Globální oteplování odkrývá děsivý obraz zkázy na Mount Everestu

Píše se rok 1922 a jedna z prvních velkých expedic si dala za cíl zdolat Mount Everest, nejvyšší horu světa. Britská skupina pod vedením Charlese Granvilla Bruce čítala 13 horolezců a více než 160 nosičů. Při prvním pokusu horolezci poprvé v historii překročili hranici 8000 metrů. Při druhém pokusu dosáhli výšky 8326 metrů. Třetího pokusu se zúčastnilo pět horolezců a 16 nosičů, při výstupu ale strhli lavinu, ve které zahynulo 7 nosičů. Jde o první zaznamenané úmrtí na nejvyšší hoře světa, ale nikoliv poslední.

Do dnešního dne zemřelo na Mount Everestu více než 200 lidí, většina těl se ale nikdy nenašla. Odhadovalo se proto, že pod masami sněhu a ledu leží stovky zmrzlých lidských těl. A ta nyní kvůli globálnímu oteplování vylézají na povrch.

Mount Everest už překonalo na pět tisíc lidí, prakticky každý rok se ale najdou i tací, kteří náročný výstup nezvládnou. Mnoho mrtvých těl pohřbily masy sněhu a ani dnes nedokáží záchranáři najít všechny horolezce, kteří například uváznou pod lavinou.

Jejich těla ale nyní vydává sama příroda. "Kvůli globálnímu oteplování tají ledovce rychleji. Odhalují tak těla horolezců, která byla léta pohřbena v ledu. Sami jsme v posledních letech snesli těla některých horolezců, ta starší se ale nyní postupně objevují," řekl televizi BBC bývalý šéf Nepálské horolezecké asociace Ang Tshering. 

Snést z hory mrtvá těla neúspěšných horolezců je přitom namáhavé jak fyzicky, tak i úředně. Řada těl se totiž nachází v takzvané zóně smrti, tedy ve výšce 7900 metrů. Podle nepálských zákonů se navíc na takové operaci musí podílet i vládní agentury.

Nepálce ale k tvrdé práci motivuje především tibetská strana hory, kde mrtvá těla snášejí z hory poměrně běžně. Nejvíce ostatků se ale nachází u Khumbu nebo v táborech, v nichž horolezci tráví noc. 

Jeden ze zdrojů BBC z organizace, která v oblasti působí, přiznal, že se spolu s tajícím sněhem objevují i samostatné kusy těl, například ruce a nohy horolezců, kteří zde zemřeli. Celá procedura je pak také náročná i finančně, snášení těl pryč z hory stojí desítky tisíc dolarů.

Ani po fyzické stránce ale nejde o jednoduchý úkol. Jedno z těl o váze 150 kilogramů se nacházelo ve výšce 8700 metrů. Snést jej dolů je úkol hodný Herkula.

Situace bude jen horší

Dříve provedené studie ukazují, že ledovce v oblasti Everestu tají dlouhodobě. Sobit Kunwar z Nepálské horolezecké asociace řekl televizi CNN, že jde o velmi vážný problém, který se stále zhoršuje.

"Jsme tím velmi znepokojeni, protože je to stále horší. Snažíme se o tom šířit informace, aby se mohlo přijít na způsob, jak se s tímto problémem vypořádat," dodal.

Vědci tvrdí, že i když svět dodrží všechny cíle pařížské dohody o klimatu z roku 2015, i přesto roztaje do roku 2100 v horských oblastech Himálají zhruba 36 procent ledovců.

Pokud se naopak emise neomezí, mohou zmizet až dvě třetiny ledovců. To by vyvolalo vážnou krizi, ledovce totiž zásobují vodou čtvrt miliardy obyvatel přilehlých regionů a dalších více než 1,5 miliardy lidí je závislá na vodách, které zde pramení. 

Související

Více souvisejících

Mount Everest Himaláje, Indie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 35 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 52 minutami

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy