Filipínští muslimové si odhlasovali autonomii, proti křesťanům válčí už desítky let

Muslimové na jihofilipínském ostrově Mindanao v referendu schválili vznik nové autonomní oblasti Bangsamoro na jihu země. Vyplývá to z výsledků hlasování, které dnes zveřejnili oficiální činitelé a o kterých informovala agentura AFP. Tento krok by měl vést k míru po desítkách let ozbrojeného konfliktu, který si vyžádal na 150.000 obětí. Referendum se konalo 21. ledna.

Šestého února bude referendum v provinciích Lanao del Norte a Cotabato, kde rovněž žije početná muslimská menšina; voliči budou rozhodovat, zda se k nově vzniklému regionu Bangsamoro připojí.

Muslimové se v oblasti chopili zbraní v 70. letech minulého století s požadavkem autonomie nebo nezávislosti převážně muslimského jihu země, která je jinak převážně katolická.

Komplikované jednání mezi Manilou a nejdůležitější povstaleckou skupinou Fronta islámského osvobození Morů (MILF) vyvrcholilo v roce 2014 podpisem mírové smlouvy. Později však dohoda uvízla ve filipínském parlamentu, kde se schvalování zablokovalo až do loňského roku.

Vůdce rebelů MILF Murad Ebrahim opakovaně řekl, že vytvoření životaschopného muslimského autonomního regionu je nejlepším prostředkem proti několika menším radikálním skupinám, které působí na Mindanau a jsou napojené na IS. Ostrov je domovem velké části více než pětimilionové muslimské menšiny na Filipínách.

"Obecně lze říci, že tyto odštěpenecké skupiny jsou výsledkem frustrace z mírového procesu," řekl Ebrahim poté, co prezident Rodrigo Duterte loni v červenci podepsal zákon o vytvoření autonomního regionu, jenž ponese název Bangsamoro.

Podpisem mírové dohody se povstalci vzdali svého cíle vytvořit nezávislý stát. Výměnou za to získají autonomii, ačkoliv původně byl ve hře také vznik federální jednotky s vyššími pravomocemi. Součástí dohody je odzbrojení 30.000 až 40.000 bojovníků MILF.

Staletí španělské a americké koloniální nadvlády a posléze přílivu osadníků z křesťanské části Filipín postupně učinila z muslimů na Mindanau menšinu. Rozpoutal se konflikt o půdu, přírodní zdroje a podíl na politické moci. Odpor povstalců byl filipínskou armádou mnohokrát brutálně potlačen, což však vyvolávalo ještě větší odpor muslimského obyvatelstva.

Špatná bezpečnostní situace mimo jiné vedla k únosům kvůli výkupnému, které prováděla teroristická skupina Abu Sayyafa, jež se mírových rozhovorů neúčastní.

Související

Více souvisejících

Filipíny Muslimové referendum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy