V březnu 2018 médii proběhla zpráva o nepovedeném útěku ženy ze Spojených arabských emirátů (SAE), která se pokusila uprchnout od své despotické rodiny. Dramatická událost vzbudila velkou pozornost, protože se nejednalo o obyčejnou ženu, ale o dceru premiéra SAE. A jak poukazuje magazín Foreign Policy, nejedná se o jediný případ. Dívky z prominentních rodin zvláště těžce nesou restriktivní opatření, které na ně klade tradiční islámské představy o správném chování žen.
Být dcerou velmi zámožného člověka je něčím, co by si možná řada dívek přála. V arabském světě však být dcerou vlivného šejka často znamená žít ve zlaté kleci. Na vlastní kůži si to vyzkoušela Latífa Maktúmová, dcera dunajského vládce Muhammada Maktúma, premiéra SAE. V březnu se pokusila uprchnout, byla ale chycena. Od té doby o ní nikdo neslyšel.
Stanice BBC v prosinci zveřejnila její video, ve kterém říká, že „pokud se na něj díváte, není to zrovna dobře. Jsem buď mrtvá nebo ve velmi svízelné situaci“. Latífa ve videu vzpomíná na svůj první útěk v šestnácti, během kterého byla taktéž chycena. Byla dána na tři roky na samotku, její věznitelé ji bili a mučili. Od jejího otce měl přijít příkaz, že ji mají „bít, dokud nezemře“. Když plánovala svůj druhý útek už věděla, že ji smrt reálně hrozí.
Latífin příběh ukazuje na silnou nespokojenost, kterou cítí dcery prominentních blízkovýchodních rodin. Jako jejich „chudší“ vrstevnice, i ony se musí podřizovat nerovnoměrnému postavení mužů a žen v muslimské společnosti. Ženy v SAE i v ještě přísnější Saúdské Arábii musí poslouchat své mužské protějšky, ať jde o manžela, otce, bratra či strýce. Mají velmi omezené působení ve veřejném prostoru a v podstatě nemůžou sami dělat podstatná rozhodnutí bez souhlasu mužského protějšku.
Podle saúdské aktivistky, spisovatelsky a akademičky Haly Aldosariové je to pro dcery z prominentních rodin zvláště „nesnesitelné“. Mají totiž přístup k západním médiím, střetávají se s svobodně žijícími ženami, které pracují pro jejich rodiny. Vidí, jak vypadá svět mimo mříže jejich zlaté klece – a chtějí žít podle jeho pravidel.
Dvojí tvář
Jejich rodiny jim to nechtějí ale dovolit, navzdory tomu, že se před západním světem snaží tvářit jako progresivní podporovatelé ženských práv. Latífin otec např. nechává své dcery chodit po ulicích bez závoje, brojí proti domácímu násilí na ženách a prosazuje důležitost ochrany minorit.
To, co je sdělováno západnímu publiku, však nemusí vůbec platit doma. „Týrají mě a utiskují celý můj život. Se ženami se tu zachází jako s podlidmi. Můj otec nemůže pokračovat v tom, co nám všem dělá,“ napsala Lafíta bývalému francouzskému špionovi Hervé Jaubertovi, který pomáhal naplánovat útěk. Podle ní se její otec stará jen o svoji pověst.
Touto pověstí se nemíní ta u západního, ale primárně domácího publika, upozorňuje Foreign Policy. Přílišná emancipovanost dcer ji u konzervativní veřejnosti ohrožuje. Prosazují tedy, aby dívky podléhaly tradičním normám. A pokud by jejich dcery tyto normy překročily, aby byly náležitě potrestány.
Dokladem tohoto odlišného vnímání prchání dívek z arabských zemí na Západě a v domácím prostředí, jsou reakce saúdských médií na úprk 18leté Rahaf Kunúnové, které se podařilo získat azyl v Kanadě. Saúdská média sahala až ke konspiračním teoriím, podle kterých Kanada chystá dívčí revoluci v Saúdské Arábii, případně, že Západ fingoval celý útěk, aby mohl poškodit zemi. Podle mnohých saúdských médií případ jen potvrdil důležitost mužského dozoru, aby mladé dívky nepodléhaly falešnému západnímu feminismu a nepáchaly dle saúdského wahhábismu smrtelný hřích, kterým je odstoupení od islámu.
Ačkoliv úspěšný útek 18leté dívky mihl inspirovat další, zároveň sloužil jako varování pro jejich mužské dohlížitele, aby uskutečnili potřebná opatření. Rafah byla kontaktována svými přítelkyněmi a dalšími dívkami, že jim jejich rodiny berou pasy, aby nemohly vycestovat. Bez něj nemají prakticky možnost se dostat ze země – a to ani, když jsou z prominentní rodiny.
Související

Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí

Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly
Muslimové , Saúdská Arábie , Spojené arabské emiráty , Rahaf Kunúnová
Aktuálně se děje
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
včera

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
včera

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
včera

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
včera

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství
včera

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
včera

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
včera

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků
včera

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
včera
Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...
Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.
Zdroj: Libor Novák