Čína popírá smrt ujgurského hudebníka. Zveřejnila VIDEO, dle kritiků na něm něco nesedí

Čína dnes odsoudila Turecko za jeho tvrzení, že známý básník a hudebník z menšinového ujgurského etnika Abdurehim Heyit zemřel v čínském internačním táboře. Peking zveřejnil krátkou videonahrávku, která podle něj dokazuje, že je Ujgur naživu. Pokračuje tak diplomatická roztržka mezi oběma zeměmi, kterou o víkendu vyvolala výzva Ankary, aby Čína zavřela takzvané převýchovné tábory, v nichž drží více než milion příslušníků turkického etnika Ujgurů.

Čínské ministerstvo zahraničí již v neděli obvinění označilo za lež a vyzvalo tureckou vládu, aby nařčení ze špatného zacházení s Ujgury stáhla. Čínská státní rozhlasová stanice China Radio International (CRI) ve svém vysílání v turečtině později publikovala 26vteřinové video, v němž vystupuje muž oblečený v černobílém svetru. Tvrdí o sobě, že je Heyit a že se těší dobrému zdraví.

"Dnes je 10. února 2019. V současnosti jsem vyšetřován pro možné porušení zákonů. Jsem v dobrém zdravotním stavu a nikdy jsem nebyl vystaven týrání," prohlásil mimo jiné dotyčný. Agentura Reuters uvedla, že nebyla schopna potvrdit pravost videa z nezávislých zdrojů.

Podle mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing video dokazuje, že tvrzení Ankary o smrti hudebníka byla "absurdní lež". "Turecká strana udělala velkou, nezodpovědnou chybu. Čína předložila oficiální stížnost a vyzvala Turecko, aby odhalilo zdroj této informace," dodala mluvčí.

Ujgurští aktivisté nicméně upozornili na nepřirozený řečový projev i mimiku hudebníka a vyjádřili podezření, že svá prohlášení ve videu pronášel pod nátlakem. Nevyloučili ani digitální úpravu nahrávky.

Ujgurové jsou muslimské etnikum žijící hlavně v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Mluví jazykem, který je příbuzný turečtině. Čínské úřady drží Ujgury v táborech pod záminkou boje proti terorismu. OSN již dříve vyzvala k jejich propuštění.

Turecké ministerstvo zahraničí o víkendu Čínu obvinilo, že Ujgury "mučí v koncentračních táborech". V jednom z těchto táborů v Sin-ťiangu si údajně odpykával osmiletý trest i hudebník Abdurehim Heyit, známý hrou na dvoustrunný nástroj zvaný dutar. Heyit studoval v Pekingu a svého času byl v Číně velmi uznávaný.

Úřady hudebníka prý zadržely kvůli písni zvané Otcové. Její text vychází z ujgurské básně, která vyzývá mladší generace, aby respektovaly oběti svých předků. Osudnými se Heyitovi stala slova "váleční mučedníci", která očividně vedla čínské úřady k závěru, že hudebník představuje teroristickou hrozbu, napsal server BBC. Turecko o víkendu uvedlo, že Heyit je po smrti.

Související

Richard Turcsányi Rozhovor

Čína chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval. Expert pro EZ odhalil vztahy Trumpa s Pekingem

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vylíčil čínský přístup ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Také popsal, jak se bude Trump chovat k Číně. „Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane,“ říká.

Více souvisejících

Čína Ujgurové Abdurehim Heyit (ujgurský hudebník) Turecko

Aktuálně se děje

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

včera

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy