Po útocích na mešity v novozélandském Christchurchu dochází k nečekanému obratu. Roste počet lidí, kteří se sem chtějí přesídlit, převedším Američanů a lidí z muslimských zemí. Novozélandský imigrační úřad však nestíhá po útoku vyřizovat víza, protože dává přednost rodinným příslušníkům obětí útoku. Podle kritiků to jsou však jen výmluvy, úřad podle nnich už delší dobu neplní své funkce tak, jak by měl.
Novozélandská imigrační agentura ve čtvrtek uvedla, že registrace zájmu o život a práci na Novém Zélandu - první krok k žádosti o vízum - vzrostly během 10 dnů po útoku v porovnání s deseti dni před útokem.
Před útokem bylo podáno 4 844 registrací, po útoku 6 457 registrací, uvedl Peter Elms, asistent generálního ředitele společnosti Immigration New Zealand. Největší nárůst pocházel ze Spojených států. Před útokem Američané podali 674 registrací, po útoku 1 165 registrací.
Není jasné, nakolik v rozhodnutí Američanů hrál fakt, že novozélandské vláda se po útoku rozhodla výrazně zpřísnit vlastnictví a používání zbraní. V USA se o podobných regulací mluví prakticky po každé střelbě, zatím ale bez výsledku, protože Republikánská strana to považuje za omezování práva držet zbraň zaručovaného Druhým dodatkem Ústavy USA.
O Nový Zéland se kromě Američanů zvláště zajímají obyvatelé převážně muslimských zemí. Lidé z Pákistánu, odkud bylo devět obětí útoku, podali 333 registrací po útoku, před útokem to bylo 65. Lidé z Malajsie podali 165 aplikací, před útokem to bylo 67.
Na jejich rozhodnutí zřejmě mělo vliv jednání novozélandské premiérky Jacindy Ardernová, která po útoku oslovila parlament arabským pozdravem „Salám alejkum“ a která při návštěvách mešit a setkávání s rodinami obětí útoku nosila hidžáb. Za svůj postoj si vysloužila uznání mnoha vůdců islámského světa, včetně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který používal videa na shromážděních své strany jako příklad nenávisti, které čelí muslimové.
Migranti, oslovení novozélandským zpravodajským serverem Stuff, tvrdí, že nejsou překvapeni z nárůstu zájmu o zemi a přičítají to Ardernové a celkové stále poměrně klidné, optimistické a tolerantní atmosféře v zemi i po útoku. Podle jedné migranty z Francie, která zažila teroristické útoky v Paříži v roce 2015, se zde i po útoku cítí bezpečně a na rozdíl od Francie necítí, že by země byla rozdělena.
Není to poprvé, co zvýšil počet registrací poté, co došlo k médii velmi zmiňované události, upozorňují New York Times. 24 hodin po zvolení Donalda Trumpa prezidentem obdrželi úředníci pro imigraci 7 000 registrací od Američanů, 17 000 během celého měsíce. Od té doby se objevuje každý měsíc 3 000 a více projevů zájmu od občanů USA.
Novozélandský imigrační úřad varoval zájemce o víza, že jejich udělení se může výrazně pozdržet, protože je dávána přednost registracím rodin dotčených teroristickým útokem. Podle imigračního právníka Alastaira McClymonta je to však jen příhodná výmluva na pomalé fungování úřadu. „ Zpoždění začalo v listopadu, ne před 10 dny," cituje jej rádio Radio New Zealand. Dle něj to ohrožuje podniky, které čekají na pracovní víza i lidi, kteří čekají na výsledky partnerských víz.
Související
Nový Zéland baví internet. Omezil objímání
I kdybychom zastavili změny počasí, některé ledovce už nezachráníme, varují vědci v nové zprávě
Nový Zéland , migrace , imigrace , Muslimové , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek