Konec války s Tálibánem? Afghánský prezident vytvořil cestovní mapu pro mírová jednání

Afghánský prezident Ašraf Ghaní dnes oznámil vytvoření dvanáctičlenného vyjednávacího týmu, který bude usilovat o uzavření mírové dohody, jež by v zemi ukončila občanskou válku. Na základě mírové dohody by podle prezidenta mělo být islamistické hnutí Tálibán začleněno do demokratické společnosti, která bude respektovat práva žen. Po vystoupení Ghaního na Konferenci OSN o pomoci Afghánistánu v Ženevě o tom informovala agentura Reuters.

"Jsem rád, že mohu dnes oznámit, že po několikaměsíčních intenzivních jednáních s občany celé země jsme vytvořili cestovní mapu pro mírová jednání," prohlásil Ghaní. "Zřídili jsme příslušné orgány a mechanismy pro dosažení mírové dohody. Nyní se můžeme přesunout k další kapitole mírového procesu," dodal afghánský prezident.

Ghaní řekl, že naplňování mírové dohody potrvá nejméně pět let, během nichž bude nutné znovu začlenit do společnosti šest milionů uprchlíků a vnitřně vysídlených lidí. Ghaní také zopakoval, že žádné skupiny napojené na teroristy se nebudou smět mírových rozhovorů účastnit.

Reuters - Afghan president forms team to negotiate peace with Taliban https://t.co/FwtqYieM8W #Afghanistan #AFG #Ghani #NUG #peace #Taliban #GVAfghanistan2018

— Afghanistan in Media (@AFG_in_Media) 28. listopadu 2018

Tálibán, který jednáním v Ženevě nebyl přítomen, výzvu afghánského prezidenta odmítl. Řekl, že nechce jednat s kábulskou vládou, ale pouze se Spojenými státy. Hnutí v prohlášení uvedlo, že mluvit s "bezmocnou vládou dosazenou cizinci" je ztráta času. "Celý svět chápe, že více než polovina Afghánistánu je pod kontrolou Islámského emirátu (Tálibánu) a že vláda v Kábulu je dosazena Američany."

Náměstek amerického ministra zahraničí David Hale řekl, že je plánem prezidenta Ghaního na vytvoření vyjednávacího týmu povzbuzen. "Nadešel čas plánu pro mírový Afghánistán," uvedl. Hale také vyzval Tálibán, aby zahájil příměří a sestavil svůj vlastní vyjednávací tým.

Evropská unie je připravena mírový proces jako neutrální partner podpořit, slíbila na konferenci v Ženevě šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Ve čtvrtek Evropská komise oznámila, že EU přispěje Afghánistánu dalšími 474 miliony eur (12,3 miliardy Kč), které jsou určeny mimo jiné na pomoc afghánskému zdravotnictví, justici, k organizaci voleb či zvládání migrace.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval mezinárodní společenství k dlouhodobé pomoci Afghánistánu. "Musíme ve své solidaritě pokračovat i po dosažení mírové dohody," řekl ve vzkazu předaném prostřednictvím videa.

Afghánský prezident Ghaní i premiér Abdulláh Abdulláh na konferenci připustili, že startovní pozice není právě jednoduchá. Kromě vleklého konfliktu zkomplikovalo situaci v zemi sucho, kvůli němuž se prohloubila chudoba, kterou v Afghánistánu trpí miliony lidí. Vláda podle nich ale dosáhla značného pokroku v boji proti korupci.

Premiér Abdulláh upřesnil, že mírový proces bude mít pět fází. Začne vnitroafghánským dialogem, potom budou následovat rozhovory s Pákistánem a Spojenými státy, dále pak jednání s dalšími zeměmi regionu, arabským světem a nakonec se státy sdruženými v NATO i s těmi, které stojí mimo Severoatlantickou alianci.

Podle prezidenta Ghaního jsou pro mírový proces klíčové úspěšné prezidentské volby, které jsou plánovány na duben. Tento týden se ovšem objevily zprávy, že afghánská nezávislá volební komise zvažuje odklad prezidentských voleb vzhledem k problémům voleb parlamentních, které v říjnu provázel chaos a násilí. Hlasy z parlamentních voleb navíc stále nebyly ve většině provincií sečteny a existují obavy, že kvůli průtahům sčítání nebude dostatek času připravit volby prezidentské.

Související

Více souvisejících

Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Tálibán Afghanistán OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 6 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy