Indie se s islámem nepáře. Vláda vytáhla proti muslimským místopisným názvům

Více než 100 indických měst, včetně těch nejdůležitějších, bylo od získání nezávislosti v roce 1947 přejmenováno, neboť jejich názvy až příliš připomínaly koloniální dědictví. Z Bombaje se stala Mumbaí, z Kalkaty Kolkata, z Madrásu Čennaí. Nyní ve snaze vyjít vstříc své hinduistické voličské základně rozjela Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího novou vlnu přejmenovávacího šílenství. Píše o tom britská zpravodajská společnost BBC.

Hrdost na identitu, výraz kulturní příslušnosti, lingvistický nacionalismus či prostý rozmar, to vše v minulosti vedlo ke změnám místopisných názvů.

Na začátku července dostalo železniční nádraží Mugalsaráj ve státě Uttarpradéš jméno po Dín Dajálu Upádhjájovi, ideologovi BJP. Přejmenování prosadila právě BJP, která v tomto státě vládne.

Minulý měsíc bylo v témže státě přejmenováno město Íláhábád na Prájagrádž. Očividně šlo o snahu obnovit prastarou identitu města, které je významným hinduistickým poutním místem (nachází se na soutoku tří posvátných řek). Daleko větší význam však mělo to, že lídry BJP štvalo 435 let staré jméno, které dal městu muslimský vládce.

Jako kdyby to nestačilo, místní vláda změnila název okresu Fajzábád na Ajódhja. Toto město je známo jako rodiště hinduistického boha Rámy. Právě zde v roce 1992 zničil dav hinduistů starobylou mešitu, což zahájilo vlnu sektářského násilí po celé zemi, při němž zahynulo na 2000 lidí.

Nyní chtějí vůdci BJP dát hinduističtěji znějící jména i městům Ágra v Uttarpradéši, kde se nachází slavný památník Tádž Mahal, a Ahmadábádu ve státě Gudžarát.

Nové názvy mají velebit slavnou hinduistickou minulost Indie a naopak upozadit islámské dědictví. Kritici premiéra Módího současnou přejmenovávací kampaň považují za ránu pro proslulý indický synkretismus - spojování odlišných náboženství a kultur.

V roce 2014 změnila Módího vláda název ulice v centru Dillí pojmenované po mughalském vladaři Aurangzébovi na ulici Abdula Kaláma, exprezidenta, který vedl indický raketový program. "Zde však BJP nechala nahradit jméno muslimského nepřítele jménem muslimského vlastence," poznamenává indický novinář Átiš Tasír.

Není snadné pochopit, proč by se většinoví hinduisté měli v Indii cítit jako málo zastoupená a perzekvovaná většina. Přitom přesně tak je vykresluje BJP. Více než 7000 z 670.000 indických vesnic jich je pojmenovaných po bozích Rámovi a Krišnovi. V porovnání s tím nese jméno mughalského krále Akbara pouhých 234 vesnic.

Přejmenovávání měst a vesnic se uskutečňuje i jinde ve světě z různých důvodů, z nichž některé se podobají těm indickým. V sousedním Pákistánu bylo mnoho ulic či míst přejmenováno, aby odkazovaly na muslimské hrdiny a osobnosti.

Kritici tvrdí, že vymazávání muslimských jmen v Indii je jen způsob, jak zbavit moci indické muslimy a upřít jim podíl na historii země. Historik Irfan Habíb k tomu říká, že dějiny jsou vždy "první obětí politiky".

Ministerstvo vnitra na jaře uvedlo, že obdrželo 27 návrhů na přejmenování vesnic, měst či železničních nádraží. Většina z nich pochází ze států Rádžasthán a Harijána, kde je u moci BJP.

Vzhledem k tomu, že Indii za pět měsíců čekají parlamentní volby, lze současnou vlnu přejmenovávání vidět i jako snahu přilákat voliče. Není však jisté, že se tak skutečně stane. Lidé za změny názvů nedemonstrují a není ani patrná jejich uspokojení nad tím, že k nim dochází.

"Pokud chybí rozsáhlejší zlepšení sociální situace, přejmenovávání může navodit zdání, že se věci mění," říká sociolog Saňdžaj Šrívastav. "Nejsem si ale jist, že to někoho zajímá. Nepřipadá mi to jako lákadlo na volební hlasy, kromě toho, že to upevňuje image BJP jako 'rozhodující' síly ve všech oblastech. Je to skutečně jenom politické divadlo."

Související

Více souvisejících

Indie Muslimové islám Naréndra Módí (indický premiér)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy