Skrytý život arabských princezen: Nemohou snést islámská omezení, chtějí utéct

V březnu 2018 médii proběhla zpráva o nepovedeném útěku ženy ze Spojených arabských emirátů (SAE), která se pokusila uprchnout od své despotické rodiny. Dramatická událost vzbudila velkou pozornost, protože se nejednalo o obyčejnou ženu, ale o dceru premiéra SAE. A jak poukazuje magazín Foreign Policy, nejedná se o jediný případ. Dívky z prominentních rodin zvláště těžce nesou restriktivní opatření, které na ně klade tradiční islámské představy o správném chování žen.

Být dcerou velmi zámožného člověka je něčím, co by si možná řada dívek přála. V arabském světě však být dcerou vlivného šejka často znamená žít ve zlaté kleci. Na vlastní kůži si to vyzkoušela Latífa Maktúmová, dcera dunajského vládce  Muhammada Maktúma, premiéra SAE. V březnu se pokusila uprchnout, byla ale chycena. Od té doby o ní nikdo neslyšel.

Stanice BBC v prosinci zveřejnila její video, ve kterém říká, že „pokud se na něj díváte, není to zrovna dobře. Jsem buď mrtvá nebo ve velmi svízelné situaci“. Latífa ve videu vzpomíná na svůj první útěk v šestnácti, během kterého byla taktéž chycena. Byla dána na tři roky na samotku, její věznitelé ji bili a mučili. Od jejího otce měl přijít příkaz, že ji mají „bít, dokud nezemře“. Když plánovala svůj druhý útek už věděla, že ji smrt reálně hrozí.

Latífin příběh ukazuje na silnou nespokojenost, kterou cítí dcery prominentních blízkovýchodních rodin. Jako jejich „chudší“ vrstevnice, i ony se musí podřizovat nerovnoměrnému postavení mužů a žen v muslimské společnosti. Ženy v SAE i v ještě přísnější Saúdské Arábii musí poslouchat své mužské protějšky, ať jde o manžela, otce, bratra či strýce. Mají velmi omezené působení ve veřejném prostoru a v podstatě nemůžou sami dělat podstatná rozhodnutí bez souhlasu mužského protějšku.

Podle saúdské aktivistky, spisovatelsky a akademičky Haly Aldosariové je to pro dcery z prominentních rodin zvláště „nesnesitelné“. Mají totiž přístup k západním médiím, střetávají se s svobodně žijícími ženami, které pracují pro jejich rodiny. Vidí, jak vypadá svět mimo mříže jejich zlaté klece – a chtějí žít podle jeho pravidel.

Dvojí tvář

Jejich rodiny jim to nechtějí ale dovolit, navzdory tomu, že se před západním světem snaží tvářit jako progresivní podporovatelé ženských práv. Latífin otec např. nechává své dcery chodit po ulicích bez závoje, brojí proti domácímu násilí na ženách a prosazuje důležitost ochrany minorit.

To, co je sdělováno západnímu publiku, však nemusí vůbec platit doma. „Týrají mě a utiskují celý můj život. Se ženami se tu zachází jako s podlidmi. Můj otec nemůže pokračovat v tom, co nám všem dělá,“ napsala Lafíta bývalému francouzskému špionovi Hervé Jaubertovi, který pomáhal naplánovat útěk. Podle ní se její otec stará jen o svoji pověst.

Touto pověstí se nemíní ta u západního, ale primárně domácího publika, upozorňuje Foreign Policy. Přílišná emancipovanost dcer ji u konzervativní veřejnosti ohrožuje. Prosazují tedy, aby dívky podléhaly tradičním normám. A pokud by jejich dcery tyto normy překročily, aby byly náležitě potrestány.   

Dokladem tohoto odlišného vnímání prchání dívek z arabských zemí na Západě a v domácím prostředí, jsou reakce saúdských médií na úprk 18leté Rahaf Kunúnové, které se podařilo získat azyl v Kanadě. Saúdská média sahala až ke konspiračním teoriím, podle kterých Kanada chystá dívčí revoluci v Saúdské Arábii, případně, že Západ fingoval celý útěk, aby mohl poškodit zemi. Podle mnohých saúdských médií případ jen potvrdil důležitost mužského dozoru, aby mladé dívky nepodléhaly falešnému západnímu feminismu a nepáchaly dle saúdského wahhábismu smrtelný hřích, kterým je odstoupení od islámu.

Ačkoliv úspěšný útek 18leté dívky mihl inspirovat další, zároveň sloužil jako varování pro jejich mužské dohlížitele, aby uskutečnili potřebná opatření. Rafah byla kontaktována svými přítelkyněmi a dalšími dívkami, že jim jejich rodiny berou pasy, aby nemohly vycestovat. Bez něj nemají prakticky možnost se dostat ze země – a to ani, když jsou z prominentní rodiny.  

Související

Více souvisejících

Muslimové Saúdská Arábie spojené arabské emiráty Rahaf Kunúnová

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

před 2 hodinami

důchody

Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda

S příchodem nového roku nás čeká řada důležitých změn, které ovlivní každodenní život většiny obyvatel České republiky. Některé změny budou znamenat vyšší náklady pro občany, jiné přinesou nové možnosti a ulehčení v určitých oblastech. Podívejte se na klíčové novinky, které nás od 1. ledna 2025 čekají.

před 3 hodinami

Ohňostroje

Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost

Němečtí představitelé vyzvali k razantnímu zásahu proti nelegálně dováženým a domácím „ohňostrojovým bombám“ po smrti pěti lidí na Silvestra, kteří zahynuli při výbuchu pyrotechniky. Tyto pyrotechnické výrobky, určené pro osobní použití, jsou často přiváženy z Polska a České republiky a kombinovány s domácími předměty, což vede k mnohem silnějším výbuchům.

před 4 hodinami

Dušan Holý

V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog

Ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel profesor Masarykovy univerzity, zpěvák, etnolog a muzikolog Dušan Holý. Tento mezinárodně uznávaný znalec lidové hudby, narozený v obci Hrubá Vrbka, byl jednou z nejvýraznějších postav evropské etnomuzikologie. Informaci o jeho úmrtí zveřejnila obec Hrubá Vrbka na svých facebookových stránkách.

před 6 hodinami

Bhópál zahalil jedovatý mrak. Tisíce lidí začaly v noci umírat v ohromných bolestech.

Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá

Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.

před 6 hodinami

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.

před 7 hodinami

Policie USA

Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí

V newyorské čtvrti Queens došlo k dramatické střelbě, při níž bylo zraněno deset lidí, kteří čekali před nočním klubem Amazura na začátek soukromé akce. Podle policie čtyři ozbrojení muži zaútočili na skupinu mladých lidí ve věku 16 až 20 let kolem 23:15 místního času.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu

Děsivý útok v New Orleans na Nový rok, při kterém zahynulo 15 lidí a dalších 35 bylo zraněno, otřásl Spojenými státy a přitáhl pozornost celého světa. Tento čin, popisovaný úřady jako teroristický útok, vyvolal ostré reakce jak od současného prezidenta Joea Bidena, tak od nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

před 10 hodinami

Helena Zeťová

Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

před 10 hodinami

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Moldavsko

Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi

Na Nový rok přestal ruský plyn proudit přes Ukrajinu, což Kyjev označil za „historický“ krok. Ukončení tranzitu znamená zastavení toku financí z plynu, které Rusko využívalo k financování své invaze na Ukrajinu. V sousedním Moldavsku tento krok ale vyvolává obavy z energetické krize, zejména v separatistickém regionu Podněstří, které je ekonomicky závislé na ruském plynu. Uvedl to server BBC.

před 12 hodinami

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.

před 13 hodinami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí

Situace na východě Ukrajiny se dramaticky mění, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin na své prosincové tiskové konferenci. Podle jeho slov probíhá pohyb na celé frontové linii každý den. V regionu Donbas ruská válečná mašinérie pomalu, ale jistě postupuje otevřenými poli, přičemž obsazuje a ničí vesnice i města. Pro místní obyvatele to znamená buď útěk před hrozbou bojů, nebo zoufalou evakuaci ve chvíli, kdy už granáty dopadají v jejich blízkosti.

před 14 hodinami

včera

Luděk Mikloško

Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá

Bývalý fotbalový reprezentační brankář Luděk Mikloško, který na klubové úrovni mimo jiné oblékal i dres anglického West Hamu a v současnosti pracuje pro Baník Ostrava jako sportovní ředitel, oznámil klubovému webu Kladivářů má rakovinou. Zároveň však prozradil, že nehodlá podstupovat klasickou chemoterapii, přičemž to odůvodnil tím, že chce žít normální život. 

včera

Nikola Ogrodníková

Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě

Bronzová medailistka z Letních olympijských her v Paříži 2024 oštěpařka Nikola Ogrodníková oznámila přerušení kariéry. Důvodem je radostná zpráva, že se svým partnerem hokejistou Petrem Vránou čekají svého prvního potomka. Pár už vychovává syna Lea z Vránova předešlého manželství. 

včera

Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma

Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy