Osm měsíců po historickém summitu v Singapuru se ve středu 27. února ve vietnamské metropoli Hanoji sejdou ke svému druhému jednání americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Při červnovém setkání slíbili oba státníci, že budou pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova. Od té doby ale nebylo v této záležitosti dosaženo výraznějšího pokroku a svět nyní očekává konkrétnější plán, který by přiměl Severní Koreu ukončit své jaderné programy a zbavit se atomových zbraní.
Severní Korea v průběhu uplynulého roku učinila některé vstřícné kroky, včetně zastavení testů jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Propustila americké vězně a vrátila část ostatků amerických vojáků, kteří padli na jejím území během korejské války v 50. letech minulého století. Pchjongjang rovněž v květnu za přítomnosti zahraničních novinářů provedl operaci, při níž podle svých slov zlikvidoval své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje.
Rumours are that the summit in Hanoi between Donald Trump and Kim Jong-un will take place at the Government Guesthouse. The entrance is blocked but people can be seen cleaning and fixing the garden and the building.#TrumpKimVietnam #TrumpKimSummit pic.twitter.com/IfmeyoiE2V
— Claus Blok Thomsen (@clausblok) 25. února 2019
V listopadu ale Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že Severní Korea nadále vyvíjí činnost ve svém hlavním jaderném zařízení v Jongbjonu. Zahraniční experti navíc na základě satelitních snímků opakovaně upozornili, že KLDR rozšiřuje svá raketová odpaliště a pokračuje ve výrobě balistických střel.
Očekávání od dvoudenního summitu v Hanoji jsou vyšší, než byla v loňském roce, kdy pouhé podání rukou amerického a severokorejského vůdce bylo považováno za historickou událost. Pokud má být hanojská schůzka považována za úspěšnou, měla by podle expertů stanovit časový rámec pro proces jaderného odzbrojení KLDR a uvést konkrétní opatření k dosažení tohoto cíle. Pro ověření severokorejských slibů týkajících se jaderného odzbrojení je důležité, aby KLDR znovu vpustila mezinárodní inspektory do svých nukleárních zařízení a předložila úplný seznam svých jaderných zařízení, na čemž minulé dohody ztroskotaly.
„Washington chce znát plný rozsah severokorejských programů pro vývoj zbraní hromadného ničení, požaduje přístup expertů do klíčových zbrojních zařízení KLDR a jejich monitorování a konečně odvezení a zničení zásob štěpného materiálu, zbraní, raket, odpalovacích zařízení a dalších zbraní hromadného ničení,“ prohlásil ve svém nedávném projevu americký zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun.
Severní Korea chce na oplátku od Spojených států především postupné rušení hospodářských sankcí, které ochromují její ekonomiku. To ovšem Washington odmítá a trvá na tom, že KLDR se musí nejprve „zcela, ověřitelně a nezvratně“ zbavit svých atomových zbraní, a teprve poté mohou být sankce odvolány.
Podle analytiků je pravděpodobnější, že by Trump mohl Severní Koreji vyjít vstříc v jejím druhém zásadním požadavku, kterým je podpis mírové dohody nahrazující smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950-1953. Pchjongjang v minulosti opakovaně žádal uzavření mírové dohody se Spojenými státy, protože právě ony jsou přímým signatářem smlouvy o příměří. Tu podepsali 27. července 1953 v Pchanmundžomu generálplukovník americké armády Kelly Harrison jako reprezentant společného velitelství jednotek OSN a severokorejský generál Nam Il jako představitel Korejské lidové armády a Čínské dobrovolnické armády.
Washington se doposud zdráhal oficiální konec války vyhlásit, i proto, že by podpis mírové dohody pomohl KLDR vystupňovat svou kampaň za stažení 28.500 amerických vojáků z Jižní Koreje. Nynější šéf Bílého domu ale dal najevo, že nechce podporovat přítomnost amerických vojáků v Jižní Koreji déle, než to bude nutné, protože je to pro Spojené státy zbytečně nákladné.
Již těsně po červnovém summitu americký prezident oznámil jako gesto dobré vůle pozastavení pravidelných americko-jihokorejských vojenských manévrů, které byly každoročně terčem ostré kritiky KLDR, jež je označovala za nácvik invaze.
Vyhlášení konce korejského konfliktu by bylo rovněž v souladu s Trumpovou snahou ukončit „nekonečné války“ a znamenalo by přelomovou událost, která by přinesla americkému prezidentovi žádanou pozornost. Někteří komentátoři před summitem upozornili, že Trump si dělá naděje na zisk Nobelovy ceny za mír a mohl by tomu své kroky v Hanoji podřídit.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Severní Korea (KLDR) , Donald Trump , Kim Čong-un , Severokorejské zbraně , Jaderné zbraně , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 3 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 5 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 13 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek