, že podle analytiků je MCA širší zastřešující síť sestávající z několika menších podskupin, které mají odlišné zájmy, ale sdílí netolerantní, radikální názory a nechuť k demokratickému zřízení Indonésie a chtějí svrhnout současného prezidenta. Jedná se nejenom o skupiny napojené radikální islamistické hnutí, ale též na armádu či opoziční politické skupiny.

Experti se obávají, že MCA zesílí své aktivity, jak se blíží prezidentské volby v Indonésii v roce 2019. V zemi s největší muslimskou komunitou na světě jsou sociální sítě a internet hojně užívané, což z ní činí ideální prostor pro šíření fake news. Okolo 130 miliónů Indonésanů, což je asi polovina populace, tráví v průměru téměř tři a půl hodiny denně sledováním sociálních médií, jeden z nejvyšších počtů na světě, podle údajů londýnské kreativní agentury We Are Social a sociální platformy pro správu médií Hootsuite.

Podle expertů MCA naposledy o sobě dala vědět po zemětřesení a následném cunami na indonéském ostrově Sulawesi. MCA šířila falešné poplašné zprávy o dalších místech, kde se má stát katastrofa. Tyto falešné facebookové příspěvky též vyzývaly čtenáře, aby zprávu poslali dál a tím byly od situace ochráněni.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Anonymous Muslimové Hackeři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy