
Mezi Indií a Pákistánem to vře. Indické stíhačky se pohybovaly v pákistánské části sporného území Kašmír. Vůdce pákistánské opozice vyzval Indii, aby se změnila svoji válečnou stratii, jinak Pákistán dobije její hlavní město. Nynější zesílené napětí mezi oběma státy se může ještě posílit v souvislosti s globálním oteplováním a vysycháním klíčových vodních zdrojů, které se nachází právě v Kašmíru.
Příčinou obnovených tenzí byl nedávný sebevražedný útok v indické části sporné oblasti Kašmír, který měl za následek 40 mrtvých. K útoku se přihlásila teroristická skupina Džaíš Muhammad, která působí v Pákistánu a které se např. připisuje útok na indický parlament v roce 2001, který málem přivedl Pákistán a Indii na pokraj války. Indie obviňuje Pákistán, že proti skupině dostatečně tvrdě nevystupuje.
Indie v uskutečnila současný útok v pákistánské části Kašmíru, kde se měli skrývat teroristé kvůli údajnému echu, že se chystají na další akci – a samozřejmě v odvetu na předchozí sebevražednou misi. Nejmenovaný indický vládní zdroj sdělil agentuře Reuters, že nálet si vyžádal životy tří set extremistů. Podle indické diplomacie bylo jeho terčem výcviková základna Balakot v odlehlém údolí pákistánské provincie Chajbar Pachtunchvá.
Pákistán uvedl, že úder si nevyžádal žádné oběti a nezpůsobil ani závažnější materiální škody. K indickým letadlům dle pákistánské armády ihned vzlétly pákistánské stíhačky a vyprovodily je k indickým hranicím.
Vůdce pákistánské opozice, Šahbáz Šaríf z Pákistánské muslimské ligy, varoval indické vedení, aby „znovupromyslelo svoji válečnou strategii“ a „ přišlo k rozumu“ a nezatáhlo Indii a Pákistán do války. Jinak Indii hrozí, že Pákistán postaví svoji vlajku v Novém Díllí, citují jej pákistánská média.
List New York Times reportuje, že obě strany už připravily své vojáky na hranice pro případ vypuknutí konfliktu. Tato možnost je podle analytiků naštěstí poměrně malá, skutečností však je, že Indie a Pákistán jsou nyní ve velkém napětí, zčásti i kvůli tomu, že se blíží indické parlamentní volby a současný indický premiér Naréndra Módí, který prosazuje velmi nacionalistickou agendu, nechce vypadat před indickou veřejností slabě.
Kašmír a války o vodu
Hlavním zdrojem sporů mezi Indií a Pákistánem zůstává sporná provincie Kašmír, o kterou spolu v letech 1947-1948 vedly válku. V roce 1965 se rozhořela druhá válka o Kašmír. Ten je nyní rozdělen na indickou a pákistánskou část, přičemž obě země si ale nárokují právo na celou oblast.
Kašmír je pro obě země důležitý především proto, že je střediskem klíčových vodních zdrojů. Obě země se dohody The Indus Water Treaty z roku 1960 dělí o vodu ze tří „západních řek, které protékají indickým územím dále do Pákistánu. Podle dohody patří tyto řeky sice Pákistánu, Indie je ale může volně používat k vlastní spotřebě. Další tři „východní“ řeky patří Indii, tečou ale i do Pákistánu.
Právě využívání hrozeb „utužení kohoutku“ vytváří mezi oběma zeměmi značné napětí. Indie v reakci na sebevražedný teroristický útok hrozila, že zastaví podíl vody, který teče do Pákistánu.
Pro Pákistán by to byl značný úder. Jak upozorňuje specialista na Jižní Asii z Harvardské univerzity, profesor Sunil Amrith, v rozhovoru pro magazín Foreign Policy , Pákistán patří mezi země, které nejvíce využívají vody a jsou i nejvíce ohroženy jejím nedostatkem. Podle některých odhadů by do roku 2025 měl Pákistán ztratit asi 31 miliónů hektarů vody. Země využívá každoročně asi 104 miliónů akrů vody pro zemědělské zavlažování. Nedostatek vody by tedy měl významný dopad na život statisíců zemědělců.
Podle odborníků jsou však indické hrozby zamezení vody mířeny nikoliv na Pákistán jako na indické publikům a nelze je tedy třeba brát tak vážně. Nicméně, obě země se budou muset vypořádat s výzvami, které přináší globální oteplování a postupující vysychání vodních zdrojů. Ačkoliv se nedá čekat, že by nyní vypukla mezi oběma zeměmi válka, v budoucnu, jak na Kašmír navázané vodní zdroje budou vzácnější, by tato možnost mohla padnout na stůl. Třetí válka o Kašmír by tentokrát mohla být tou konečnou, protože obě země mají k dispozici nukleární zbraně.
Související

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda
Indie , Pákistán , Kašmír , Voda , Su-30
Aktuálně se děje
před 56 minutami

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
před 1 hodinou

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
před 2 hodinami

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
před 3 hodinami

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
před 3 hodinami

Trumpova cla spustila globální otřes. Spotřebitelé se obávají zdražování, ceny vystřelí do dvou týdnů
před 4 hodinami

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet
před 4 hodinami

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové
před 5 hodinami

Jarní počasí dorazí do Česka. O víkendu bude přes 20 stupňů
včera

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena
včera

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo
včera

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
včera

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily
včera

Co jsou vlčí hybridi vlastně zač? Vyhynutí je navždy, přesto je to de-extinkce, neshodnou se experti
včera

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize
včera

Ukrajinci zadrželi čínské občany bojující za Rusko. Zelenskyj zveřejnil video z výslechu
včera

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech
včera

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza
včera

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty
včera
Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup
Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.
Zdroj: Libor Novák