Po útocích na mešity v novozélandském Christchurchu dochází k nečekanému obratu. Roste počet lidí, kteří se sem chtějí přesídlit, převedším Američanů a lidí z muslimských zemí. Novozélandský imigrační úřad však nestíhá po útoku vyřizovat víza, protože dává přednost rodinným příslušníkům obětí útoku. Podle kritiků to jsou však jen výmluvy, úřad podle nnich už delší dobu neplní své funkce tak, jak by měl.
Novozélandská imigrační agentura ve čtvrtek uvedla, že registrace zájmu o život a práci na Novém Zélandu - první krok k žádosti o vízum - vzrostly během 10 dnů po útoku v porovnání s deseti dni před útokem.
Před útokem bylo podáno 4 844 registrací, po útoku 6 457 registrací, uvedl Peter Elms, asistent generálního ředitele společnosti Immigration New Zealand. Největší nárůst pocházel ze Spojených států. Před útokem Američané podali 674 registrací, po útoku 1 165 registrací.
Není jasné, nakolik v rozhodnutí Američanů hrál fakt, že novozélandské vláda se po útoku rozhodla výrazně zpřísnit vlastnictví a používání zbraní. V USA se o podobných regulací mluví prakticky po každé střelbě, zatím ale bez výsledku, protože Republikánská strana to považuje za omezování práva držet zbraň zaručovaného Druhým dodatkem Ústavy USA.
O Nový Zéland se kromě Američanů zvláště zajímají obyvatelé převážně muslimských zemí. Lidé z Pákistánu, odkud bylo devět obětí útoku, podali 333 registrací po útoku, před útokem to bylo 65. Lidé z Malajsie podali 165 aplikací, před útokem to bylo 67.
Na jejich rozhodnutí zřejmě mělo vliv jednání novozélandské premiérky Jacindy Ardernová, která po útoku oslovila parlament arabským pozdravem „Salám alejkum“ a která při návštěvách mešit a setkávání s rodinami obětí útoku nosila hidžáb. Za svůj postoj si vysloužila uznání mnoha vůdců islámského světa, včetně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který používal videa na shromážděních své strany jako příklad nenávisti, které čelí muslimové.
Migranti, oslovení novozélandským zpravodajským serverem Stuff, tvrdí, že nejsou překvapeni z nárůstu zájmu o zemi a přičítají to Ardernové a celkové stále poměrně klidné, optimistické a tolerantní atmosféře v zemi i po útoku. Podle jedné migranty z Francie, která zažila teroristické útoky v Paříži v roce 2015, se zde i po útoku cítí bezpečně a na rozdíl od Francie necítí, že by země byla rozdělena.
Není to poprvé, co zvýšil počet registrací poté, co došlo k médii velmi zmiňované události, upozorňují New York Times. 24 hodin po zvolení Donalda Trumpa prezidentem obdrželi úředníci pro imigraci 7 000 registrací od Američanů, 17 000 během celého měsíce. Od té doby se objevuje každý měsíc 3 000 a více projevů zájmu od občanů USA.
Novozélandský imigrační úřad varoval zájemce o víza, že jejich udělení se může výrazně pozdržet, protože je dávána přednost registracím rodin dotčených teroristickým útokem. Podle imigračního právníka Alastaira McClymonta je to však jen příhodná výmluva na pomalé fungování úřadu. „ Zpoždění začalo v listopadu, ne před 10 dny," cituje jej rádio Radio New Zealand. Dle něj to ohrožuje podniky, které čekají na pracovní víza i lidi, kteří čekají na výsledky partnerských víz.
Související
Nový Zéland baví internet. Omezil objímání
I kdybychom zastavili změny počasí, některé ledovce už nezachráníme, varují vědci v nové zprávě
Nový Zéland , migrace , imigrace , Muslimové , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 43 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 46 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák