Severokorejce kosí viry. USA umožní dodat léky, navzdory patu v jaderných rozhovorech

Spojené státy pomohou Jižní Koreji s dodávkami léků proti chřipce do Severní Koreje, navzdory patu v rozhovorech o denuklearizaci. Dnes to uvedl jihokorejský vládní představitel citovaný agenturou Reuters.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil pracovat na denuklearizaci na historickém červnovém summitu s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Singapuru. Od té doby však jednání dosáhla minimálního pokroku. Severní Korea ve čtvrtek vyjádřila pochybnosti o jaderné dohodě, když státní média uvedla, že jakákoliv smlouva o jaderném odzbrojení bude možná až poté, co zcela pomine jaderná hrozba z USA.

Zatímco Spojené státy a KLDR se střetávají nad jadernou dohodou, Jižní Korea se snaží zlepšit vztahy se svým severním sousedem a navazuje spolupráci v různých oblastech, jako je doprava či humanitární pomoc. Podle Reuters se v USA objevily určité obavy z toho, že Jihokorejci vhledem k nepatrnému pokroku v denuklearizaci tyto vazby budují příliš rychle.

Americký zvláštní zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun ve středu po svém příjezdu do Jižní Koreje uvedl, že spolu s humanitárními organizacemi se pokusí najít způsob, jak na sever doručit "vhodnou pomoc", zvláště pak pro zimním období.

Jihokorejský zvláštní zmocněnec pro mír a bezpečnost na Korejském poloostrově Li To-hun řekl po čtvrtečním setkání s Biegunem, že USA souhlasily, že pomohou s dodávkami léku proti chřipce Tamiflu do KLDR. "Problém poskytnutí Tamiflu Severokorejcům byl vyřešen," řekl Li novinářům.

Jižní Korea v roce 2009 poskytla severu 500.000 dávek Tamiflu po vypuknutí epidemie viru H1N1, známého též jako prasečí chřipka. Červený kříž v lednu uvedl, že nakaženo tímto virem bylo 81.000 Severokorejců.

Humanitární pomoc není předmětem sankcí uvalených na KLDR, které mají za cíl donutit ji zbavit se svého jaderného arzenálu a programu balistických raket. Představitelé humanitárních organizací OSN však uvádějí, že jejich činnost v Severní Koreji v podstatě ustala kvůli striktnímu výkladu omezení bankovních převodů a přepravy zboží do Severní Koreje, jakož i zákazu cestování do této země pro americké občany.

Li sdělil, že vyjednal výjimku z amerických sankcí pro plán na obnovu železničního a silničního spojení a také exhumaci ostatků vojáků zabitých za Korejské války v letech 1950-1953 v pozdější demilitarizované zóně. Biegun řekl, že i když USA nehodlají sankce uvolnit, takováto spolupráce může napomoci budování důvěry při diplomatických jednáních o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova.

Trump dříve oznámil, že druhý summit s Kimem by se mohl uskutečnit v lednu nebo únoru. Minulý čtvrtek však napsal na twitteru, že "není kam spěchat".

Související

Stephen Biegun

Biegun: USA nemají informace ohledně ruské intervence v Bělorusku

Washington nemá žádné náznaky toho, že by se Rusko chystalo vojensky zasáhnout v sousedním Bělorusku, zmítaném protesty proti zfalšování voleb a setrvání prezidenta Alexandra Lukašenka u moci. V Litvě to dnes prohlásil náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun. Vyzval současně Minsk k propuštění všech politických vězňů a odsoudil porušování lidských práv v Bělorusku, uvedla agentura Reuters.
Stephen Biegun

Pompeův náměstek Biegun jede do Ruska, Litvy a na Ukrajinu

Náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun navštíví příští týden od 24. srpna Litvu, Rusko a Ukrajinu, kde bude jednat o regionálních i mezinárodních otázkách. Ve čtvrtek 27. srpna pak bude ve Vídni se svými protějšky z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jednat o regionální bezpečnosti a lidských právech. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničí USA.

Více souvisejících

Stephen Biegun (diplomat) Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) léky humanitární pomoc

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy