Globální oteplování odkrývá děsivý obraz zkázy na Mount Everestu

Píše se rok 1922 a jedna z prvních velkých expedic si dala za cíl zdolat Mount Everest, nejvyšší horu světa. Britská skupina pod vedením Charlese Granvilla Bruce čítala 13 horolezců a více než 160 nosičů. Při prvním pokusu horolezci poprvé v historii překročili hranici 8000 metrů. Při druhém pokusu dosáhli výšky 8326 metrů. Třetího pokusu se zúčastnilo pět horolezců a 16 nosičů, při výstupu ale strhli lavinu, ve které zahynulo 7 nosičů. Jde o první zaznamenané úmrtí na nejvyšší hoře světa, ale nikoliv poslední.

Do dnešního dne zemřelo na Mount Everestu více než 200 lidí, většina těl se ale nikdy nenašla. Odhadovalo se proto, že pod masami sněhu a ledu leží stovky zmrzlých lidských těl. A ta nyní kvůli globálnímu oteplování vylézají na povrch.

Mount Everest už překonalo na pět tisíc lidí, prakticky každý rok se ale najdou i tací, kteří náročný výstup nezvládnou. Mnoho mrtvých těl pohřbily masy sněhu a ani dnes nedokáží záchranáři najít všechny horolezce, kteří například uváznou pod lavinou.

Jejich těla ale nyní vydává sama příroda. "Kvůli globálnímu oteplování tají ledovce rychleji. Odhalují tak těla horolezců, která byla léta pohřbena v ledu. Sami jsme v posledních letech snesli těla některých horolezců, ta starší se ale nyní postupně objevují," řekl televizi BBC bývalý šéf Nepálské horolezecké asociace Ang Tshering. 

Snést z hory mrtvá těla neúspěšných horolezců je přitom namáhavé jak fyzicky, tak i úředně. Řada těl se totiž nachází v takzvané zóně smrti, tedy ve výšce 7900 metrů. Podle nepálských zákonů se navíc na takové operaci musí podílet i vládní agentury.

Nepálce ale k tvrdé práci motivuje především tibetská strana hory, kde mrtvá těla snášejí z hory poměrně běžně. Nejvíce ostatků se ale nachází u Khumbu nebo v táborech, v nichž horolezci tráví noc. 

Jeden ze zdrojů BBC z organizace, která v oblasti působí, přiznal, že se spolu s tajícím sněhem objevují i samostatné kusy těl, například ruce a nohy horolezců, kteří zde zemřeli. Celá procedura je pak také náročná i finančně, snášení těl pryč z hory stojí desítky tisíc dolarů.

Ani po fyzické stránce ale nejde o jednoduchý úkol. Jedno z těl o váze 150 kilogramů se nacházelo ve výšce 8700 metrů. Snést jej dolů je úkol hodný Herkula.

Situace bude jen horší

Dříve provedené studie ukazují, že ledovce v oblasti Everestu tají dlouhodobě. Sobit Kunwar z Nepálské horolezecké asociace řekl televizi CNN, že jde o velmi vážný problém, který se stále zhoršuje.

"Jsme tím velmi znepokojeni, protože je to stále horší. Snažíme se o tom šířit informace, aby se mohlo přijít na způsob, jak se s tímto problémem vypořádat," dodal.

Vědci tvrdí, že i když svět dodrží všechny cíle pařížské dohody o klimatu z roku 2015, i přesto roztaje do roku 2100 v horských oblastech Himálají zhruba 36 procent ledovců.

Pokud se naopak emise neomezí, mohou zmizet až dvě třetiny ledovců. To by vyvolalo vážnou krizi, ledovce totiž zásobují vodou čtvrt miliardy obyvatel přilehlých regionů a dalších více než 1,5 miliardy lidí je závislá na vodách, které zde pramení. 

Související

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 
Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.

Více souvisejících

Mount Everest Himaláje, Indie

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy