Senátní volby na Filipínách drtivě vyhráli spojenci prezidenta Duterteho

Ve volbách do filipínského Senátu zvítězili spojenci prezidenta Rodriga Duterteho, jehož koalice získá drtivou většinu v horní komoře parlamentu. Vyplývá to z výsledku pondělního hlasování po sečtení asi 94 procent hlasů. Senát hrál přitom v poslední době klíčovou roli při blokování některých kontroverzních iniciativ prezidenta. Výsledky voleb poslanců, které se konaly také v pondělí, ještě známy nejsou. Podle agentury Reuters si ale Duterte zřejmě většinu v dolní komoře udrží.

Duterteho kritici se obávají, že díky většinám v obou komorách parlamentu bude moci prezident snáze prosadit například svůj plán obnovení trestu smrti, snížení věku trestní odpovědnosti z 15 na 12 let či změny ústavy, které by umožnily další funkční období hlavy státu. Podle nynější ústavy se totiž Duterte o druhý mandát ucházet nemůže.

"Popularita prezidenta a přenositelnost jeho popularity je neuvěřitelná, i přes všechny ty kontroverze," řekl agentuře Reuters politolog Edmund Tayao. Podle některých expertů se volební kampaň prezidentových spojenců, kteří kandidovali do Senátu, nezaměřovala ani tak na volební program, jako na Duterteho osobu a jeho vládnutí.

Filipínci hlasovali v pondělí o 12 ze 24 senátorů a podle předběžných výsledků zvolili devět Duterteho spojenců. Opozice tak bude mít v novém Senátu zřejmě jen čtyři senátory, z nichž senátorka Leila de Limaová je už dva roky ve vězení. Tato právnička bojující za lidská práva, která se netají kritikou krvavé protidrogové kampaně filipínského prezidenta, je viněna z korupce. Limaová obvinění odmítá jako politicky motivovaná.

"Věděli jsme, že nemáme vítězství jisté, budeme ale pokračovat v našem boji za spravedlnost a lepší budoucnost našeho lidu," řekl současný opoziční senátor Francis Pangilinan.

K pondělním volbám se registrovalo 62 milionů Filipínců, kteří kromě poloviny Senátu volili i celou Sněmovnu reprezentantů, která má přes 240 členů, a místní samosprávu. Oficiální výsledky se očekávají příští týden.

Nynější volby byly považovány za referendum o vládě prezidenta Duterteho v polovině jeho šestiletého mandátu. Duterte vyhrál volby v roce 2016 mimo jiné díky slibu vymýtit v zemi ilegální obchod s drogami. Jeho protidrogová kampaň ale vyvolala kritiku ze strany Západu i mezinárodních humanitárních organizací, které upozorňují na mimosoudní zabíjení. Jeho obětí se stávají převážně drobní překupníci či narkomani. Protidrogové tažení Duterteho vlády si vyžádalo za tři roky na 5000 obětí.

Související

Více souvisejících

Filipíny Rodrigo Duterte

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy