Největší protičínský protest ve Střední Asii rozehnala policie

Kyrgyzská policie dnes v hlavním městě Biškeku rozehnala demonstraci proti vlivu Číny v této zemi a zadržela nejméně 20 lidí. Podle agentury Reuters to byl zatím největší protičínský protest v celé Střední Asii. Téma vztahu k čínskému sousedovi se může stát jedním z hlavních témat nadcházejících parlamentních voleb.

Stovky demonstrantů se sešly na hlavním náměstí v Biškeku a žádaly zastavit vydávání pracovních povolení občanům Číny, vypovědět nelegální čínské přistěhovalce a také snížit objem dluhu, který má země vůči Číně. Kyrgyzskou vládu rovněž vyzvali, aby omezila vliv Číny a také aby zakázala smíšená kyrgyzsko-čínská manželství.

Když uplynul čas vyhrazený pro shromáždění, desítky protestujících se vydaly demonstrovat před úřad prezidenta. V tu chvíli zakročila policie, která zadržela několik osob a shromáždění rozehnala. Podle ruského deníku Nězavisimaja gazeta bylo zatčeno nejméně 20 lidí.

Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov již dříve při podobných protestech prohlásil, že "ti, kteří se pokusí narušit kyrgyzsko-čínské přátelství", budou trestně stíháni. Kritika čínského vlivu v zemi se podle ruského deníku stává jedním z hlavních témat kyrgyzské protivládní opozice před blížícími se parlamentními volbami v roce 2020.

Protičínské nálady v této šestimilionové postsovětské republice vzrostly po rok starém incidentu, kdy modernizace elektrárny neodborně prováděná čínskou firmou způsobila v Biškeku pětidenní výpadek dodávek elektrického proudu. Firma nikdy nebyla oficiálně obviněna z jakéhokoliv pochybení.

Podobná demonstrace se v hlavním městě Biškeku konala už začátkem ledna. "Vedení Kyrgyzstánu si bez jakékoliv konzultace s lidmi vzalo od Číny půjčky, čímž nás všechny uvrhlo do finanční závislosti. Proti tomu zde protestujeme," řekl tehdy jeden z demonstrantů stanici Rádio Svobodná Evropa. Podle deníku Nězavisimaja gazeta dluží Kyrgyzstán Pekingu 1,7 miliardy dolarů (přes 38 miliard Kč), což představuje více než 40 procent vnějšího dluhu země.

Nepřátelství vůči Pekingu podpořily také zprávy o masovém věznění etnických Kyrgyzů v západočínské provincii Sin-ťiang spolu s příslušníky příbuzného turkicko-muslimského národa Ujgurů. Čínské úřady považují internaci menšinových muslimských národů v převýchovných táborech ve své neklidné provincii za součást deradikalizačního programu. V roce 2016 byli při sebevražedném atentátu zraněni tři zaměstnanci čínského velvyslanectví v Biškeku. Kyrgyzská vláda označila za jeho strůjce ujgurské povstalce.

Čína je jedním z největších investorů ve Střední Asii a významným obchodním partnerem regionu, který je klíčovou součástí její iniciativy nová Hedvábná stezka.

Podle místopředsedy kyrgyzské vlády Kubatbeka Boronova se demonstranti nechali unést vlastním strachem. Ve skutečnosti podle něj přišlo do země v posledních dvou letech pouhých 1000 Číňanů, smíšených kyrgyzsko-čínských manželství je prý pouze 60.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán Peking policie Čína Demonstrace

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ

Rusko ve čtvrtek ráno zřejmě zasáhlo ukrajinské město Dnipro mezikontinentální balistickou střelou. Podle bezpečnostní experta Josefa Krause z brněnské Masarykovy univerzity Moskva tímto demonstrovala sílu, zásadní změny v konfliktu nebo vztazích Západu s Ruskem ale nepředpokládá.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy