Hongkong, bývalá britská kolonie a od roku 1997 zvláštní autonomní oblast Číny, je známý obrovskými ultramoderními mrakodrapy. Velké části jeho území jsou však pokryty subtropickou džunglí, kde si libují eurasijská divoká prasata. Nyní se tam rozvířily prazvláštní diskuse: týkají se toho, jak právě s rostoucím počtem neodbytných divokých prasat naložit. Hongkong nyní vstoupil do roku prasete.
Soužití lidí s divočáky je však stále složitější. Byly natočeny záběry, jak divočáci utíkají po silnici vedle automobilů, promenují se po přeplněných plážích, očichávají asfalt na mezinárodním letišti nebo se dokonce propadávají stropem obchodu s dětským oblečením.
Divočáci snadno získávají potravu z popelnic, zbytky z pikniků v parcích nebo od soucitných lidí. Kvůli tomu se stále častěji odvažují do města.
"Jsou nebezpeční pro chodce, když se řítí ze svahu, nejvíce pro staré lidi a ty nejslabší, ohrožují provoz na silnici i výletníky," řekl agentuře AFP městský radní Chan Chit Kwai, který požaduje, aby byla přijata opatření na snížení jejich počtu. "Není to tak jednoduché, jak si myslí lidé, kteří tvrdí, že můžeme žít všichni v míru," dodává.
Podle úřadů loni oznámilo přítomnost divočáků nebo jimi způsobené škody 679 lidí, zatímco v roce 2013 to bylo jen 294 případů. Několik lidí bylo zraněno, divočáci například pokousali dvě starší osoby.
Ministerstvo zemědělství, rybolovu a ochrany životního prostředí chce zabíjet "vysoce rizikové" divočáky, zejména pak ty, kteří už zaútočili na lidi. "Použili bychom k tomu drogy," řekl tisku Cheung Ka Shing z tohoto ministerstva. To už nechalo sterilizovat 54 divočáků, kteří vytrvale navštěvovali městské zóny, a dalších 92 prasat přemístilo do odlehlejších míst.
Politici navrhují různá opatření, jako je vysazení predátorů, legalizace lovu divočáků a dokonce převoz prasat na nějaký neobydlený ostrov. Poslední myšlenka byla brzy zamítnuta, protože prasata umějí plavat. Mnozí však odmítají divočákům nějak ubližovat.
Nedaleko od vstupu do parku Aberdeen na ostrově Hongkong pochrupuje rodinka tří divočáků na sluníčku jen několik metrů od tří starších lidí, kteří hrají karty. "Strach nemám. Když na ně nebudeme sahat nebo po nich něco házet, bude to v pořádku," tvrdí třiasedmdesátiletý Fung. "Díky nim se park Aberdeen stal atrakcí. Když na ně neútočíme, nic nám neudělají. Je velmi kruté je zabíjet," říká sedmdesátiletý Lai, který na svých procházkách divočáky často potkává.
Ministerstvo zemědělství nemá odhady ohledně počtu divočáků v Hongkongu. Záběry z kamer rozmístěných v parcích ale svědčí o tom, že jejich počty se zvyšují.
Experti zdůrazňují, že 90 procent potravy divočáků je rostlinného původu a že nepotřebují, aby je lidé krmili. V parku Aberdeen vybízejí cedule návštěvníky, aby prasata nekrmili.
Veronique Che ze Skupiny na ochranu divokých prasat v Hongkongu soudí, že zvířata za škody nemohou - město se rozšiřuje do jejich přirozeného prostředí, nikoli naopak. "Mnohé problémy s divočáky ve skutečnosti vyvolal člověk," říká. "Mezi lidmi a divočáky musí být soulad. Lidé nesmějí s prasaty zacházet jako s hrozbou, ani jako s domácími mazlíčky," dodává.
Související

Hongkong v šoku: Dvě ženy zemřely po brutálním útoku nožem v obchodním centru

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog
Aktuálně se děje
před 43 minutami

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 1 hodinou

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
před 2 hodinami

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
před 3 hodinami

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
před 4 hodinami

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
před 4 hodinami

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
před 4 hodinami

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
před 5 hodinami

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
před 6 hodinami

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
před 6 hodinami

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
před 6 hodinami

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
před 6 hodinami

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
před 7 hodinami

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
před 7 hodinami

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
před 8 hodinami

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
před 8 hodinami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 9 hodinami

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 9 hodinami

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 10 hodinami
Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
Ve čtvrtek schválený daňový zákon, který prosadili republikáni ve Sněmovně reprezentantů, by mohl způsobit ztrátu více než 830 000 pracovních míst, zvýšit účty za energie americkým domácnostem a vést k obrovskému nárůstu emisí skleníkových plynů. Odborníci varují, že tento krok přichází v nejnevhodnější možnou chvíli.
Zdroj: Libor Novák