Téměř čtyřicet vůdců zemí z celého světa se tento týden sjede do Číny, která pořádá druhý summit k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Podle analytiků se bude Čína na vrcholné schůzce v prvé řadě snažit rozptýlit obavy, které tato ambiciózní iniciativa v poslední době vyvolává. Západní země opakovaně poukazují na nedostatečnou transparentnost projektu a podezírají Peking, že chce prostřednictvím nové Hedvábné stezky především rozšiřovat svou moc. Ekonomové také varují před přílišným zadlužováním chudších států zapojených do projektu.
Čínský prezident Si Ťin-pching představil plán nové Hedvábné stezky v roce 2013 jako svou klíčovou iniciativu v oblasti zahraniční politiky. Cílem je zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou a Afrikou a tím zlepšit i obchodní a ekonomickou spolupráci.
Dvoudení summit, který čínská vláda označuje za nejdůležitější událost země v letošním roce, slavnostně začne v pátek 26. dubna; předcházet mu budou dnešní fóra a konference na téma nové Hedvábné stezky. Čínský ministr zahraničí Wang I oznámil, že na summit přijede 37 státníků, tedy o osm více, než jich bylo na první vrcholné schůzce o nové Hedvábné stezce před dvěma lety v Pekingu. Celkem bude delegátů na 5000 a čínský prezident přednese na úvod projev.
Belt and Road Studies Network inaugurated #BRI https://t.co/L6IWALzVN6 pic.twitter.com/8QmMoFtGvI
— China Economic Net (@CEcn_News) 25. dubna 2019
Mezi účastníky bude mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, český prezident Miloš Zeman, rakouský kancléř Sebastian Kurz či italský premiér Giuseppe Conte, jehož země se jako první ze skupiny průmyslově nejvyspělejších států G7 rozhodla k iniciativě nové Hedvábné stezky připojit. Na summit přijede i generální tajemník OSN Antonio Guterres či šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Český prezident projekt nové Hedvábné stezky opakovaně podpořil a v minulosti prohlásil, že by si přál, aby do něj byla zapojena i Česká republika. Původní plány s podílem Česka nepočítaly.
Spojené státy, které hlasitě kritizovaly italskou účast v čínské iniciativě, naopak oznámily, že vyšlou jen delegaci na nízké úrovni, složenou pravděpodobně z představitelů amerického velvyslanectví v Pekingu. Nižší zastoupení budou mít také Japonsko, Indie a velké země Evropské unie s výjimkou Itálie.
Na závěr summitu se očekává společné prohlášení, které je podle návrhu citovaného agenturou APA formulováno tak, aby uspokojilo všechny zúčastněné. Dokument, který má i s přílohami 16 stran, hovoří o spojení zemí po souši i po moři, klade ale také důraz na ochranu životního prostředí, šetrnější zacházení se zdroji, jako je voda, jakož i na boj proti korupci. Nikdo nebude diskriminován a se všemi zeměmi a firmami se bude zacházet stejně, zdůrazňuje dokument.
Změna atmosféry oproti summitu konanému před dvěma roky je ale podle agentury Reuters jasně patrná. Zatímco v roce 2017 byla vrcholná schůzka v Číně mohutně propagována ve státních médiích a její termín vláda oznámila zhruba měsíc dopředu, tentokrát probíhaly přípravy v podstatně větší tichosti a datum schůzky Peking potvrdil teprve minulý pátek.
Čínští politici se mezitím opakovaně snažili zmírnit obavy ostatních zemí týkající se nové Hedvábné stezky. "Iniciativa Pásu a cesty je otevřená, přístupná všem a transparentní. Nejedná se o žádnou geopolitickou hru," prohlásil v sobotu Jang Ťie- čch', který stojí v čele zahraničního výboru vládnoucí čínské komunistické strany. Zároveň odsoudil "zaujaté kritiky", kteří se podle jeho slov pokoušejí projekt očernit a tvrdí, že pro mnohé země se jedná o dluhovou past.
Čínský ministr financí Liou Kchun dnes uvedl, že Čína se u projektů bude maximálně snažit předejít dluhovým rizikům. Řada asijských zemí si stěžuje na nákladnost projektů, kvůli níž už byly některé z nich pozastaveny, včetně výstavby elektrárny v Pákistánu či letiště na Srí Lance. Další projekty byly zrušeny poté, co se v Malajsii a na Maledivách dostaly k moci vlády, které nejsou nakloněné tak těsné spolupráci s Čínou, připomněla agentura Reuters.
Související
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Čína , Hedvábná stezka , Wang I (čínský ministr zahraničí)
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek