Kaviár z dovozu, drahý alkohol a cigarety, prádélko pro obšťastňovaní jednotku. Vůdce KLDR si žije v luxusu, jeho lidé živoří

Při pohledu na severokorejského diktátora Kim Čong-una nás jistě ani nenapadne, že by trpěl nouzí. Zatímco obyčejní obyvatelé KLDR trpí hladem a žijí jen z přídělů, jejích vůdce utrácí navzdory sankcím doslova miliardy za nejluxusnější zboží z celého světa .

Severokorejský režim před pár dny požádal mezinárodní humanitární organizace o potravinovou pomoc. Nouze prý vypukla kvůli nepřízni počasí a mezinárodním sankcím. V zemi existují příděly potravin, ty ale režim údajně musel snížit na téměř polovinu - konkrétně z 550 gramů na 300 gramů na osobu a den. Podle odhadů OSN hladoví 41 procent obyvatel Severní Koreje.

Hlad se ovšem týká jen řadových občanů, vůdce Kim Čong-un, jak je vidět na nedávných fotkách ze summitu v Hanoji, rozhodně nestrádá. Podle odhadů z loňského října severokorejský vůdce utratil od roku 2011. kdy se chopil moci, více než 4 miliardy dolarů za dovoz luxusního zboží z Číny.

A za co vše Kim vlastně utrácí?

Vůdce KLDR údajně kupuje drahé a luxusní předměty z Číny, ale i odjinud. Své rodině pořídil hydroplán, na jeho nákupním seznamu nechybí ani drahé hudební nástroje, vysoce kvalitní televizory, sedany, likéry, hodinky a kožešiny, které rozdává jako dary pro elity, které podporují jeho režim.

Kim Čong-un si dopřává dovozový kaviár i designové cigarety. A i když je severokorejský alkohol levný a snadno dostupný, evidentně není Kimovi po chuti. Místo toho údajně každoročně utrácí tisíce dolarů za dovoz zahraničního alkoholu. V roce 2016 vůdce například zaplatil 33 000 dolarů za americké lihoviny. Upřednostnil přitom dražší značky, jako je Hennessy, nejlepší láhev může stát 2,145 dolarů. Utratil také 95,394 dolarů na německé víno.

Kim nešetři ani pokud jde o jeho stravu. Je známo, že si objednal špičkové vepřové maso z Dánska, kaviár z Íránu, čínské melouny a steaky z hovězího masa Kobe – vyhlášené japonské pochoutky. V roce 2016 dokonce vynaložit neuvěřitelných 921 712 dolarů za brazilskou kávu. Kolik toho snědl a vypil přímo Kim a kolik jeho kroužek věrných ale není jasné. Horentní sumy ovšem vůdce KLDR neutrácí jen za jídlo. Je známý také tím, že rád nakupuje francouzské cigarety Yves Saint Laurent, které se prodávají za 44 dolarů za krabičku.

Kim si také platí 130členný lékařský tým, který má jediný úkol – udržet ho zdravého. Kim je totiž znám svým nezdravým životním stylem, už roky je silný kuřák a nebojí se ani jídla – což je na něm ostatně vidět. Lékaři mají za úkol pečovat o jeho zdraví a předcházet cukrovce a kardiovaskulárním problémům. Drtivá většina občanu KLDR přitom musí podle zprávy Amnesty International spoléhat na státní systém péče, která je špatný a nedostatečně zásobený. 

Vůdce také rád utrácí za dárky pro svou manželku Ri Sol-Ču, se kterou se oženil v roce 2009. První dáma KLDR tak třeba vlastní kabelku Christian Dior, jejíž cena se pohybuje kolem 1500 dolarů. To je skoro tolik, co si za rok vydělá průměrný Severokorejec. Kim ale také v roce 2016 utratil 3,5 milionu dolarů za spodní prádlo pro jeho „obšťastňovaní jednotku“. Členky jednotky, které slouží de facto jako sexuální otrokyně, jsou vybírány pro svou krásu. Od Kima pak dostávají třeba podvazky a korzety přivezené z Číny.

Je libo film? Není problém. Kim vlastní kino, které má kapacitu asi 1000 míst. Do vývoje lyžařského střediska Masikryong investoval asi 35 milionů dolarů, zřejmě má posílit cestovní ruch. Háček je v tom, že k jeho údržbě údajně využívá i děti mladší 11 nebo 12 let.

Pokud byste se ptali, kde Kim žije, zřejmě nedostanete jasnou odpověď. Vlastní totiž 17 paláců rozptýlených po celé zemi. A dokonce vlastní i svůj ostrov. Na veřejnosti se Kim nikdy neobjevuje bez luxusních hodinek.  Deník Telegraph uvedl, že jeho osobní sbírka stojí více než 8,2 milionu dolarů. Švýcarská vláda proto v roce 2016 zakázala vývoz luxusních hodin do Severní Koreje. Kim se také může pochlubit sbírkou asi 50 klavírů, Některé nástroje mohou podle magazínu Time stát až 50 tisíc dolarů.

Ani při cestování se diktátor nijak neomezuje. Vlastní jachtu za asi 8 milionů dolarů. Podle severokorejských učebnic se vůdce naučil řídit auto už ve třech letech. To je sice velice nepravděpodobné, přesto má ale dnes působivou sbírku automobilů. Údajně vlastní asi 100 vozů a jeho oblíbenou značkou je Mercedes-Benz. Jeden model Benz S600 má dokonce cenu asi 1,7 milionů dolarů – to ale kvůli pancéřování, díky kterému se z auta stala spíše obrněná pevnost na kolech.

Na větší vzdálenosti cestuje soukromým letadlem nazvaným Air Force Un po vzoru amerického Air Force one. V interiéru bychom našli kožené sedačky a křišťálové popelníky. Aby mohl létat z jednoho sídla na druhé, nechal si u nich vybudovat soukromé přistávací dráhy.

Na nedávný summit ovšem Kim přicestoval vlakem. O něm toho sice není příliš známo, na základě starších fotografií se ale uvádí, že na jeho palubě bychom našli drahá francouzská vína, počítače Apple a sedadla z jemné kůže. I vlak je obrněný – kvůli tomu je ale těžký a tak se pohybuje poměrně pomalu.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Ri Sol-Ču Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy