Kde leží nejstarší pyramida na světě? Na Egpyt zapomeňte, říkají vědci

Tým indonéských vědců nadále věří, že se jim podařilo odhalit nejstarší pyramidovitou stavbu na světě. Svoje nové závěry prezentovali minulý týden na podzimní konferenci Americké geofyzikální unie ve Washingtonu D.C. Mnozí odborníci však jejich výzkum zpochybňují.

Gunung Padang je archeologické naleziště a podle některých názorů také nejrozsáhlejší megalitická struktura v jihovýchodní Asii, která se mezi odbornou veřejností těší značně kontroverzní pověsti. V roce 2010 totiž indonéský geolog Danny Hilma Natawidjaja přišel s tvrzením, že byl celý kopec vytvořen uměle.

Naleziště se nachází v indonéské provincii Západní Jáva. Vrchol kopce pokrývají roztroušené kameny, které byly podle odborníků skutečně součástí jakési prastaré struktury. Odborníci se však neshodnou, jak staré vlastně rozvaliny jsou. V závislosti na použitých datačních metodách se někdy uvádí jejich stáří až na 5000 let, jiné zdroje zmiňují 2500 nebo i méně.

Podle Natawidjajada a jeho týmu se však skutečný objev skrývá pod povrchem. Údajně se má jednat o velkou pyramidovitou stavbu, jejíž některé části jsou staré přinejmenším 10 000 let. „Naše studie dokazují, že kamenné struktury nepokrývají jen povrch, ale jsou rozprostřeny i po svazích v celkové rozloze aspoň 15ti hektarů,“ píše se v abstraktu nově prezentované studie.

Vědci použili kombinaci různých metod od georadaru a seismické tomografie až po archeologické vykopávky a průzkumné vrty. Podle závěrů jejich studie není Gunung Padang pouze zbytkem jedné původní pyramidy, ale skládá se z několika různých vrstev, které byly postaveny v různém časovém období.

Natawidjajadův tým identifikoval čtyři různé vrstvy. Ta nejstarší má podle jejich závěrů ukrývat i velké podzemní dutiny nebo komory a její stáří datují na 9,500 až 28 000 let. Vedoucí týmu se domnívá, že mohlo jít o náboženské místo. „Je to unikátní chrám,“ řekl pro web LiveScience.

Mnoho jiných odborníků však již v roce 2014, kdy se zprávy o možné pradávné civilizaci objevily, kritizovalo postupy, které tým používal. Především pak metody datování, na jejichž základě celý „objev“ stojí.

Obecně přijímaným názorem mezi archeology a geology, včetně mnoha indonéských odborníků, je, že se ve skutečnosti jedná o kopec vzniklý vulkanickou činností. To by mohlo vysvětlovat i dutiny, které Natawidjajad identifikoval a které ve skutečnosti mohou být obyčejnými lávovými tunely.

Nově zveřejněná studie ještě neprošla recenzním procesem a je pravděpodobné, že se nesetká s příliš vřelým přijetím u odborné veřejnosti.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Archeologie Pyramidy Konspirační teorie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy