Američané zavedli sankce proti třem vysokým činitelům KLDR

Spojené státy dnes zavedly sankce proti třem vysoce postaveným severokorejským činitelům včetně poradce diktátora Kim Čong-una. Podle informace ministerstva financí je krok trestem za "pokračující cenzuru a vážné porušování lidských práv". Je rovněž reakcí na mučení Američana Otto Warmbiera, který loni v létě zemřel po mnohaměsíčním věznění v KLDR.

Postiženým Kimovým poradcem je muž jménem Rjong He-čche, který podle amerického ministerstva řídí organizační oddělení vládnoucí Korejské strany práce. Sankce byly rovněž uvaleny na ministra státní bezpečnosti Kjong Tek-čonga a šéfa partajního oddělení pro agitaci a propagandu Kwang Ho-paka.

Warmbier byl americký student, který byl v Severní Koreji uvězněn za krádež propagačního plakátu z hotelu. Ve vězení strávil 17 měsíců, než byl v zuboženém stavu dopraven do USA, kde po několika dnech zemřel.

Podle agentury Reuters není zřejmé, zda nově vyhlášené sankce jsou reakcí na neuspokojivý pokrok v jednání o denuklearizaci Severní Koreje, zahájeném v červnu na setkání prezidenta Donalda Trumpa s Kimem v Singapuru.

Počátkem listopadu se měla uskutečnit schůzka amerického ministra zahraničí Mikea Pompea s bývalým šéfem tajné služby KLDR Kim Jong-čcholem, která ale byla na poslední chvíli zrušena. Uskuteční se prý, až to diplomatické harmonogramy obou států dovolí.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Otto Warmbier (student zadržený v KLDR) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy