Rohingové opět na útěku. S koncem monzunů se obnovila uprchlická vlna

S koncem monzunového období se obnovila uprchlická vlna barmského menšinového etnika Rohingů. Ti prchají po stovkách na člunech do okolních zemí ve snaze vyhnout se umístění do internačních táborů. Počet rohingských běženců na člunech se začíná blížit úrovni tamní největší uprchlické krize z roku 2015, napsal dnes britský deník The Guardian.

Čluny s příslušníky barmského muslimského etnika Rohingů začaly v poslední době hromadně opouštět Barmu a sousední Bangladéš. Za poslední měsíc tam bylo na moři odchyceno šest člunů se stovkami běženců. V úterý dorazilo 20 mužů, pravděpodobně Rohingů, na vratkém člunu až do indonéské provincie Aceh na ostrově Sumatra. Minulý týden barmské námořnictvo zadrželo 38 uprchlíků, včetně dětí, mířících do Malajsie a umístilo je pak do barmských internačních táborů.

A boat carrying 38 #Rohingya detained by #Burma Navy on 29th Nov. The boat was spotted near Tannissarin Islands 47 miles distance from Myeik city. @BobRae48 @YangheeLeeSKKU @CFogelstrom @MarkFieldUK @saifuddinabd @Reaproy @DFIDBurma @MayWongCNA @FlorenceLooi @LilianneFan @BHRNUK pic.twitter.com/xSZj1ZXTC7

— Kyaw Win (@kyawwin78) 1. prosince 2018

Počty Rohingů plavících se přes zrádné vody Andamanského moře a Bengálského zálivu do Thajska a Malajsie začínají dosahovat úrovně z roku 2015, kdy thajská vláda vyhlásila boj proti pašerákům.

Plavby většinou zcela ustávají během monzunového období, které trvá od června a kdy rozbouřené moře znemožňuje plout malým lodím. V říjnu se vody uklidní, což bývá signál pro vyplutí nové vlny člunů. Od loňského října zahynulo při těchto nebezpečných plavbách již přes 200 lidí.

Nárůst počtu těch, kteří se snaží uprchnout, podle deníku The Guardian ukazuje, že situace této muslimské menšiny v buddhistické Barmě je nadále zoufalá. Podle OSN Rohingové žijí v Barmě v podmínkách podobných jihoafrickému apartheidu.

Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že dříve mířila většina člunů z Barmy do Bangladéše. "Nyní jsou náznaky toho, že čluny míří do jiných destinací."

Obnovený uprchlický exodus komplikuje plánovaný návrat 700.000 rohingských uprchlíků žijících v Bangladéši zpět do Barmy. Napětí mezi většinovými buddhisty a muslimskými Rohingy minulý týden pokračovalo. V Arakanském státě buddhisté uspořádali demonstraci proti návratu Rohingů do země. Nelíbí se jim také možnost, že by Rohingové mohli dostat barmské občanství, které jim je v současnosti upíráno.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové barma uprchlíci

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy