Píše se rok 1922 a jedna z prvních velkých expedic si dala za cíl zdolat Mount Everest, nejvyšší horu světa. Britská skupina pod vedením Charlese Granvilla Bruce čítala 13 horolezců a více než 160 nosičů. Při prvním pokusu horolezci poprvé v historii překročili hranici 8000 metrů. Při druhém pokusu dosáhli výšky 8326 metrů. Třetího pokusu se zúčastnilo pět horolezců a 16 nosičů, při výstupu ale strhli lavinu, ve které zahynulo 7 nosičů. Jde o první zaznamenané úmrtí na nejvyšší hoře světa, ale nikoliv poslední.
Do dnešního dne zemřelo na Mount Everestu více než 200 lidí, většina těl se ale nikdy nenašla. Odhadovalo se proto, že pod masami sněhu a ledu leží stovky zmrzlých lidských těl. A ta nyní kvůli globálnímu oteplování vylézají na povrch.
Mount Everest už překonalo na pět tisíc lidí, prakticky každý rok se ale najdou i tací, kteří náročný výstup nezvládnou. Mnoho mrtvých těl pohřbily masy sněhu a ani dnes nedokáží záchranáři najít všechny horolezce, kteří například uváznou pod lavinou.
Jejich těla ale nyní vydává sama příroda. "Kvůli globálnímu oteplování tají ledovce rychleji. Odhalují tak těla horolezců, která byla léta pohřbena v ledu. Sami jsme v posledních letech snesli těla některých horolezců, ta starší se ale nyní postupně objevují," řekl televizi BBC bývalý šéf Nepálské horolezecké asociace Ang Tshering.
Snést z hory mrtvá těla neúspěšných horolezců je přitom namáhavé jak fyzicky, tak i úředně. Řada těl se totiž nachází v takzvané zóně smrti, tedy ve výšce 7900 metrů. Podle nepálských zákonů se navíc na takové operaci musí podílet i vládní agentury.
Nepálce ale k tvrdé práci motivuje především tibetská strana hory, kde mrtvá těla snášejí z hory poměrně běžně. Nejvíce ostatků se ale nachází u Khumbu nebo v táborech, v nichž horolezci tráví noc.
Jeden ze zdrojů BBC z organizace, která v oblasti působí, přiznal, že se spolu s tajícím sněhem objevují i samostatné kusy těl, například ruce a nohy horolezců, kteří zde zemřeli. Celá procedura je pak také náročná i finančně, snášení těl pryč z hory stojí desítky tisíc dolarů.
Ani po fyzické stránce ale nejde o jednoduchý úkol. Jedno z těl o váze 150 kilogramů se nacházelo ve výšce 8700 metrů. Snést jej dolů je úkol hodný Herkula.
Situace bude jen horší
Dříve provedené studie ukazují, že ledovce v oblasti Everestu tají dlouhodobě. Sobit Kunwar z Nepálské horolezecké asociace řekl televizi CNN, že jde o velmi vážný problém, který se stále zhoršuje.
"Jsme tím velmi znepokojeni, protože je to stále horší. Snažíme se o tom šířit informace, aby se mohlo přijít na způsob, jak se s tímto problémem vypořádat," dodal.
Vědci tvrdí, že i když svět dodrží všechny cíle pařížské dohody o klimatu z roku 2015, i přesto roztaje do roku 2100 v horských oblastech Himálají zhruba 36 procent ledovců.
Pokud se naopak emise neomezí, mohou zmizet až dvě třetiny ledovců. To by vyvolalo vážnou krizi, ledovce totiž zásobují vodou čtvrt miliardy obyvatel přilehlých regionů a dalších více než 1,5 miliardy lidí je závislá na vodách, které zde pramení.
Související

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem
Mount Everest , Himaláje, Indie
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
před 1 hodinou

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
před 2 hodinami

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
před 2 hodinami

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
před 3 hodinami

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
před 4 hodinami

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
před 5 hodinami

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
před 6 hodinami

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
před 6 hodinami

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
před 7 hodinami

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
před 7 hodinami

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
před 8 hodinami

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
před 9 hodinami

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
před 10 hodinami

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
před 10 hodinami

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
před 11 hodinami

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
před 12 hodinami

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
před 13 hodinami

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
před 14 hodinami

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
včera
Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.
Zdroj: Libor Novák