Skandál ve světě medicíny. Stovky studií nejspíš vznikly díky orgánům popravených vězňů

Nová australská studie volá po stažení více než čtyř stovek vědeckých publikací zaměřených na problematiku transplantací orgánů. Její autoři se obávají, že byly tyto orgány získány od popravených čínských vězňů. Odborné lékařské časopisy, které výzkumy publikovaly, tak porušily mezinárodně přijímané etické standardy.

Hlavním autorem studie je profesorka klinické etiky Wendy Rogersová. Časopisy, vědci i lékaři, kteří problémové studie využívali, jsou podle ní spoluvinní v „barbarských metodách získávání orgánů“, uvedl deník Guardian.

„Ze strany čelních vědeckých představitelů neexistuje skutečný nátlak na Čínu, aby byla více transparentní,“ vysvětlila Rogersová. „Zdá se, že si každý myslí – nic nám do toho není. Mlčení světa v otázce této barbarské praxe musí přestat.“

Transplantace orgánů v Číně je již dlouhou dobu kritizována ze strany lidskoprávních organizací. Zatímco podle Pekingu se v zemi odehraje asi 10 000 transplantací ročně, podle dat z tamních nemocnic je toto číslo ve skutečnosti až desetinásobně vyšší. Zjistila to zpráva publikovaná v roce 2016, která zároveň přinesla důkazy, že jsou často orgány odebírány popraveným „vězňům svědomí“. Evropský parlament praxi v roce 2017 odsoudil a vyzval Peking, aby ji ukončil.

Ve studii, kterou provedla Rogersová se svým týmem, zkoumali 445 vědeckých publikací, při nichž bylo zmapováno více než 85 000 případů transplantací. U 99 procent přitom nebylo uvedeno, zda dali dárci s odebráním orgánů souhlas. „Transplantační komunita selhala v implementaci etických standardů, když nedodržela zákaz publikování výzkumů, v nichž byly použity orgány popravených vědců,“ stojí v závěru studie.

„Voláme po okamžitém stažení všech prací, které k výzkumu využily orgány od popravených vězňů a po mezinárodním summitu, který by stanovil pravidla, jak zacházet s čínským transplantačním výzkumem,“ vyzvali australští vědci.

Čína sice v roce 2015 ohlásila, že přestane orgány tímto způsobem získávat, nepřijala však žádné zákony, které by praxi reálně ukončily. Amnesty International a další lidskoprávní organizace se obávají, že v ní Peking nadále pokračuje.

V prosinci 2018 vydal panel „Čínský tribunál“ kritickou zprávu, v níž se situací v zemi zabýval. „Členové tribunálu jsou si jisti – jednomyslně a bez jakýchkoliv pochyb – že bylo v Číně praktikováno odebírání orgánů vězňům svědomí po dlouhé časové období a docházelo k němu u velmi vysokého počtu obětí,“ konstatoval tribunál.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace Peking amnesty international Čína lékaři operace Nevinní vězni

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy