Čína se potýká s epidemií afrického moru prasat. Ačkoliv mor není nakažlivý pro lidi, čínští obchodníci se postupně zbavují vepřového masa. Čína je největším producentem vepřového na světě a mor tak může citelně ovlivnit globální obchod s vepřovým masem.
Čína je největší producent i spotřebitel vepřového masa na světě. V loňském roce Čína vyprodukovala 54,8 milionu tun vepřového masa a spotřebovala téměř 60 milionů tun.
Obvykle spotřebuje 49% celosvětové nabídky masa, uvedl Arlan Suderman, hlavní komoditní ekonom společnosti INTL FCStone. Pokles čínské produkce vepřového o 10%, podle amerických vládních statistik, ji nutí se pohlédnout po jiných dodavatelích. Dovoz vepřového od EU, Brazílie, Kanady, USA a dalších států by tak měl tento rok dosáhnout rekordní úrovně, poukazuje stanice CNN.
Pokles je dán rozšířením afrického moru prasat. V únoru Čína porazila v průběhu šesti měsíců téměř 1 milion prasat, aby zabránila šíření tohoto vysoce nakažlivého a smrtelného onemocnění pro prasata.
List New York Times tvrdí, že epidemie afrického moru prasat, na který neexistuje žádná léčba nebo vakcína, se do rozšířil do každé čínské provincie a regionu a skončil na hranicích s Kambodže, Mongolska a Vietnamu. Podle analytiků holandské banky Rabobank, která se zaměřuje na půjčky zemědělskému průmyslu, Čína v tomto roce utvoří o 150 až 200 miliónů méně prasat kvůli úmrtím na infekci nebo porážku.
Čína se pokouší výpadek vepřového masa nahradit obracením se k alternativním masům, jako je drůbež. Ačkoliv to pravděpodobně pomůže uspokojit čínskou poptávku, výrobní limity jako např. omezený počet chladících námořních dopravců, povedou k tomu, že tato mezera nebude zaplněna zcela v takovém rozsahu, v jakém by si Čína představovala. Suderman odhaduje, že v příštím roce bude mít Čína celkový nedostatek masa ve výši 16,2 tuny.
Podle New York Times může počet poražených a na infekci uhynulých prasat větší než se uvádí v oficiálních údajích, protože Čína má tendenci o svých vnitřních problémech příliš nemluvit a nepřiznávat, že se epidemie mohla rozšířit díky laxnosti úřadů.
Někteří farmáři přiznávají, že neinformovali o epidemiemi úřady, protože nevěří, že by s tím něco dělaly. Nedůvěra však může ničivé následky, upozorňují New York Times. Čínská vláda zavedla nové hygienické předpisy a uložila karanténu, ale na místech, kde farmáři neinformovali úřady o problému epidemie, se nedá očekávat, že by tato zvýšená bezpečností opatření byla náležitě aplikována.
Napříč Čínou byla nalezena těla mrtvých prasat v řekách a příkopech, což naznačuje, že je farmáři zlikvidovali a vyhodili pryč, aby se to nedozvěděly úřady. Čínská vláda už oznámila, že kdokoliv neohlásí ohniska epidemie, bude potrestán. Čínští farmáři se však zdráhají případy epidemie ohlásit, protože se bojí, že budou považováni za odpovědné a budou jim tedy dány tvrdé tresty.
Nedůvěra vůči státu se netýká pouze farmářů, ale i čínských obchodníků. Ačkoliv vláda opakovaně uvádí, že africký mor prasat není nakažlivý a nebezpečný pro lidi, čínští obchodníci se preventivně zbavují vepřového.
Nedostatek vepřového se začíná podepisovat na zpomalující čínské ekonomice. Vepřové začalo být dražší a vyšší ceny pomohly zvednout inflaci na nejvyšší pětiměsíční úroveň v březnu.
Vepřové nezdražuje jen v Číně, ale všude na světě – včetně ČR. „V posledních třech týdnech vzrostla cena jatečného masa v ČR kvůli situaci v Číně zhruba ze 36 na 41 korun. A může dál stoupat řekněme až ke 46 korunám. To se však těžko odhaduje,“ řekl serveru iDNES.cz Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat. Na pultech se to však zatím neprojevilo.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
Na Frýdlantsku se potvrdil africký mor prasat u dalších uhynulých divočáků
africký mor prasat , Čína , Maso vepřové , Maso
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák