Uprchlé saúdské ženy se bojí o svůj život. Jsme pronásledovány, na velvyslanectvích mizí lidé, tvrdí

Případ uprchlé Saúdské Arabky Rahaf Kunúnové vzbudil celosvětovou pozornost médií. Začalo se hovořit i jistém druhu revolty mezi saúdskými ženami, opouštějící svou zem z důvodu velkých omezení a útlaku, kterých v ní čelí. Podle zjištění magazínu New Yorker však tyto ženy čelí i po svém útěku – a právě kvůli němu – výhružkám, obtěžování a útokům ze strany ropného království.

24letá Rana si mohla úlevou odechnout, když se jí podařilo po dramatickém útěku uprchnout od despotického otce a účelového, nedobrovolného svazku s cizím mužem a získat azyl v Německu. Brzy však zjistila, že svou akcí k sobě obrátila hněv silnějších nepřátel.

Několik týdnů poté, co se usadila v Německu, jí přišla zpráva od jejího přítele a obchodního partnera, který ji informoval, že obchod na opravu telefonů, který pomohla rozjet, se dostal kvůli jejímu útěku do finančních potíží. Vláda zamrazila jeho aktiva. Rana se pokoušela situaci vyřešit před svého právníka, bez výsledku. Saúdská vláda jí nabídla jedinou možnost – navštívit saúdskou ambasádu a vyřešit to zde.

Rana není jediná uprchlá občanka, kterou se saúdská vláda pokoušela prostřednictvím zmrazení účtů přinutit k navštívení ambasád a setkání se s saúdskými úředníky. Mnozí ze saúdských uprchlíků, kteří výzvu vyslyšeli, poté zmizeli, vysvětluje Rana, proč se zdráhala jít na ambasádu. „ Uvnitř ambasády nejsem v Německu. Jsem na jejich území. Mohla bych zmizet a nikdo by mi nemohl pomoci“.

Ostře sledovaný případ na ambasádě zavražděného kritika režimu, novináře Džamála Chášukdžího, se zdá jí dávat za pravdu. Událost vynesla na světlo temnější tvář korunního prince Muhammada bin Salmána (MBS), o kterém se spekuluje, že stál za vraždou. MBS se pokouší v zemi i v zahraničí vystupovat jako reformátor, podle Rany však za jeho neoficiální vlády Saúdská Arábie ještě posílila svou umlčovací kampaň namířenou proti odpůrcům režimu, ať se jedná o aktivní politické disidenty či ženy, jejichž útěk vrhá stín na MBS vyzdvihovanou emancipaci saúdských žen (jako je např. povolení řídit auto).

Rana spolu s další saúdskou uprchlíci, Farah, uvádí některé taktiky, které režim používá, aby jim jejich pobyt co nejvíce znepříjemnil. Jejich rodinní příslušníci, kteří zůstali v Saúdské Arábii, jsou vystavěny harašení a jejich znemožňováno vycestovat či komunikovat s uprchlicemi.

Farah před jejím domovem zastavili dva cizí muži, kteří jí varovali, že ví kdo je a že bude svého činu litovat. Ve stejný čas na její WhatsApp přišla zpráva od muže, který se představil jako zaměstnanec saúdského ministerstva vnitra. Poslal jí obrázek svého stolu, na kterou měl složku s jejím jménem a fotografií nařizující její zatčení. Později též byla pronásledována dodávkou, kterou dle ní zcela nepochybně řídili muži, které potkala dříve.

Saúdští studenti působící na zahraniční univerzitě uvádí, že pokud publikují na sociálních sítích své politické názory neshodující se s státní propagandou, je jim okamžitě ze strany saúdských úředníků vyhrožováno, že jejich školní finanční zdroje budou okamžitě ukončeny, pokud v tom budou pokračovat.

Podle zjištění listu New York Times Saúdská Arábie provozovala armádu twitterových trollů, kteří útočili na exilové kritiky režimu. Farma shromažďuje seznamy kritiků, kteří jsou pak vystavěni urážkám a zastrašování. Zavražděný novinář měl proti této farmě bojovat, spekuluje se, že právě proto byl zavražděn. Trollí kampaň měl řídit Saúd Kahtání, poradce MBS pro sociální média, který byl po oznámení smrti Chášukdžího zbaven funkce.

Počet lidí, kteří opustili Saúdskou Arábii a začali vyhledávat azyl stoupl od doby, kdy MBS převzal moc. Zatímco v roce 2015 to bylo 575 případů, v roce 2017 to bylo více než 1200. Mnozí z nich se museli vrátit domů, protože úřady daných zemí došli k závěru, že jim nehrozí nebezpečí. Podle Rany však sice není v Saúdské Arábii válka, ale nebezpečí zde je přítomno velké. Další případy žen prchajících před dusivou atmosférou velmi konzervativní společnosti se jí zdají dávat za pravdu.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Rahaf Kunúnová Džamál Chášakdží (novinář)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

Rusko poslalo během března na Ukrajinu stovky raket, dronů a tisíce bomb

Při dubnových útocích na Ukrajinu použilo Rusko více než 300 raket, přibližně 300 dronů íránské výroby Šáhid a více než 3200 naváděných bomb. Uvedl to podle agentury Reuters ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy