Skrytý život arabských princezen: Nemohou snést islámská omezení, chtějí utéct

V březnu 2018 médii proběhla zpráva o nepovedeném útěku ženy ze Spojených arabských emirátů (SAE), která se pokusila uprchnout od své despotické rodiny. Dramatická událost vzbudila velkou pozornost, protože se nejednalo o obyčejnou ženu, ale o dceru premiéra SAE. A jak poukazuje magazín Foreign Policy, nejedná se o jediný případ. Dívky z prominentních rodin zvláště těžce nesou restriktivní opatření, které na ně klade tradiční islámské představy o správném chování žen.

Být dcerou velmi zámožného člověka je něčím, co by si možná řada dívek přála. V arabském světě však být dcerou vlivného šejka často znamená žít ve zlaté kleci. Na vlastní kůži si to vyzkoušela Latífa Maktúmová, dcera dunajského vládce  Muhammada Maktúma, premiéra SAE. V březnu se pokusila uprchnout, byla ale chycena. Od té doby o ní nikdo neslyšel.

Stanice BBC v prosinci zveřejnila její video, ve kterém říká, že „pokud se na něj díváte, není to zrovna dobře. Jsem buď mrtvá nebo ve velmi svízelné situaci“. Latífa ve videu vzpomíná na svůj první útěk v šestnácti, během kterého byla taktéž chycena. Byla dána na tři roky na samotku, její věznitelé ji bili a mučili. Od jejího otce měl přijít příkaz, že ji mají „bít, dokud nezemře“. Když plánovala svůj druhý útek už věděla, že ji smrt reálně hrozí.

Latífin příběh ukazuje na silnou nespokojenost, kterou cítí dcery prominentních blízkovýchodních rodin. Jako jejich „chudší“ vrstevnice, i ony se musí podřizovat nerovnoměrnému postavení mužů a žen v muslimské společnosti. Ženy v SAE i v ještě přísnější Saúdské Arábii musí poslouchat své mužské protějšky, ať jde o manžela, otce, bratra či strýce. Mají velmi omezené působení ve veřejném prostoru a v podstatě nemůžou sami dělat podstatná rozhodnutí bez souhlasu mužského protějšku.

Podle saúdské aktivistky, spisovatelsky a akademičky Haly Aldosariové je to pro dcery z prominentních rodin zvláště „nesnesitelné“. Mají totiž přístup k západním médiím, střetávají se s svobodně žijícími ženami, které pracují pro jejich rodiny. Vidí, jak vypadá svět mimo mříže jejich zlaté klece – a chtějí žít podle jeho pravidel.

Dvojí tvář

Jejich rodiny jim to nechtějí ale dovolit, navzdory tomu, že se před západním světem snaží tvářit jako progresivní podporovatelé ženských práv. Latífin otec např. nechává své dcery chodit po ulicích bez závoje, brojí proti domácímu násilí na ženách a prosazuje důležitost ochrany minorit.

To, co je sdělováno západnímu publiku, však nemusí vůbec platit doma. „Týrají mě a utiskují celý můj život. Se ženami se tu zachází jako s podlidmi. Můj otec nemůže pokračovat v tom, co nám všem dělá,“ napsala Lafíta bývalému francouzskému špionovi Hervé Jaubertovi, který pomáhal naplánovat útěk. Podle ní se její otec stará jen o svoji pověst.

Touto pověstí se nemíní ta u západního, ale primárně domácího publika, upozorňuje Foreign Policy. Přílišná emancipovanost dcer ji u konzervativní veřejnosti ohrožuje. Prosazují tedy, aby dívky podléhaly tradičním normám. A pokud by jejich dcery tyto normy překročily, aby byly náležitě potrestány.   

Dokladem tohoto odlišného vnímání prchání dívek z arabských zemí na Západě a v domácím prostředí, jsou reakce saúdských médií na úprk 18leté Rahaf Kunúnové, které se podařilo získat azyl v Kanadě. Saúdská média sahala až ke konspiračním teoriím, podle kterých Kanada chystá dívčí revoluci v Saúdské Arábii, případně, že Západ fingoval celý útěk, aby mohl poškodit zemi. Podle mnohých saúdských médií případ jen potvrdil důležitost mužského dozoru, aby mladé dívky nepodléhaly falešnému západnímu feminismu a nepáchaly dle saúdského wahhábismu smrtelný hřích, kterým je odstoupení od islámu.

Ačkoliv úspěšný útek 18leté dívky mihl inspirovat další, zároveň sloužil jako varování pro jejich mužské dohlížitele, aby uskutečnili potřebná opatření. Rafah byla kontaktována svými přítelkyněmi a dalšími dívkami, že jim jejich rodiny berou pasy, aby nemohly vycestovat. Bez něj nemají prakticky možnost se dostat ze země – a to ani, když jsou z prominentní rodiny.  

Související

Více souvisejících

Muslimové Saúdská Arábie spojené arabské emiráty Rahaf Kunúnová

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 21 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy