USA vyklízejí pole Číně? Politolog poukázal na překvapivý trend

"Je jednoduché nechat se rozptýlit cirkusem Trumpova prezidentství," konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor pokládá otázku, jaký má tato situace dopad, přičemž odpověď hledá na příkladu tří nedávných vrcholných schůzek.

Trump zmizel

Schůzka Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a Východoasijský summit v Singapuru a konference Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v Papui-Nové Guineji jsou mimořádně důležité, protože asijské země se snaží nalézt cestu v probíhající mocenské změně, k níž dochází jednou za život, vysvětluje Zakaria. Za tu označuje vzestup Číny.

Asijské země tak potřebují pochopit roli největší současné světové supervelmoci, Spojených států, avšak americký prezident Donald Trump zmizel, kritizuje politolog. Připomíná, že šéf Bílého domu za sebe na uvedené schůzky vyslal viceprezidenta Mikea Pence, ačkoliv se alespoň jednoho ze summitů zúčastnili čínský prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin a indický prezident Neréndra Módí, zatímco jihokorejský prezident Mun Če-in a japonský premiér Šinzó Abe navštívili obě akce.

"Skutečně, každý očekával, že prezident Trump přijede," pokračuje odborník. Zdůrazňuje, že asijské země si konstantně stěžují, že Spojené státy se sice obávají vzestupu Číny - jak ostatně zmínil i Pence na summitu ASEAN -, ale zároveň Pekingu vyklízejí pole.

Zúčastnit se schůzky, formovat její agendu, podpořit spojence a prohloubit vazby v regionu nezabere tolik času a Trumpův pokračující nezájem pouze posiluje strach, konstatuje politolog. Dodává, že dopady Trumpova ústupu z Asie jsou již patrné, jelikož dva mechanismy, které měly zvýšit prosperitu a spolupráci v regionu, byly Transpacifické partnerství (TPP) a Regionální ekonomické partnerství (RCEP).           

Tím, že Trump z TPP Spojené státy vyčlenil, podkopal snahu poskytnout asijským zemím alternativu vůči systému, kde dominuje Čína, tvrdí Zakaria. Doplňuje, že RCEP, jehož je Čína součástí má rovněž podpořit obchod a kontakty v regionu, avšak po 24 kolech rozhovorů iniciativa zpomaluje a zřejmě se zastavila na místě.

"Indie se snaží chránit svůj trh před importem z Číny, další země se snaží držet si dál indický sektor služeb a každý se může utěšovat, že jde zkrátka o ozvěnu toho, jak světová supervelmoc, Spojené státy, postupuje ve vlastních obchodních jednáních," pokračuje expert. Sám dříve připustil, že Trumpova administrativa má pravdu, když poukazuje na čínské zneužívání obchodního systému a oprávněně je vůči Pekingu tvrdší, ale instinktivní opozice vůči obchodu, opakovaně hlásaná šéfem Bílého domu, je velkou chybou.  

Postup ověřený minulostí

Trump v červenci prohlásil, že pokud USA nebudou obchodovat, ušetří mnoho peněz, což je podle politologa jasná lež. Zmiňuje výpočty Garyho Hufbauera a Lucy Luové z Petersonova ústavu pro mezinárodní ekonomiku, které ukazují, že expanze obchodu po roce 1950 zvýšila do roku 2016 americký HDP o 2,1 bilionu dolarů, což je přes 7 tisíc dolarů na hlavu a více než 18 tisíc dolarů na domácnost.

To, že se indická vláda nyní snaží chránit svůj trh a zvyšovat cla, je smutným příkladem země, která zapomněla na svou historii, domnívá se odborník. Vysvětluje, že Indie měla po desetiletí vysoká cla s cílem posílit domácí průmyslový rozvoj, která ale vedla pouze k nekonkurenceschopným podnikům, špatným výrobkům, rozsáhlé korupci a ekonomické stagnaci.

Na začátku 90. let ale Indie snížila cla a omezila předpisy, načež přišly tři desetiletí, kdy země představovala druhou nejrychleji rostoucí velkou ekonomiku, což vyvedlo z extrémní chudoby přes 150 milionů lidí, podotýká Zakaria. Pokládá otázku, zda se země opravdu chce pokusit obnovit "slávu" myšlenky indického socialismu.

Mnoho myšlenek již bylo dostatečně ověřeno v minulosti, například předpoklad, že růstobchodu zvyšuje příjmy zemí a životní úroveň obyvatel, navíc vytváří zvyk spolupracovat a posiluje mír, jak se stalo v Evropě, a proto by se tento recept měl fungovat i v Asii, soudí politolog. Dodává, že to až dosud chápali i američtí politici.

"Měli bychom si dávat pozor na demagogy, kteří jsou připraveni vyhlásit obchodní válku našim přátelům - oslabit naši ekonomiku, naši národní bezpečnost a celý svobodný svět - a to vše za cynického mávání americkou vlajkou. Růst mezinárodní ekonomiky není cizí invazí, je to americké vítězství. Takové, kterého bylo těžké dosáhnout, a které leží v jádru naší vize mírového a prosperujícího světa svobody," cituje závěrem Zakaria slova bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana z roku 1988.  

Související

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump ASEAN Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy