Japonsko je ochotné normalizovat vztahy s KLDR, klade si ovšem podmínky

Čína a Japonsko dnes slíbily, že budou utužovat vzájemné vztahy, podepsaly také širokou škálu bilaterálních dohod. Během návštěvy japonského premiéra Šinzóa Abeho, který v Číně jednal s premiérem Li Kche-čchiangem a prezidentem Si Ťin-pchingem, se Peking a Tokio shodly, že zodpovídají za zajištění bezpečnosti v regionu a budou spolupracovat v otázce Severní Koreje a denuklearizace Korejského poloostrova. Informovala o tom agentura Reuters.

Obě země jsou sousedy a partnery, a nestanou se hrozbou jedna pro druhou, řekl Abe po setkání s čínským prezidentem. Šlo o první čínsko-japonský summit od roku 2011. Čínský prezident dodal, že se bilaterální vztahy obou zemí vrátily do správných kolejí a že Čína se postará, aby tento trend pokračoval.

Abe pozval čínského prezidenta, aby příští rok navštívil Japonsko; Si Ťin-pching odpověděl, že bude návštěvu "vážně zvažovat".

Už ráno se Abe setkal s čínským premiérem a novinářům poté sdělil, že Japonsko je odhodláno normalizovat diplomatické vztahy s KLDR. Zároveň ale zdůraznil, že normalizaci bilaterálních vztahů musí předcházet vyřešení řady otázek, včetně problematiky japonských občanů unesených do Severní Koreje.

Vztahy Tokia a Pekingu byly dlouhou dobu poznamenány válečnými konflikty z minulosti i současnými územními spory. Nyní však premiér Abe označil svou cestu do Pekingu za "historický bod zlomu", kdy se obě země snaží o posílení ekonomických i diplomatických vztahů. Podle analytiků k tomu mohlo přispět rovněž obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou.

Čínský premiér řekl, že mezi čínskými a japonskými společnostmi bylo podepsáno na 500 obchodních dohod v hodnotě 18 miliard dolarů (skoro 408 miliard Kč).

Související

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024). Původní zpráva

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.
Státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják. První státní pohřeb po 55 letech v Japonsku hluboce rozdělil veřejnost. Kritici poukazují mimo jiné na vysokou cenu obřadu či na kontroverzní vztahy Abeho a jeho Liberálnědemokratické strany (LDP) s Církví sjednocení, která je známá jako moonisté.

Více souvisejících

Šinzó Abe Japonsko Severní Korea (KLDR) Čína

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy