Z Pákistánu musí odejít 18 humanitárních organizací, milionům lidí hrozí pád do chudoby

V Pákistánu musí ukončit činnost 18 mezinárodních charitativních organizací, které místní úřady viní z šíření dezinformací. Vyplývá to z rozhodnutí pákistánského soudu, který zamítl jejich poslední možné odvolání. Podle mluvčího humanitárních organizací tento krok postihne miliony Pákistánců žijících v těžké chudobě a povede to ke ztrátě desítek milionů dolarů pomoci, napsala dnes agentura AP.

Většina organizací, jejichž působení v zemi pákistánské úřady zakázaly, má sídlo ve Spojených státech, další jsou z Evropské unie. Vypovězení z Pákistánu hrozí navíc dalším 20 charitativním organizacím.

Islámábád vyvíjí na mezinárodní neziskové organizace v zemi stále větší tlak, přičemž pákistánským úřadům slouží k zákazu činnosti příslušné organizace jakákoli drobná byrokratická záminka, jíž mohou být například nesrovnalosti v registraci, píše AP.

Pákistán zahraniční humanitární pracovníky často obviňuje, že jejich práce je pouhou zástěrkou pro špionážní činnost. Situace se zhoršuje od roku 2011, kdy se do sporu s místními úřady dostala humanitární organizace pro pomoc dětem Save the Children.

Podle úřadů byla spojena s pákistánským lékařem Šakílem Afridim, kterého si najala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), aby jí pod záminkou falešného očkovacího programu pomohl při pátrání po šéfovi teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládinovi. Toho nakonec americké speciální komando v květnu 2011 zabilo v jeho domě v pákistánském Abbottábádu a Afridi byl odsouzen za velezradu do vězení. Islámábád tvrdí, že ho USA předem o akci neinformovaly. Organizace Save the Children jakýkoli podíl na těchto událostech odmítla.

Před několika měsíci pákistánské úřady nařídily ukončit činnost 38 mezinárodním humanitárním organizacím. Dnes pákistánská ministryně pro lidská práva na twitteru uvedla, že 18 z těchto organizací musí z Pákistánu odejít pro šíření dezinformací. "Musejí opustit zemi. Je třeba, aby charitativní organizace pracovaly na předem stanoveném cíli, což se v tomto případě nedělo," vysvětlila ministryně.

Podle mluvčího Pákistánské humanitární nadace, která sdružuje 15 z těchto organizací, Umara Hasana pomáhají členové nadace 11 milionům chudých Pákistánců a přispívají na pomoc více než 130 miliony dolary. "Žádné z těchto organizací nebyl sdělen jasný důvod, proč jim byla žádost o obnovu registrace zamítnuta," prohlásil Hasan.

Zmíněné organizace v Afghánistánu zajišťovaly mimo jiné vzdělání, zdravotní péči, dodávky pitné vody či hygienická zařízení. Mnohé z nich spolupracovaly s provinčními vládami, uvedl dále Hasan.

Mezi vypovězenými jsou podle agentury AP například americká organizace zaměřující se na ochranu práv dětí a žen Plan International či křesťanské organizace World Vision a Catholic Relief Services.

Související

Ilustrační fotografie.

Tragický výbuch na nádraží v Pákistánu. Separatisté zabili nejméně 25 lidí

Sobotní výbuch bomby na nádraží v Pákistánu nepřežilo podle místních úřadů nejméně 25 lidí. K explozi došlo, když se blížil odjezd populárního ranního spoje. Další desítky lidí utrpěly více či méně závažná zranění. K odpovědnosti za útok se přihlásila militantní skupina Balúčistánská osvobozenecká armáda. Podle policie se odpálil sebevražedný atentátník.

Více souvisejících

Pákistán Save the Children humanitární pomoc

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy