Originální postoj k muslimům? Čína je zavírá do výchovných táborů, mají se naučit životu

Čínské úřady považují internaci menšinových muslimských Ujgurů v převýchovných táborech za snahu uvést do "moderního, civilizovaného" světa zbídačelé lidi, kteří snadno sejdou ze správné cesty. Dnes o tom napsala agentura AP s tím, že analytici poukazují na to, že podobné výrazy v minulosti používali kolonizátoři.

Regionální vláda v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny před několika dny uzákonila takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam jsou na politickou převýchovu posíláni tamní Ujgurové. Úřady tak chtějí bojovat proti šíření podle nich extremistické ideologie. Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace a nevládní organizace upozorňují, že je v takových zařízeních v Sin-ťiangu drženo asi milion Ujgurů, Kazachů a příslušníků dalších menšin. Nemají šanci na základní právní ochranu, jako je šance obstarat si právníka.

Předseda vlády oblasti Sin-ťiang Šohrat Zakir v dnešní zprávě agentury Nová Čína uvedl, že v táborech je vyučována mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Účastníci kurzů dostávají možnost "se zamyslet nad svými chybami a jasně si uvědomit principy a škodlivost terorismu a náboženského extremismu". Lidé, kteří tato školení absolvují, jsou údajně vděční za to, že mohli změnit své dosavadní způsoby a učinit své životy pestřejšími.

BBC podotkla, že v rozhovoru pro agenturu Nová Čína Zakir nezmínil, zda příslušníci menšin jsou v centrech dobrovolně. Naznačil ale, že v nich přebývají delší dobu. Řekl, že v jídelnách se podává "výživné jídlo zdarma", že "noclehárny jsou plně vybaveny" a že se pravidelně konají soutěže a sportovní akce.

Ochránci lidských práv tvrdí, že muslimové jsou v těchto táborech drženi na neurčitou dobu za prohřešky jako odmítnutí poskytnout vzorek DNA, užívání menšinového jazyka nebo hádky s úředníky. Podle etnických Ujgurů a Kazachů, jež oslovila agentura AP, mohou skončit v detenčním zařízení za pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí.

Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně. Centra podle nich střeží ozbrojené stráže. Před jídlem museli provolávat hesla jako "Díky straně! Díky vlasti". Jistý občan Kazachstánu původem ze Sin-ťiangu uvedl, že na noc byl s osmi dalšími internovanými zamčený v místnosti, kde se dělili o postele a nuznou toaletu. Možnost se vykoupat prý byla vzácností.

James Leibold, odborník na čínskou politiku vůči menšinám z La Trobeovy univerzity v australském Melbourne uvedl, že Peking dlouhodobě nahlíží na etnické menšiny jako na zaostalé. "Jsou pověrčiví, odchylují se od normy, jsou potenciálně nebezpeční," přiblížil agentuře AP názor čínských úřadů na příslušníky menšin. "Úlohou stranického státu je přenést je do světla civilizace, změnit je," dodal.

Ujgurové jsou turkické etnikum žijící hlavně v provincii Sin-ťiang. Tvoří asi 45 procent tamní populace a pociťují kulturní blízkost k jiným středoasijským národům. V posledních desetiletích se do této části Číny nastěhoval velký počet Chanů (Číňanů) a Ujgurové se obávají, že jejich kultura i možnosti obživy jsou v ohrožení.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

Více souvisejících

Čína Muslimové

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 58 minutami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 3 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy

Počasí v Česku se má dnes dramaticky proměnit. Za okny zatím panuje jaro a teploty mají odpoledne vyšplhat až na 10 stupňů. Meteorologové ale varují před silným větrem a náledím. Oba jevy hrozí od čtvrtečních večerních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy