Bahno a kamení zavalilo 60 lidí v dole na Sulawesi, nejméně jeden mrtvých

Sesuv půdy v ilegálním zlatém dole na indonéském ostrově Sulawesi zabil nejméně čtyři lidi. Záchranáři vyprostili 19 vážně zraněných a snaží se dostat k 37 zavaleným - z provizorních šachet se stále ozývají hlasy některých z nich. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Neštěstí se v lokalitě Bolaang Mongondow v provincii Severní Sulawesi stalo v úterý večer v důsledku nestabilní půdy a velkého množství důlních štol.

"Když na místě těžily zlato desítky lidí, trámy a podpůrné desky, které používali se zlomily kvůli nestabilní půdě a četným důlním štolám," uvedl mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Záchranné práce podle něj pokračovaly přes noc.

"Mnoho z nich je stále naživu, slyšíme je skrz průduchy a škvírami v bahně," uvedl Abdul Muin Paputungan z téhož úřadu. Na záchranných pracích se v nebezpečných podmínkách podílí na šest desítek lidí, kteří jsou však odkázáni na jednoduché nástroje, protože hrozí další sesuv půdy.

#BREAKING: 1 killed, over 60 missing after the collapse of an illegal gold mine on the island of #Sulawesi province, #Indonesia. pic.twitter.com/wj1SFtNDEk

— News flash (@BRNewsFlash) 27. února 2019

Centrální indonéská vláda malé doly na zlato zakázala, ale regionální úřady nad nimi v odlehlých oblastech často přivírají oči. Tyto doly, které neodpovídají předpisům, jsou náchylné k neštěstím.

Gatot Sugiharto z občanského důlního sdružení odhaduje, že v Indonésii jsou až dvě stovky ilegálních dolů, z toho deset na ostrově Sulawesi. Zkušený horník podle něj dokáže v závalu přežít tři až čtyři dny za předpokladu, že najde vzduchové kapsy a nerozdrtí jej kamení.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Sesuv půdy doly

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy