Zlaté Španělsko? Býčí zápasy v Číně jsou drastické, lidé popravují býky holýma rukama

Na východě Číny mistři bojových umění provozují originální způsob býčích zápasů, aniž by zvíře usmrtili. Složí na zem býka jen s pomocí holých rukou, píše agentura AFP.

Když stál jednadvacetiletý Li Čen poprvé před mohutným dospělým býkem, netvářil se příliš statečně. "Opravdu jsem měl strach. Byl to pořádný býk," říká.

Nebezpečí je velmi reálné. Zápasníci mohou skončit s nohou rozdrcenou vahou zvířete, mohou být pošlapáni či dokonce nabodnuti na rohy.

Ale Li Čen nakonec svůj strach překonal. Patří ke skupině sportovců praktikujících tuto disciplínu v Centru bojových umění Chaj-chua v Ťia-singu ležícím asi 100 kilometrů východně od Šanghaje.

Tradiční sport muslimského etnika Chuej je trnem v oku čínským ochráncům zvířat, podle nichž je toto představení formou krutosti vůči býkům.

Avšak šéf centra Chan Chaj-chua takovou kritiku odmítá. "Při našich býčích zápasech neteče krev a nejsou kruté" ve srovnání se španělskou koridou, kde býk zahyne, prohlašuje tento urostlý pětašedesátiletý muž.

Zvířata jsou přiváděna do amfiteátru, kde se představení pořádají pro turisty. Rohy a tlamu mají býci na provaze, aby nad nimi byla udržena kontrola. Hlavou býka se otáčí zprava doleva, aby dostatečně znervózněl. Poté vstupuje zápasník na scénu.

"Používáme naše hluboké znalosti bojových umění a jejich techniku, abychom skolili býka na zem, aniž bychom ho zranili," vysvětluje Chan Chaj-chua. Zápasník získává body pokaždé, když se mu podaří dostat zvíře na zem.

"Problém tkví v tom, že člověk a býk nemají stejnou váhu. Ale jakmile býka dobře poznáte, uvědomíte si, že není tak zlý," zdůrazňuje třiadvacetiletý Li Po.

Obratnost z bojových umění zápasník využije ve chvíli, kdy uchopí mohutný krk zvířete. Pošlapání se vyhýbá sérií drobných kroků. Zvířata vypadají jakoby bez zájmu, nebo jsou rozzuřená, padají na zem, nebo se snaží utéci nejbližším východem.

Chan Chaj-chua je uznáván úřady jako nositel nehmotného kulturního dědictví. Každoročně pořádá soutěže v této formě zápasů s býky. Ty podle něho přitahují sportovce z různých disciplín: smíšená bojová umění, judo nebo taekwondo.

Chan doufá, že se tato disciplína dostane na olympijské hry. "Zápas s býkem odráží inteligenci a techniku zápasníka. Umožňuje samozřejmě rovněž rozvíjet sílu a vyzkoušet si odvahu. Bylo by úžasné, kdyby se tato disciplína mohla stát olympijským sportem," dodává Chan Chaj-chua.

Související

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

Více souvisejících

Čína Byčí zápasy Zvířata

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy