Lidé loví velryby tisíce let, připomíná editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník poukazuje, že velrybí maso, olej a tuk se dlouho využívaly v potravinářství, k výrobě vosku na svíčky a jako palivo do lamp, ale dnes již nejsou potřeba, jelikož moderní společnost získává proteiny a světlo z jiných, dostupnějších zdrojů, a tak Mezinárodní velrybářská komise v roce 1986 vyhlásila moratorium na komerční lov těchto kytovců.
Těžko pochopitelný krok
Krok přišel pozdě, jelikož mnoho velrybích druhů se tehdy již nacházelo na pokraji vyhynutí, zdůrazňuje britský server. Dodává, že i o tři desetiletí později má plejtvák obrovský, keporkak, velryba černá a mnoho další velkých kytovců problém dostat se ze seznamu kriticky ohrožených druhů, kam je dovedl lov.
"Kdyby nebylo velrybářství před 30 lety zastaveno, mnoho z těchto úžasných stvoření by již v našich oceánech neplavalo," pokračuje The Observer. Deklaruje, že svět, který nyní obýváme, by tím byl velmi ochuzen.
Vzhledem k tomuto pozadí je těžké pochopit oznámení japonské vlády, které avizovalo, že Japonsko v červnu opustí Mezinárodní velrybářskou komisi, aby mohlo od dalšího měsíce pokračovat v komerčním lovu velryb, uvádí renomovaný týdeník. Konstatuje, že dle všech měřítek jde o deprimující a alarmující krok, který nemá absolutně žádné ekonomické či ekologické ospravedlnění.
Příprava na porážku jedněch z nejinteligentnějších stvoření na planetě kvůli jídlu je podle editorialu odporná a není překvapivé, že vlády, vědci a environmentální organizace po celém světě dávají jasně najevo své znechucení japonským plánem.
Ozvali se například britští, australští a novozélandští politici, zatímco Světový fond na ochranu přírody oprávněně kritizuje Tokio za jeho záměr v době, kdy velrybí druhy bezprecedentně ohrožují například rybářské sítě, lodní hluk, plastový a chemický odpad či klimatická změna, poukazuje The Observer.
Japonsko harpunuje sebe samo
Motivy japonských politiků jsou podobně znepokojivé, tvrdí britský týdeník. Připomíná, že v minulosti si Japonsko zajišťovalo velrybí maso pomocí díry v pravidlech Mezinárodní velrybářské komise, která umožňuje "lov pro vědecké účely" v mezinárodních vodách, především v jižním Atlantiku, kde jsou každoročně uloveny stovky velryb ve jménu výzkumu kytovců.
Maso z těchto "výzkumných" misí následně končí v obchodech a restauracích, podotýká editorial. Doplňuje, že tento druh lovu vyvolal velkou kritiku ostatních zemí a environmentálních skupin a japonští velrybáři jsou často obtěžovány plavidly zelených aktivistů.
"Namísto toho, tím, že se stáhne do vlastních národních vod, které se rozkládají na 1,7 milionech čtverečních mil, což je oblast zhruba o velikosti Indie, Japonsko jasně doufá, že bude moci velrybařit mnohem více v tichosti," kritizuje prestižní server. Konstatuje, že teprve čas ukáže, nakolik bude tento krok úspěšný.
Rovněž není jasné, zda současná generace japonských zákazníků má o velrybí maso zájem, nastiňuje The Observer. Poukazuje, že v 60. letech se ho v Japonsku prodalo téměř čtvrt milionu tun, avšak nyní jeho prodej propadl na pouhé 3 tisíce tun a množství úlovku z "vědeckého lovu" ve skutečnosti končí jako jídlo pro domácí mazlíčky.
Stejně tak není jasné, kolik jsou zákazníci připraveni za velrybí maso zaplatit, naznačuje renomovaný týdeník. Vysvětluje, že japonský "vědecký lov" je dotován vládou a není zřejmé, zda jeho nahrazení komerčním lovem v teritoriálních vodách získá patřičnou vládní finanční podporu - v opačném případě velrybí maso zdraží a provozovatelé specializovaných restaurací již vyjadřují obavy z prudkého růstu cen.
"Japonsko si vyslouží silné mezinárodní opovržení, aniž by si tím jakkoliv pomohlo. Střelí se harpunou do nohy," domnívá se The Observer. To je podle něj výsledek, který si země zaslouží a který většina světa nyní očekává.
Související

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
Japonsko , Velryby , Mezinárodní velrybářské komise (IWC)
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
před 1 hodinou

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 2 hodinami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 2 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 4 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 5 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 6 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
včera
Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.
Zdroj: Libor Novák