Pozdvižení v Sydney: Polonahé aktivistky řádily před saúdskoarabským konzulátem

Čtyři polonahé aktivistky dnes demonstrovaly v centru australského Sydney na podporu mladé saúdskoarabské ženy, která podle svých slov prchá před fyzickým a psychickým týráním ze strany mužských členů rodiny a chce získat azyl v Austrálii. Osmnáctiletá Rahaf Kunúnová byla tento týden zadržena při přestupu na letišti v Thajsku, kde jí byl odebrán pas. Ve středu získala od OSN status uprchlice.

Čtyři ženy oblečené jen do džínů dnes přišly před saúdskoarabský konzulát v Sydney a vyzývaly Austrálii, aby Kunúnové udělila azyl. Členky skupiny, označující se za Tajné sesterstvo, držely v rukou transparenty s nápisy požadujícími vpuštění Kunúnové do Austrálie a také svobodu a bezpečnost pro všechny ženy. Australské úřady již dříve uvedly, že přesídlení Kunúnové do Austrálie zvažují.

Zakladatelka Tajného sesterstva Jacquie Loveová prohlásila, že cílem protestu aktivistek v Sydney bylo přimět australskou vládu k uznání těžké situace Kunúnové a všech utlačovaných žen. "Jsme tady, abychom přesvědčily úřady, že mají Kunúnovou vpustit do naší země. OSN jí přiznala status uprchlice a my jsme přesvědčeny, že australská vláda musí uznat její složitou situaci," řekla Loveová.

"Rozhodly jsme se protestovat obnažené do půl těla, poněvadž se domníváme, že všechny ženy by měly mít možnost se vyjadřovat svobodně. A chtěly jsme Rahaf vyslat vzkaz, že u nás v Austrálii to možné je, že ženy tady jsou svobodné a v bezpečí," dodala.

Skupina Tajné sesterstvo rovněž založila sbírku na podporu Kunúnové, díky níž se do dnešního poledne SEČ podařilo shromáždit na 3800 dolarů (přes 84.000 korun).

Kunúnová utekla od své rodiny během dovolené v Kuvajtu s cílem dostat se do Austrálie. Poté, co jí byl při zastávce v Thajsku o víkendu zabaven pas, zabarikádovala se v letištním hotelu v pokoji v Bangkoku a posílala odtud prostřednictvím sociálních sítí prosby o pomoc. Odmítla nastoupit na letadlo zpět do Kuvajtu a odmítla také setkání se svým otcem, který za ní přiletěl v úterý.

Médiím Kunúnová řekla, že v případě návratu k rodině se obává o svůj život. "Moji bratři, rodina a lidé ze saúdskoarabského velvyslanectví na mě budou v Kuvajtu čekat. Zabijí mě. Můj život je v nebezpečí," řekla.

Na dotaz, proč se rozhodla utéci do Austrálie, Saúdská Arabka popsala, že dlouhodobě čelila fyzickému, verbálnímu a citovému zneužívání ze strany mužských rodinných příslušníků. "Nenechají mě řídit auto ani cestovat. Utlačují mě," citovala Kunúnovou agentura Reuters. "Vyhrožují mi a nedovolují mi pokračovat ve vzdělání," dodala a popsala, jak ji rodina věznila šest měsíců v jejím pokoji za to, že si ostříhala vlasy.

Šéf thajské imigrační policie uvedl, že otec Kunúnové popřel, že by dceru fyzicky týral či ji nutil do předem dojednaného manželství, což byl také jeden z důvodů, který pro svůj útěk žena uvedla. Podle šéfa imigrační policie si chtěl otec odvézt dceru zpět domů, její rozhodnutí ale prý respektuje. Podle thajských úřadů zastává otec Kunúnové v Saúdské Arábii funkci guvernéra.

Saúdská Arábie je dlouhodobě kritizována za porušování práv žen, které mimo jiné potřebují souhlas svého poručníka - obvykle svého otce či manžela -, aby získaly pas, mohly odcestovat do ciziny, otevřít si bankovní účet, začít pracovat nebo se provdat.

Související

Muslimské studentky

Skrytý život arabských princezen: Nemohou snést islámská omezení, chtějí utéct

V březnu 2018 médii proběhla zpráva o nepovedeném útěku ženy ze Spojených arabských emirátů (SAE), která se pokusila uprchnout od své despotické rodiny. Dramatická událost vzbudila velkou pozornost, protože se nejednalo o obyčejnou ženu, ale o dceru premiéra SAE. A jak poukazuje magazín Foreign Policy, nejedná se o jediný případ. Dívky z prominentních rodin zvláště těžce nesou restriktivní opatření, které na ně klade tradiční islámské představy o správném chování žen.
Rahaf Kunúnová

Uprchlé saúdské ženy se bojí o svůj život. Jsme pronásledovány, na velvyslanectvích mizí lidé, tvrdí

Případ uprchlé Saúdské Arabky Rahaf Kunúnové vzbudil celosvětovou pozornost médií. Začalo se hovořit i jistém druhu revolty mezi saúdskými ženami, opouštějící svou zem z důvodu velkých omezení a útlaku, kterých v ní čelí. Podle zjištění magazínu New Yorker však tyto ženy čelí i po svém útěku – a právě kvůli němu – výhružkám, obtěžování a útokům ze strany ropného království.

Více souvisejících

Rahaf Kunúnová Sydney Austrálie Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy