Severokorejce kosí viry. USA umožní dodat léky, navzdory patu v jaderných rozhovorech

Spojené státy pomohou Jižní Koreji s dodávkami léků proti chřipce do Severní Koreje, navzdory patu v rozhovorech o denuklearizaci. Dnes to uvedl jihokorejský vládní představitel citovaný agenturou Reuters.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil pracovat na denuklearizaci na historickém červnovém summitu s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Singapuru. Od té doby však jednání dosáhla minimálního pokroku. Severní Korea ve čtvrtek vyjádřila pochybnosti o jaderné dohodě, když státní média uvedla, že jakákoliv smlouva o jaderném odzbrojení bude možná až poté, co zcela pomine jaderná hrozba z USA.

Zatímco Spojené státy a KLDR se střetávají nad jadernou dohodou, Jižní Korea se snaží zlepšit vztahy se svým severním sousedem a navazuje spolupráci v různých oblastech, jako je doprava či humanitární pomoc. Podle Reuters se v USA objevily určité obavy z toho, že Jihokorejci vhledem k nepatrnému pokroku v denuklearizaci tyto vazby budují příliš rychle.

Americký zvláštní zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun ve středu po svém příjezdu do Jižní Koreje uvedl, že spolu s humanitárními organizacemi se pokusí najít způsob, jak na sever doručit "vhodnou pomoc", zvláště pak pro zimním období.

Jihokorejský zvláštní zmocněnec pro mír a bezpečnost na Korejském poloostrově Li To-hun řekl po čtvrtečním setkání s Biegunem, že USA souhlasily, že pomohou s dodávkami léku proti chřipce Tamiflu do KLDR. "Problém poskytnutí Tamiflu Severokorejcům byl vyřešen," řekl Li novinářům.

Jižní Korea v roce 2009 poskytla severu 500.000 dávek Tamiflu po vypuknutí epidemie viru H1N1, známého též jako prasečí chřipka. Červený kříž v lednu uvedl, že nakaženo tímto virem bylo 81.000 Severokorejců.

Humanitární pomoc není předmětem sankcí uvalených na KLDR, které mají za cíl donutit ji zbavit se svého jaderného arzenálu a programu balistických raket. Představitelé humanitárních organizací OSN však uvádějí, že jejich činnost v Severní Koreji v podstatě ustala kvůli striktnímu výkladu omezení bankovních převodů a přepravy zboží do Severní Koreje, jakož i zákazu cestování do této země pro americké občany.

Li sdělil, že vyjednal výjimku z amerických sankcí pro plán na obnovu železničního a silničního spojení a také exhumaci ostatků vojáků zabitých za Korejské války v letech 1950-1953 v pozdější demilitarizované zóně. Biegun řekl, že i když USA nehodlají sankce uvolnit, takováto spolupráce může napomoci budování důvěry při diplomatických jednáních o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova.

Trump dříve oznámil, že druhý summit s Kimem by se mohl uskutečnit v lednu nebo únoru. Minulý čtvrtek však napsal na twitteru, že "není kam spěchat".

Související

Stephen Biegun

Biegun: USA nemají informace ohledně ruské intervence v Bělorusku

Washington nemá žádné náznaky toho, že by se Rusko chystalo vojensky zasáhnout v sousedním Bělorusku, zmítaném protesty proti zfalšování voleb a setrvání prezidenta Alexandra Lukašenka u moci. V Litvě to dnes prohlásil náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun. Vyzval současně Minsk k propuštění všech politických vězňů a odsoudil porušování lidských práv v Bělorusku, uvedla agentura Reuters.
Stephen Biegun

Pompeův náměstek Biegun jede do Ruska, Litvy a na Ukrajinu

Náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun navštíví příští týden od 24. srpna Litvu, Rusko a Ukrajinu, kde bude jednat o regionálních i mezinárodních otázkách. Ve čtvrtek 27. srpna pak bude ve Vídni se svými protějšky z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jednat o regionální bezpečnosti a lidských právech. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničí USA.

Více souvisejících

Stephen Biegun (diplomat) Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) léky humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy