Šéf Foxconnu chce být prezidentem Tchaj-wanu, je pro sbližování s Čínou

Šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou dnes oznámil, že hodlá kandidovat v prezidentských volbách, které jsou na Tchaj-wanu plánovány na příští rok. Gou je ve své zemi nejbohatším člověkem a mimo jiné je i majitelem zámku Roztěž v Čechách.

Gou, jehož jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 7,6 miliardy dolarů (přes 172 miliard Kč), chce podle agentury Reuters kandidovat za opoziční Národní stranu (Kuomintang) a zúčastní se jejích primárek. Národní strana dlouhodobě prosazuje sbližování ostrova s pevninskou Čínou, což je v souladu s Gouovými obchodními zájmy v Číně, připomínají tiskové agentury.

"Pokud vyhraji primárky, budu v prezidentských volbách v roce 2020 reprezentovat Národní stranu. Pokud nebudu vybrán, pak to bude znamenat, že jsem nepracoval dostatečně tvrdě," řekl dnes novinářům Terry Gou (čínsky Kuo Tchaj-ming).

Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě. Mezi jeho hlavní zákazníky patří americká společnost Apple, pro kterou kompletuje přístroje iPhone.

#TerryGou is expected to face KMT heavyweights including former party chairman Eric Chu and former parliamentary speaker Wang Jin-pyng, who have announced their intentions to run for presidenthttps://t.co/3loKoTECI6

— Financial Express (@FinancialXpress) 17. dubna 2019

Jak upozornil server Lidovky.cz, Foxconn má velké továrny i v České republice, a to v Kutné Hoře a v Pardubicích. U Kutné Hory vlastní Terry Gou zámek Roztěž, který koupil v roce 2002 za 30 milionů dolarů. Poblíž si postavil také golfové hřiště.

Rozhodnutí šéfa Foxconnu vstoupit do volebního boje podle Reuters na ostrově znamená další ránu pro vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) současné prezidentky Cchaj Jing-wen, která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou. DPP loni v listopadu utrpěla v místních volbách porážku, opoziční Národní strana v nich naopak posílila.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vztahy Tchaj-wanu s Čínou se za vlády prezidentky Cchaj Jing-wen zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov.

V České republice se připravuje zákon, který má po vzoru mezistátních smluv zamezit dvojímu zdanění s Tchaj-wanem. Očekává se, že Sněmovna jej chválí. Vláda zvolila formu zákona místo standardních smluv. V případě Tchaj-wanu je třeba zákona, protože Česko s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát. Sněmovní zahraniční výbor dostal na posouzení návrhu měsíc.

V Česku působí kromě Foxconnu také tchajwanské firmy Acer nebo Asus. Ročně navštíví Česko zhruba 185.000 občanů Tchaj-wanu, což je třetina všech čínsky hovořících turistů. Na Tchaj-wanu jsou české firmy Škoda, TOS Varnsdorf, Veletrhy Brno, Moser, Preciosa nebo Botanicus.

Příjmy českých firem a lidí plynoucí z Tchaj-wanu jsou nyní v Česku zdaňovány bez ohledu na to, zda podléhají zdanění na Tchaj-wanu. Daň zaplacenou tam si může poplatník uplatnit jako výdaj.

Související

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

Více souvisejících

Tchaj-Wan Foxconn Terry Gou

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy