V březnu 2018 médii proběhla zpráva o nepovedeném útěku ženy ze Spojených arabských emirátů (SAE), která se pokusila uprchnout od své despotické rodiny. Dramatická událost vzbudila velkou pozornost, protože se nejednalo o obyčejnou ženu, ale o dceru premiéra SAE. A jak poukazuje magazín Foreign Policy, nejedná se o jediný případ. Dívky z prominentních rodin zvláště těžce nesou restriktivní opatření, které na ně klade tradiční islámské představy o správném chování žen.
Být dcerou velmi zámožného člověka je něčím, co by si možná řada dívek přála. V arabském světě však být dcerou vlivného šejka často znamená žít ve zlaté kleci. Na vlastní kůži si to vyzkoušela Latífa Maktúmová, dcera dunajského vládce Muhammada Maktúma, premiéra SAE. V březnu se pokusila uprchnout, byla ale chycena. Od té doby o ní nikdo neslyšel.
Stanice BBC v prosinci zveřejnila její video, ve kterém říká, že „pokud se na něj díváte, není to zrovna dobře. Jsem buď mrtvá nebo ve velmi svízelné situaci“. Latífa ve videu vzpomíná na svůj první útěk v šestnácti, během kterého byla taktéž chycena. Byla dána na tři roky na samotku, její věznitelé ji bili a mučili. Od jejího otce měl přijít příkaz, že ji mají „bít, dokud nezemře“. Když plánovala svůj druhý útek už věděla, že ji smrt reálně hrozí.
Latífin příběh ukazuje na silnou nespokojenost, kterou cítí dcery prominentních blízkovýchodních rodin. Jako jejich „chudší“ vrstevnice, i ony se musí podřizovat nerovnoměrnému postavení mužů a žen v muslimské společnosti. Ženy v SAE i v ještě přísnější Saúdské Arábii musí poslouchat své mužské protějšky, ať jde o manžela, otce, bratra či strýce. Mají velmi omezené působení ve veřejném prostoru a v podstatě nemůžou sami dělat podstatná rozhodnutí bez souhlasu mužského protějšku.
Podle saúdské aktivistky, spisovatelsky a akademičky Haly Aldosariové je to pro dcery z prominentních rodin zvláště „nesnesitelné“. Mají totiž přístup k západním médiím, střetávají se s svobodně žijícími ženami, které pracují pro jejich rodiny. Vidí, jak vypadá svět mimo mříže jejich zlaté klece – a chtějí žít podle jeho pravidel.
Dvojí tvář
Jejich rodiny jim to nechtějí ale dovolit, navzdory tomu, že se před západním světem snaží tvářit jako progresivní podporovatelé ženských práv. Latífin otec např. nechává své dcery chodit po ulicích bez závoje, brojí proti domácímu násilí na ženách a prosazuje důležitost ochrany minorit.
To, co je sdělováno západnímu publiku, však nemusí vůbec platit doma. „Týrají mě a utiskují celý můj život. Se ženami se tu zachází jako s podlidmi. Můj otec nemůže pokračovat v tom, co nám všem dělá,“ napsala Lafíta bývalému francouzskému špionovi Hervé Jaubertovi, který pomáhal naplánovat útěk. Podle ní se její otec stará jen o svoji pověst.
Touto pověstí se nemíní ta u západního, ale primárně domácího publika, upozorňuje Foreign Policy. Přílišná emancipovanost dcer ji u konzervativní veřejnosti ohrožuje. Prosazují tedy, aby dívky podléhaly tradičním normám. A pokud by jejich dcery tyto normy překročily, aby byly náležitě potrestány.
Dokladem tohoto odlišného vnímání prchání dívek z arabských zemí na Západě a v domácím prostředí, jsou reakce saúdských médií na úprk 18leté Rahaf Kunúnové, které se podařilo získat azyl v Kanadě. Saúdská média sahala až ke konspiračním teoriím, podle kterých Kanada chystá dívčí revoluci v Saúdské Arábii, případně, že Západ fingoval celý útěk, aby mohl poškodit zemi. Podle mnohých saúdských médií případ jen potvrdil důležitost mužského dozoru, aby mladé dívky nepodléhaly falešnému západnímu feminismu a nepáchaly dle saúdského wahhábismu smrtelný hřích, kterým je odstoupení od islámu.
Ačkoliv úspěšný útek 18leté dívky mihl inspirovat další, zároveň sloužil jako varování pro jejich mužské dohlížitele, aby uskutečnili potřebná opatření. Rafah byla kontaktována svými přítelkyněmi a dalšími dívkami, že jim jejich rodiny berou pasy, aby nemohly vycestovat. Bez něj nemají prakticky možnost se dostat ze země – a to ani, když jsou z prominentní rodiny.
Související
Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly
Muslimové , Saúdská Arábie , spojené arabské emiráty , Rahaf Kunúnová
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
před 59 minutami
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
před 2 hodinami
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
před 3 hodinami
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 4 hodinami
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 6 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 6 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 7 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 8 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 9 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 10 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 10 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 11 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 11 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 12 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 13 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 14 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady.
Zdroj: David Holub