Čína pořádá druhý summit o Hedvábné stezce. Dorazí 37 státníků včetně Putina či Zemana

Téměř čtyřicet vůdců zemí z celého světa se tento týden sjede do Číny, která pořádá druhý summit k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Podle analytiků se bude Čína na vrcholné schůzce v prvé řadě snažit rozptýlit obavy, které tato ambiciózní iniciativa v poslední době vyvolává. Západní země opakovaně poukazují na nedostatečnou transparentnost projektu a podezírají Peking, že chce prostřednictvím nové Hedvábné stezky především rozšiřovat svou moc. Ekonomové také varují před přílišným zadlužováním chudších států zapojených do projektu.

Čínský prezident Si Ťin-pching představil plán nové Hedvábné stezky v roce 2013 jako svou klíčovou iniciativu v oblasti zahraniční politiky. Cílem je zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou a Afrikou a tím zlepšit i obchodní a ekonomickou spolupráci.

Dvoudení summit, který čínská vláda označuje za nejdůležitější událost země v letošním roce, slavnostně začne v pátek 26. dubna; předcházet mu budou dnešní fóra a konference na téma nové Hedvábné stezky. Čínský ministr zahraničí Wang I oznámil, že na summit přijede 37 státníků, tedy o osm více, než jich bylo na první vrcholné schůzce o nové Hedvábné stezce před dvěma lety v Pekingu. Celkem bude delegátů na 5000 a čínský prezident přednese na úvod projev.

Belt and Road Studies Network inaugurated #BRI https://t.co/L6IWALzVN6 pic.twitter.com/8QmMoFtGvI

— China Economic Net (@CEcn_News) 25. dubna 2019

Mezi účastníky bude mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, český prezident Miloš Zeman, rakouský kancléř Sebastian Kurz či italský premiér Giuseppe Conte, jehož země se jako první ze skupiny průmyslově nejvyspělejších států G7 rozhodla k iniciativě nové Hedvábné stezky připojit. Na summit přijede i generální tajemník OSN Antonio Guterres či šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Český prezident projekt nové Hedvábné stezky opakovaně podpořil a v minulosti prohlásil, že by si přál, aby do něj byla zapojena i Česká republika. Původní plány s podílem Česka nepočítaly.

Spojené státy, které hlasitě kritizovaly italskou účast v čínské iniciativě, naopak oznámily, že vyšlou jen delegaci na nízké úrovni, složenou pravděpodobně z představitelů amerického velvyslanectví v Pekingu. Nižší zastoupení budou mít také Japonsko, Indie a velké země Evropské unie s výjimkou Itálie.

Na závěr summitu se očekává společné prohlášení, které je podle návrhu citovaného agenturou APA formulováno tak, aby uspokojilo všechny zúčastněné. Dokument, který má i s přílohami 16 stran, hovoří o spojení zemí po souši i po moři, klade ale také důraz na ochranu životního prostředí, šetrnější zacházení se zdroji, jako je voda, jakož i na boj proti korupci. Nikdo nebude diskriminován a se všemi zeměmi a firmami se bude zacházet stejně, zdůrazňuje dokument.

Změna atmosféry oproti summitu konanému před dvěma roky je ale podle agentury Reuters jasně patrná. Zatímco v roce 2017 byla vrcholná schůzka v Číně mohutně propagována ve státních médiích a její termín vláda oznámila zhruba měsíc dopředu, tentokrát probíhaly přípravy v podstatně větší tichosti a datum schůzky Peking potvrdil teprve minulý pátek.

Čínští politici se mezitím opakovaně snažili zmírnit obavy ostatních zemí týkající se nové Hedvábné stezky. "Iniciativa Pásu a cesty je otevřená, přístupná všem a transparentní. Nejedná se o žádnou geopolitickou hru," prohlásil v sobotu Jang Ťie- čch', který stojí v čele zahraničního výboru vládnoucí čínské komunistické strany. Zároveň odsoudil "zaujaté kritiky", kteří se podle jeho slov pokoušejí projekt očernit a tvrdí, že pro mnohé země se jedná o dluhovou past.

Čínský ministr financí Liou Kchun dnes uvedl, že Čína se u projektů bude maximálně snažit předejít dluhovým rizikům. Řada asijských zemí si stěžuje na nákladnost projektů, kvůli níž už byly některé z nich pozastaveny, včetně výstavby elektrárny v Pákistánu či letiště na Srí Lance. Další projekty byly zrušeny poté, co se v Malajsii a na Maledivách dostaly k moci vlády, které nejsou nakloněné tak těsné spolupráci s Čínou, připomněla agentura Reuters.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Čína Hedvábná stezka Wang I (čínský ministr zahraničí)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy