Skandál ve světě medicíny. Stovky studií nejspíš vznikly díky orgánům popravených vězňů

Nová australská studie volá po stažení více než čtyř stovek vědeckých publikací zaměřených na problematiku transplantací orgánů. Její autoři se obávají, že byly tyto orgány získány od popravených čínských vězňů. Odborné lékařské časopisy, které výzkumy publikovaly, tak porušily mezinárodně přijímané etické standardy.

Hlavním autorem studie je profesorka klinické etiky Wendy Rogersová. Časopisy, vědci i lékaři, kteří problémové studie využívali, jsou podle ní spoluvinní v „barbarských metodách získávání orgánů“, uvedl deník Guardian.

„Ze strany čelních vědeckých představitelů neexistuje skutečný nátlak na Čínu, aby byla více transparentní,“ vysvětlila Rogersová. „Zdá se, že si každý myslí – nic nám do toho není. Mlčení světa v otázce této barbarské praxe musí přestat.“

Transplantace orgánů v Číně je již dlouhou dobu kritizována ze strany lidskoprávních organizací. Zatímco podle Pekingu se v zemi odehraje asi 10 000 transplantací ročně, podle dat z tamních nemocnic je toto číslo ve skutečnosti až desetinásobně vyšší. Zjistila to zpráva publikovaná v roce 2016, která zároveň přinesla důkazy, že jsou často orgány odebírány popraveným „vězňům svědomí“. Evropský parlament praxi v roce 2017 odsoudil a vyzval Peking, aby ji ukončil.

Ve studii, kterou provedla Rogersová se svým týmem, zkoumali 445 vědeckých publikací, při nichž bylo zmapováno více než 85 000 případů transplantací. U 99 procent přitom nebylo uvedeno, zda dali dárci s odebráním orgánů souhlas. „Transplantační komunita selhala v implementaci etických standardů, když nedodržela zákaz publikování výzkumů, v nichž byly použity orgány popravených vědců,“ stojí v závěru studie.

„Voláme po okamžitém stažení všech prací, které k výzkumu využily orgány od popravených vězňů a po mezinárodním summitu, který by stanovil pravidla, jak zacházet s čínským transplantačním výzkumem,“ vyzvali australští vědci.

Čína sice v roce 2015 ohlásila, že přestane orgány tímto způsobem získávat, nepřijala však žádné zákony, které by praxi reálně ukončily. Amnesty International a další lidskoprávní organizace se obávají, že v ní Peking nadále pokračuje.

V prosinci 2018 vydal panel „Čínský tribunál“ kritickou zprávu, v níž se situací v zemi zabýval. „Členové tribunálu jsou si jisti – jednomyslně a bez jakýchkoliv pochyb – že bylo v Číně praktikováno odebírání orgánů vězňům svědomí po dlouhé časové období a docházelo k němu u velmi vysokého počtu obětí,“ konstatoval tribunál.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace Peking amnesty international Čína lékaři operace Nevinní vězni

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy